Zavřít reklamu

Operační systém macOS je mezi jablíčkáři vcelku oblíbený. Kombinuje totiž řadu parádních funkcí a možností, a i přesto si zachovává nesmírně jednoduché uživatelské rozhraní a příjemně se s ním pracuje. Ne nadarmo se proto říká, že jsou Macy vhodné například pro nenáročné uživatele. Ačkoliv se v posledních letech Apple snaží systém pro své jablečné počítače někam posunout, tak stále existují oblasti, ve kterých je až o několik kroků pozadu ve srovnání se svou konkurencí. Pojďme se tedy podívat na nedostatky, jež jsou pro Windows naopak samozřejmostí.

Rozložení oken

Napadlo vás už někdy, že byste si nejradši dali jedno okno na levou stranu a druhé na pravou? Tato možnost v macOS pochopitelně nechybí, avšak má své nedostatky. V takovém případě se totiž jablíčkář musí přesunout do režimu celé obrazovky, kdy může pracovat pouze se dvěma vybranými programy. Pokud by ale chtěl například jen nakouknout do třetí aplikace, musí vyjet zpátky na plochu a na pracovní obrazovku tedy vůbec nevidí. V případě operačního systému Windows je to ale úplně jinak. V tomto směru má právě systém od Microsoftu znatelně navrch. Svým uživatelům totiž neumožňuje pracovat pouze se dvěma aplikacemi, ale rovnou i se čtyřmi, případně se třemi v nejrůznějších možných kombinacích.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Již samotný systém tedy nabízí funkci, díky které lze jednotlivá okna skvěle rozřadit a přiřadit jim tak určitou část celé obrazovky. Právě takto se uživatel může soustředit hned na několik oken zároveň a pohodlně pracovat i na jednom monitoru. O to lepší to je v případě širokoúhlého monitoru s poměrem stran 21:9. Navíc v takovém případě není ani jedna aplikace v režimu pro celou obrazovku a celou tuto pracovní plochu lze jednoduše (a dočasně) překrýt dalším programem, do kterého potřebujete například jen nakouknout.

Směšovač hlasitosti

Pokud bych měl vybrat jen jednu funkci, která v macOS chybí nejvíce, tak se jednoznačně rozhodnu pro směšovač hlasitosti. Pro řadu uživatelů je jednoznačně nepochopitelné, jak něco podobného může doposud v jablečném operačním systému scházet, kvůli čemuž je potřeba se obrátit na řešení třetích stran. To ale nemusí být tak dokonalé, ani zdarma.

Směšovač hlasitosti na Windows
Směšovač hlasitosti na Windows Zdroj: apcaglobal.com

Na druhé straně tady ale máme Windows, který směšovač hlasitosti už dlouhé roky nabízí. A funguje v něm naprosto bezchybně. Takováto funkce přijde více než vhod v situacích, kdy vám například zároveň hraje videokonferenční software (Teams, Skype, Discord), do toho zároveň i video z prohlížeče a ostatní. Čas od času se může stát, že se jednotlivé vrstvy „překřikují“, což lze samozřejmě řešit individuálním nastavením v daných programech, pokud to tedy umožňují. Podstatně jednodušší variantou je ale rovnou sáhnout po systémovém směšovači a hlasitost si jedním klepnutím upravit.

Lepší menu bar

V čem by se nadále mohl Apple inspirovat, je bezesporu v přístupu k menu baru. Ve Windowsu si uživatelé mohou sami zvolit, které ikonky se jim budou na panelu zobrazovat neustále, a ke kterým se naopak dostanou až po kliknutí na šipku, čímž se otevře panel se zbývajícími ikonkami. Něco podobného by mohl zakomponovat Apple i v případě macOS. Pokud totiž máte na vašem Macu otevřených hned několik nástrojů, které mají svou ikonku v horním menu baru, poměrně rychle se vám dokáže zaplnit, což uznejte sami, nevypadá úplně dobře.

Lepší podpora externího displeje

Co jablíčkáři mohou fanouškům Windowsu závidět, je podstatně lepší podpora externího displeje. Nejednou jste se určitě setkali se situací, kdy po odpojení monitoru došlo k naprostému rozházení oken, které si navíc například zachovaly větší velikost. Tento problém lze samozřejmě během několika sekund vyřešit, ale není tak úplně příjemný, obzvláště v okamžiku, kdy se opakuje. Něco podobného je pro uživatele operačního systému Windows něčím naprosto neznámým.

Diskuze k článku

  Ano, souhlas. Zlatý Windows nebo ještě lépe Linux (potažmo Gnome) se svým Window managerem. Je fakt s údivem, že tak základní věci, jako je např. práci s okny Mac absolutně neumí a nejen to, je toho fakt hodně, co znepříjemňuje život a jinde je běžné, že je to přímo zdarma a v systému. Aby byl Mac alespoň trochu uživatelsky použitelný a ne ta žumpa, co je to nyní, tak člověk musí sáhnout po hromadě utilit a většinou placených.

  Tyhle trapnosti jsou důležité jen pro Windowsáře. Pokud to někomu schází, pořídí si jednoduchý doplněk. MacOS má rozhodně nespočetně více předností oproti Win, než by mohli Windejsi uživatelé připustit.

  Tady se musím smát. Pracuju na Macu i na PC s Wokny a nesrovnatelně lepší práci s okny mám na tom Macu. Ne o trochu, ale to je snad o několik generací. Wokna jsou v tomhle naprosto tupý.

  Tohle je ztráta času autora a ještě větší pro čtenáře tohoto “článku”.
  Přestože (nebo právě protože) pracuji na macu od roku 1990, kdy se ještě počítače nemohli do Československa dovážet bez zvláštního povolení (protože na ně bylo vyhlášeno embargo vládou USA), tak mi nic z těchto tragických nedostatků macOS neschází.
  Naopak bych byl schopen vysypat ze sebe během chvíle mnohem větší řadu nedostatků, které vidím na windowsech. Ale na rozdíl od autora článku nemám ambice přesvědčovat všechny ostatní, že jsou to tragické nedostatky, kvůli kterým by měli v Microsoftu předělat windowsy k obrazu macOS.

  Fatálně chybí vzdáleny přístup jako ve Win. Všechno co jsem zkoušel dojebe grafiku k pláči. Ve win se dá pracovat na dálku tak, že se nepozná rozdíl, u macOS jen z nouze. Z MBP koukat na Mini nelze – jen maximálně HD rozlišení které využije tak 70% plochy monitoru, omezená barevná paleta …. Prostě nepoužitelné.

  Článek více méně o h…. a zbytek polopravdy. První nedostatek řeší aplikace Magnet. Rázem máte možností víc než dost. Směšovač jsem nikdy nepoužil ani na woknech. Nevím co tam autor má, ale i s ikonami z iStat Menus mám zabranou sotva 1/3. A podpora externích monitorů na windows, že je lepší? Co to hulil? Jedna ze mnoha situací, kdy mám neskutečnou chuť windows notebook rozšlapat, je právě při připojení externího monitoru a nedej bože abych chtěl třeba nastavit různé škálování obrazu, to soudruhové z Redmondu do teď nedali… Nezlobte se na mě, ale tohle používám denně a zlatej macOS!!!

  Směšovač je super, obzvláště když hledáte proč Vám youtube hraje a přehravač ne, za mě zbytečná vyjebávka, kterou ocení jen někdo a zbytečně komplikuje práci se zvukem, jeden ovladač hlasitosti stačí né ? :D
  Pak je tu magnet a ano za některé funkce se prostě sem tam musí zaplatit 🤷‍♂️
  zbytek jsou kraviny, které většinu uživatelů macu neřeší, a pokud jo furt jsou rádi ze jeho celkovou funkčnost, která je dle mého stále o dost lepší než celé WIN 11 s jejich zkopírování funkcí z macOS –> pod kabátkem WIN11 je furt nepřehledný a časem se bortící systém 😂😂😂

  Asi nikdy nebudou mít oba systémy všechny funkce stejné. Začal jsem používat Mac loni a z mého pohledu je to přesně jak má být. Ovládání přehledně na jednom místě, vždy najdu hned co potřebuji.
  Práce s okny kdy zvolím jednu aplikaci a k ní přidám druhou je narozdil od Windows dotazena k dokonalosti. Přepínání ploch je daleko použitelnějš na Mac OS. Mám i magnet, ale stejně používám většinou jen dvě.
  Směšovač hlasitosti? Proč něco dělat jednoduše, když to jde složitě…
  Zapnutí počítače je daleko rychlejší, nic se neseká. Prostě u macu jde vidět že o tom přemýšlí a není to mismas funkcí a balastu.

  Nějak nechápu, proč bych měl brečet pro pár korun za nějakou utilitku, když jinak celý macOS mám zdarma, zatímco Windows je potřeba zaplatit.

  Na prvni “problem” mam Magnet, na druhou stranu ho maji i obe skoro dospele deti, ale ani jedno ho nepouziva a bohate jim vyhovuji bezna macOS okna. Takze zas tak dulezite to asi nebude.

  Vsechny ostatni postesky jsou mimo misu, nic z toho na macu nechci. Naopak si velmi dobre pamatuji, jak jsem pred mnoha lety na Wdlich bojoval se zanorenym ovladanim zvuku, ktery se nestale nejak pral a hlavne sam prenastavoval.

  To same s desitkami ikonek ve start liste, ktere vyzadovaly neuveritelne kejkle se starupem, ini soubory, registry a mnoha restarty a stejne se zase po chvili objevily.

  Externi display Windows, se mi pri kazdem presunu rozsxpal, protoze doma jsem mel dockinu, u klienta jen kabel a na cestach iPad pres Duet appku. Neustale pohrabovani se v nastaveni a ladeni rozliseni byl fakt opruz.

  Sorry, ale to fakt na macu nechces! Nejsem Apple fanatik, mel asi vse od Amigy pres OS2 az po mnohe Windows. Mam 4. maca, deti dalsi 2 a nikdy nic takoveho neresime. Doma je klid, jen mi porad vola rodina a neco resi na Widlich.

  „Ne nadarmo se proto říká, že jsou Macy vhodné například pro nenáročné uživatele.“
  S tímto tvrzením úplně nesouhlasím. Je pravda, že macOS je krásně přehledný a i nezkušený uživatel v něm dokáže během chvilky najít v podstatě cokoliv zrovna hledá (což o Windows nebude nikdy možné říct), ale už jen kvůli cenám i těch nejlevnějších Maců bych jej „nenáročnému“ uživateli nikdy nedoporučil. Tomu bohatě poslouží pro jeho účely i Wokna.
  Teď k těm údajným nedostatkům. Osobně jsem celý život používal Windows, později jsem k tomu přidal Linux, a můj první Mac a vlastně první Apple produkt celkově mi přišel pod ruku až přibližně 3 měsíce zpátky. Prozatím jakožto vývojář mám na macOS samou chválu a nikdy mě při jeho používání nenapadlo, že mi chybí nějaká funkce z Windows, nebo že některou funkci má zpracovanou hůře, to spíše u Windows si neustále na něco stěžuju.
  Systém rozložení oken je pro mě osobně mnohem pohodlnější, směšovač hlasitosti bych stejně použil nanejvýš jednou do roka a na Windows často může způsobit více škody než užitku. Menu bar pochybuju, že někdy zaplním natolik, aby mi to znepříjemnilo život. Propojení s monitorem (i odpojení) probíhá plynule, zatímco u Windows to v porovnání s tím je noční můra.
  Za mě je zkrátka macOS navržený mnohem lépe pro plynulý workflow oproti Windows. A i kdyby někomu přece jen něco chybělo, není takový problém si na některé funkce sehnat utilitky (které mi, z toho co jsem vyzkoušel, přijdou kvalitněji zpracované, než většina Windows programů).

  Jsem uživatelem všech operačních systémů. To, co je v článku, to jsou pro mě zcela krajové a nepodstatné věci.
  Mně chybí jedna jediná věc: v Linuxu se dá u libovolného okna nastavit ”Vždy nahoře”, tj, okno při překlikávání mezi jinými okny je pořád vidět. Pokud to nevím, není tuhle funkci možné zprovoznit na macu v OsX?

  Také pracuju s WIN i s MAC. Ale jedna věc mi ve článku chybí. Na MACu je (a to pamatuju DAVE clienta za 120 USD) o dost hůř vyřešena práce se síťovými disky.
  Komplikované automatické přihlášení siťových disků po startu, odhlašování disků po restartu z uspání a jako novinka se mi dvakrát stalo, že mi zmizí některé soubory v otevřeném síťovém Finderu. Historka: Dělal jsem v noci a nejednou mi zmizelo část souborů (vyšší desítky), které byly provázané v otevřené aplikaci. Co s tím? Uložit a riskovat ztrátu propojení nebo jsem je snad omylem smazal? Ne to určitě ne. Takže vezmu android telefon spustím Total Commander a připojím se na sítový disk jinak a naštestí tam soubory jsou, takže nemusím nic lovit ze záloh. Takže to risknu a odpojím ve Finderu všechny síťové disky a znovu je připojím. OK vše funguje jak má. Ale člověk musí být furt ve střehu a improvizovat. Windows jsou v tomto ohledu spolehlivější.

  Bývávalo že jsem měl problémy s disky běžícím pod Windows serverem, ale to je již mnoho let zpět. Pokud to host umí tak je asi nejlépe nastavit AFP protokol a disky přímo „mount“ na existující adresář. Ještě lepší je mít ty disky na nějakém linuxovém síťovém zařízení, jako Synology NAS (nebo na obyčejné malině). Takhle mám permanentně připojených několik disků, třeba pro time machine a je to bez problémů.

  Mě osobně „žalostně“ chybí smysl článku. Na Macu dělám 7 let a každý občasný vstup do světa Windows považuji za nutné zlo. Vstupuji pouze když pomáhám odstranit přátelům problémy. Tak asi tak.

  Na MacOSu delam leta uz od prvniho unibody MacBookPRO. Bohuzel MacOS si nese v zakladu par nesvaru z puvodni myslenky UNIXu… Ale vse se nastesti da resit aplikaceni tretich stran… Ovsem samozrejme vetsinou za tucny priplatek… Ono je to taktez dane politikou Applu… Proc by neco dodelavali do systemu pro lepsi praci uzivatele zadarmo, kdyz bez ptace jsou vesmes nemale kolace… Oni udelaji kvalitni zaklad, a nekdo to za ne dopise a proda to na AppStoru a oni za to jeste shrabnou nemaly poplatek… A ovce platej, tak proc by to nedelali… Me osobne nejvic chybelo a vadilo, ze neslo jednoduse pravym klikem na plose vytvorit soubor jako txt atp., pak auto pripojovani sitovych cest… Nastesti vse de resit treti stranou… MacOS je skvely system pro kancelar, ja osobne jako systemak a sitar se bez bezicich woken v parallelsu neobejdu (ostatne Parralels je ve svete applu nejvetsi zlodejna).

  Tohle se da resit pres AppleScript/Service. Pro mne k nezaplaceni je napr. Quick Look, Automator, Mission Controls, RenameMultipleFiles pres Finder atd…

  Jasne, taktez to resim pres XtraFinder nebo pres Automounter, ale tady je rec o tom proc podobny veci system neumi jednoduse v zakladu i kdyz je to prkotina… 😉 ktera zjednodusi zivot… 😂

  To, co jsem jmenoval, jsou vsechno funkce OS, takze zadne dalsi investice. Automount bez otevirani finder okna po restartu resim pres apple script:
  tell application „Finder“
  mount volume „afp://user:pwd@x.x.x.x“
  end tell

  jeste nekde zkusim najit, jak vytvorit textovy soubor pres kontextove menu…

  Jo, jo, těšil jsem se na diskuzi pod článkem a nezklamala. Spousta hnoje nakydaneho na Windows. :-D Jsem vyloženě rád, že na Jablka nemusím už ani sáhnout. Jak v práci, tak doma.

  Diskusia je hodnotnejsia ako clanok samotny. Pripomina trochu diskusie na root.cz . To je moment, kedy by sa autor a redakcia mali zamysliet, ze uz nestihaju svojim citatelom. Byt „student marketingu a milovník indického jídla“ je v pohod a vediet o com pisem je este lepsie. Aby potom clovek nebol za tlchubu.

  Autor článku zjevně macOS neumí používat nebo ho používá krátce a právě přešel z Windows. Nic z toho, co v článku je napsané, není tak úplně pravda. Osobně mám spíše problém s Windows, které musím používat v práci a na hry, tak neohrabaný a omezený systém se jen tak nevidí. Ale je to subjektivní, každý používá to, na co je zvyklý a já jsem odjakživa zvyklá na Mac, zvyknout si na Windows nejde, to je peklo.

celý text

Čtěte více