Zavřít reklamu

Terminál je velice užitečná součást operačního systému macOS. Řada méně zkušených uživatelů se mu ale vyhýbá, přitom k tomu není nejmenší důvod. Existuje totiž řada příkazů, jejichž zadáním do Terminálu rozhodně nic nezkazíte, a které mohou být leckdy užitečné. V dnešním článku vám představíme pět z nich. Příkazy kopírujte bez uvozovek.

Stahování souborů z internetu

Ke stahování obsahu z internetu nemusíte na vašem Macu nutně využívat jen webový prohlížeč. Pokud máte přímý odkaz na stažení, můžete k tomuto účelu využít i Terminál na Macu. Ze všeho nejprve specifikujte složku, do které chcete daný soubor stáhnout, a zadejte do Terminálu příkaz ve tvaru cd ~/Downloads/, přičemž místo Downloads zadáte název příslušné složky. Poté zkopírujte link ke stažení a do Terminálu zadejte příkaz „curl -O [URL pro stažení souboru]“.

Zvuk při zapojení do sítě

Chcete, aby váš Mac po připojení k nabíječce přehrál zvuk, který můžete znát například z iPhonu? Není nic jednoduššího, než obvyklým způsobem spustit na Macu Terminál a poté do příkazové řádky jednoduše zadat příkaz „defaults write com.apple.PowerChime ChimeOnAllHardware -bool true; open /System/Library/CoreServices/PowerChime.app“.

Nastavení intervalu pro vyhledávání aktualizací

Terminál na vašem Macu můžete využít také k tomu, abyste změnili časový interval, ve kterém systém automaticky vyhledává nové aktualizace. Pokud chcete, aby k automatickému vyhledávání aktualizací softwaru na vašem Macu docházelo jednou denně, zadejte do příkazového řádku Terminálu následující příkaz:„defaults write com.apple.SoftwareUpdate ScheduleFrequency -int 1“.

Mezera v Docku

Chtěli byste v Docku ve spodní části obrazovky vašeho Macu přidat mezeru mezi ikonky aplikací pro lepší přehled? Obvyklým způsobem spusťte na vašem Macu Terminál a poté do příkazového řádku zadejte příkaz „defaults write com.apple.dock persistent-apps -array-add ‚{„tile-type“=“spacer-tile“;}‘ “, následovaný příkazem „killall Dock“. Po provedení tohoto příkazu se v pravé části Docku objeví mezera, za kterou můžete začít postupně přesouvat jednotlivé ikonky aplikací.

Zobrazení a smazání historie stahování

Pokud si opravdu pečlivě střežíte své soukromí, pak vás možná fakt, že v Terminálu můžete zobrazit kompletní historii stahování, napoprvé mírně vyděsí. Dobrou zprávou ale je, že stejně snadno můžete veškerou historii také smazat. Pro zobrazení historie stahování zadejte do příkazového řádku v Terminálu na vašem Macu příkaz „sqlite3 ~/Library/Preferences/com.apple.LaunchServices.QuarantineEventsV* ‚select LSQuarantineDataURLString from LSQuarantineEvent‘ “. Pro její smazání stačí jen zadat příkaz „sqlite3 ~/Library/Preferences/com.apple.LaunchServices.QuarantineEventsV* ‚delete from LSQuarantineEvent’“.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více