Zavřít reklamu

Před pár dny jsme se konečně dočkali vydání veřejných verzí nových operačních systémů – konkrétně iOS a iPadOS 15, watchOS 8 a tvOS 15. Pokud tedy vlastníte podporované zařízení, v případě iOS 15 se jedná o iPhone 6s nebo novější, tak to znamená, že si nové verze systémů konečně můžete nainstalovat. Veškeré nové operační systémy samozřejmě nabízí nespočet nových funkcí a vylepšení, které rozhodně stojí za to, a které si zajisté oblíbíte. Zmínit můžeme například nový režim Soustředění, dále změny v aplikaci FaceTime či přepracované Safari. A právě se Safari mají uživatelé, kteří na iOS 15 aktualizovali, takový menší problém.

Jak na iPhone v Safari vrátit adresní řádek nahoru

Pokud totiž v rámci iOS 15 poprvé otevřete Safari, tak s největší pravděpodobností zůstanete opravdu zaskočeni. Ať totiž budete sebevíce hledat, tak se vám v horní části obrazovky nepodaří najít adresní řádek, který slouží k vyhledávání a otevírání webových stránek. Apple se totiž rozhodl, že adresní řádek vylepší a přesune jej do spodní části obrazovky. Úmysl byl v tomto případě dobrý – kalifornský gigant chtěl usnadnit používání Safari jednou rukou. Některým jedincům tato změna vyhovuje, včetně mě, každopádně o dost více jedincům naopak nikoliv. Tato změna pozice adresního řádku proběhla již v beta verzi a dobrou zprávou je, že později Apple přidal možnost, pomocí které můžete nastavit původní zobrazení. Postup pro navrácení adresního řádku zpět nahoru je tedy následující:

  • Prvně je nutné, abyste na iPhonu s iOS 15 otevřeli nativní aplikaci Nastavení.
  • Jakmile tak učiníte, tak sjeďte o kus níže, kde lokalizujte a rozklikněte sekci Safari.
  • Následně se ocitnete v předvolbách nativního prohlížeče Safari, kde opět sjeďte níže, a to ke kategorii Panely.
  • Zde už najdete grafické znázornění dvou rozhraní. Pro navrácení adresního řádku zpět nahoru zvolte Jeden panel.

Pomocí výše uvedeného postupu lze tedy na iPhonu s iOS 15 nastavit, aby se adresní řádek přesunul zpět nahoru, stejně jako tomu bylo v rámci předchozích verzí iOS. Rozhodně je fajn, že dal Apple uživatelům na výběr – v mnoha ostatních případech totiž takový kompromis neudělal a uživatelé si museli prostě a jednoduše zvyknout. Osobně si ale myslím, že i umístění adresního řádku je pouze otázkou zvyku. Ze začátku, když jsem tuto změnu viděl poprvé, jsem byl samozřejmě překvapený. Za pár dní používání už mi ale umístění adresního řádku ve spodní části obrazovky nepřišlo nijak zvláštní, protože jsem si prostě zvykl.

safari panely ios 15
Zdroj: SmartMockups.com

Diskuze k článku

    Ví někdo, proč při pohybu prstu nahoru v Safari na iPhonu zčervená horní část displeje? Při rolování dolů je řádek prohlížeče a informační část opět klasická, šedá.

celý text

Čtěte více