Zavřít reklamu

Minulý rok jsme se nejen na iPhonech dočkali nové funkce Live Text, potažmo Živý text. S pomocí této funkce můžete na jablečných telefonech, konkrétně tedy na iPhonu XS a novějším, jednoduše rozpoznat text na jakémkoliv obrázku či fotce, a poté s ním jednoduše pracovat stejně jako s jakýmkoliv jiným textem. Následně jej tedy můžete označit, zkopírovat, vyhledat a provádět další akce. V rámci iOS 16 pak Apple přišel s výraznými vylepšeními Živého textu a v tomto článku se na 5 z nich společně podíváme.

Převody měn

Dost možná jste se někdy ocitli v situaci, kdy se na obrázku nacházela nějaká částka v cizí měně. V takovém případě uživatelé provádí převod v rámci Spotlihgtu, popřípadě skrze Google apod., takže se jedná o zdlouhavý krok navíc. V iOS 16 však Apple přišel s vylepšením Živého textu, díky kterého je možné měny převádět přímo v rozhraní. Stačí, abyste klepnuli vlevo dole na ikonu převodu, popřípadě klepněte přímo na rozpoznanou částku v cizí měně v textu, čímž se vám převod zobrazí.

Převody jednotek

Kromě toho, že Živý text v iOS 16 nově nabízí převod měn, tak samozřejmě přichází i převod jednotek. Pokud tedy někdy budete mít před sebou obrázek, na kterém se budou nacházet cizí jednotky, tj. např. stopy, palce, yardy a další, tak si je můžete nechat převést na metrickou soustavu. Postup je stejný jako v případě převodu měn. Stačí tedy v rozhraní Živý text klepnout vlevo dole na ikonu převodu, popřípadě klepněte přímo na rozpoznaný údaj v textu, čímž se převod hned zobrazí.

Překládání textu

Mimo to, že můžeme v iOS 16 provádět převod jednotek, tak je nově k dispozici také překládání rozpoznaného textu. K tomu je využíváno rozhraní z nativní aplikace Přeložit, z čehož vyplývá, že bohužel není k dispozici čeština. Pokud ale ovládáte angličtinu, tak si jakýkoliv text v cizím jazyce můžete nechat přeložit právě do ní, což určitě přijde vhod. Pro přeložení stačí, abyste text na obrázku prstem označili, a poté zvolili v malém menu možnost Přeložit.

Využití ve videích

Živý text jsme doposud mohli využívat pouze na obrázcích. V rámci nového iOS 16 se však tato funkce rozšířila také do videí, ve kterých je tedy možné text rozpoznávat taky. Samozřejmě to nefunguje tak, že byste v přehrávaném videu mohli ihned označit jakýkoliv text. Pro využití je nutné, abyste video pozastavili, a poté si už text označili, stejně jako u obrázku či fotky. Je nutné zmínit, že Živý text je možné ve videích využít pouze v nativním přehrávači, tj. například v Safari. To znamená, že například v přehrávači YouTube bohužel Živý text nerozchodíte.

Rozšíření podpory jazyků

Většina z vás jistě ví, že Živý text aktuálně oficiálně nepodporuje češtinu. Konkrétně ho můžeme využít, avšak nezná diakritiku, takže jakýkoliv zkopírovaný text bude bez ní. Apple se však neustále snaží seznam podporovaných jazyků rozšiřovat a v iOS 16 k již podporovaným jazykům přichází také japonština, korejština a ukrajinština. Doufejme tedy, že kalifornský gigant zanedlouho přijde také s podporou češtiny, abychom mohli Živý text využívat naplno.

.