Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a veškeré spekulace či různé úniky necháváme stranou. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Prodeje jablečných počítačů klesají

Současná situace okolo pandemie nového typu koronaviru zasáhla doslova celý svět, což se odrazila prakticky na všech segmentech trhu. Na základě dat od společnosti Canalys se nyní navíc ukázalo, že prodeje jablečných počítačů v prvním kvartálu letošního roku značně poklesly a podle zmiňované společnosti je Apple nejvíce zasaženou firmou. Ačkoliv nyní celý svět tlačí na práci na takzvaný home office, kdy je potřeba kvalitní vybavení, prodeje Maců meziročně klesly o 20 procent. V prvním čtvrtletí roku 2019 se totiž prodalo 4,07 milionů kusů, zatímco nyní se prodalo pouze 3,2 milionů. Prudký nárůst ale zaznamenalo různé příslušenství. Jelikož lidé potřebují různá zařízení pro práci z domu, větší poptávky se dočkaly například monitory, webkamery, tiskárny a sluchátka. Data od společnosti Canalys ale musíme brát s rezervou. Apple totiž sám nikdy nezveřejňuje přesná čísla a zmiňovaná data tak vycházejí pouze z analýz dodavatelského řetězce a spotřebitelských průzkumů.

GoodNotes přináší zajímavé změny pro jablečné uživatele

Aplikaci GoodNotes využívají především studenti na svých iPadech. Jedná se o jednu z nejpopulárnějších aplikací pro tvorbu různých poznámek, která je k dispozici na všech jablečných platformách. Vývojáři GoodNotes se ale nyní rozhodli, že uvedou univerzální verzi pro uživatele iPhonů, iPadů a Maců. Pokud jste si tedy již v minulosti zakoupili tento program na váš iPhone či iPad, můžete jej nyní bezplatně využívat i na vašem Macu. Doposud se pochopitelně jednalo o dvě různé aplikace a každou jste si museli zakoupit zvlášť. Podle vývojářů GoodNotes ale Apple neumožnil tohle sjednocení, a proto muselo vyjít k vydání nové verze pro macOS. Stará verze se ještě v Mac App Storu pár dní nacházet bude, ale za určitou dobu by měla kompletně zmizet. Z tohoto důvodu ale ostrouhají uživatelé, kteří doposud měli zakoupenou pouze verzi pro macOS. Dle slov vývojářů totiž nebylo možné zajistit, aby tito lidé získali i mobilní verzi zdarma. Údajně by se ale mělo jednou o pouhý zlomek uživatelů, které tato situace postihne a pro drtivou většinu se tato změna stane příjemným benefitem.

TechInsights odhalil pravdu o novém procesoru Apple A12Z

V minulém měsíci jsme se dočkali představení zbrusu nového iPadu Pro, o jehož chod se stará čip Apple A12Z. Jak je již u Applu zvykem, své produkty umí prodat a marketingový tým se postaral o to, aby tento procesor vypadal jako skutečná bestie. Jeho perfektní výkon mu samozřejmě nikdo upřít nemůže, ale spousta lidí si kladla otázku, proč jsme se nedočkali nového čipu s pořadovou číslicí 13. Nejnovější analýza společnosti TechInsights nyní poodhalila, že Apple využil kompletně stejný čip, jaký jsme mohli najít v iPadu Pro z roku 2018, tedy Apple A12X. Jediná změna u tohoto čipu oproti jeho předchůdce spočívá v osmém grafickém jádru. Internetem ale již dříve začaly kolovat spekulace, že se jedná o totožný čip, avšak bylo pouze softwarově odemčeno zmiňované osmé jádro, které se ve skutečnosti nacházelo i v předchozím čipu. Tento fakt se bohužel nyní potvrdil a o jeho odhalení se postarala poslední analýza od TechInsights.

Čip Apple A12Z se nachází v nejnovějších iPadu Pro (2020):

.