Zavřít reklamu

Operační systém macOS je mezi jablíčkáři vcelku oblíbený. Kombinuje totiž řadu parádních funkcí a možností, a i přesto si zachovává nesmírně jednoduché uživatelské rozhraní a příjemně se s ním pracuje. Ne nadarmo se proto říká, že jsou Macy vhodné například pro nenáročné uživatele. Ačkoliv se v posledních letech Apple snaží systém pro své jablečné počítače někam posunout, tak stále existují oblasti, ve kterých je až o několik kroků pozadu ve srovnání se svou konkurencí. Pojďme se tedy podívat na nedostatky, jež jsou pro Windows naopak samozřejmostí.

Rozložení oken

Napadlo vás už někdy, že byste si nejradši dali jedno okno na levou stranu a druhé na pravou? Tato možnost v macOS pochopitelně nechybí, avšak má své nedostatky. V takovém případě se totiž jablíčkář musí přesunout do režimu celé obrazovky, kdy může pracovat pouze se dvěma vybranými programy. Pokud by ale chtěl například jen nakouknout do třetí aplikace, musí vyjet zpátky na plochu a na pracovní obrazovku tedy vůbec nevidí. V případě operačního systému Windows je to ale úplně jinak. V tomto směru má právě systém od Microsoftu znatelně navrch. Svým uživatelům totiž neumožňuje pracovat pouze se dvěma aplikacemi, ale rovnou i se čtyřmi, případně se třemi v nejrůznějších možných kombinacích.

windows_11_screeny22

Již samotný systém tedy nabízí funkci, díky které lze jednotlivá okna skvěle rozřadit a přiřadit jim tak určitou část celé obrazovky. Právě takto se uživatel může soustředit hned na několik oken zároveň a pohodlně pracovat i na jednom monitoru. O to lepší to je v případě širokoúhlého monitoru s poměrem stran 21:9. Navíc v takovém případě není ani jedna aplikace v režimu pro celou obrazovku a celou tuto pracovní plochu lze jednoduše (a dočasně) překrýt dalším programem, do kterého potřebujete například jen nakouknout.

Směšovač hlasitosti

Pokud bych měl vybrat jen jednu funkci, která v macOS chybí nejvíce, tak se jednoznačně rozhodnu pro směšovač hlasitosti. Pro řadu uživatelů je jednoznačně nepochopitelné, jak něco podobného může doposud v jablečném operačním systému scházet, kvůli čemuž je potřeba se obrátit na řešení třetích stran. To ale nemusí být tak dokonalé, ani zdarma.

Směšovač hlasitosti na Windows
Směšovač hlasitosti na Windows

Na druhé straně tady ale máme Windows, který směšovač hlasitosti už dlouhé roky nabízí. A funguje v něm naprosto bezchybně. Takováto funkce přijde více než vhod v situacích, kdy vám například zároveň hraje videokonferenční software (Teams, Skype, Discord), do toho zároveň i video z prohlížeče a ostatní. Čas od času se může stát, že se jednotlivé vrstvy „překřikují“, což lze samozřejmě řešit individuálním nastavením v daných programech, pokud to tedy umožňují. Podstatně jednodušší variantou je ale rovnou sáhnout po systémovém směšovači a hlasitost si jedním klepnutím upravit.

Lepší menu bar

V čem by se nadále mohl Apple inspirovat, je bezesporu v přístupu k menu baru. Ve Windowsu si uživatelé mohou sami zvolit, které ikonky se jim budou na panelu zobrazovat neustále, a ke kterým se naopak dostanou až po kliknutí na šipku, čímž se otevře panel se zbývajícími ikonkami. Něco podobného by mohl zakomponovat Apple i v případě macOS. Pokud totiž máte na vašem Macu otevřených hned několik nástrojů, které mají svou ikonku v horním menu baru, poměrně rychle se vám dokáže zaplnit, což uznejte sami, nevypadá úplně dobře.

Lepší podpora externího displeje

Co jablíčkáři mohou fanouškům Windowsu závidět, je podstatně lepší podpora externího displeje. Nejednou jste se určitě setkali se situací, kdy po odpojení monitoru došlo k naprostému rozházení oken, které si navíc například zachovaly větší velikost. Tento problém lze samozřejmě během několika sekund vyřešit, ale není tak úplně příjemný, obzvláště v okamžiku, kdy se opakuje. Něco podobného je pro uživatele operačního systému Windows něčím naprosto neznámým.

.