Zavřít reklamu

Společnost Apple má na svém kontě opravdu slušnou řádku úspěchů, zásluh, a povedených produktů i služeb. Stejně jako s každou jinou firmou se ale i s Applem pojí také řada různých skandálů a afér. V dnešním článku si připomeneme pět jablečných skandálů, které se nesmazatelně zapsaly do historie.

Antennagate

Aféru s názvem Antennagate jsme v minulosti připomínali i na stránkách Jablíčkáře. Její počátek se datuje do června roku 2010, kdy spatřil světlo světa tehdy nový iPhone 4. Tento model byl kromě jiného vybaven externí anténou, které se nacházela po jeho obvodu, a právě v této anténě spočíval pověstný zakopaný pes. Při určitém způsobu držení totiž u iPhonu 4 zaznamenali někteří uživatelé výpadky signálu při telefonování. Steve Jobs, který tehdy stál v čele firmy. poradil uživatelům, ať jednoduše drží telefon jiným způsobem. Rozhořčeným uživatelům ale odpověď ve stylu „ať jedí koláče“ nestačila, a Apple nakonec celou aféru vyřešil tím, že zasaženým majitelům iPhonu 4 nabídl bezplatný kryt typu bumper.

Bendgate

Aféra Bendgate je o něco mladší než výše zmíněná Antennagate, a souvisela s dlouho a netrpělivě očekávaným iPhonem 6, respektive iPhonem 6 Plus. Tento model byl výrazně tenčí a větší než jeho předchůdci, a za určitých podmínek docházelo k tomu, že se jeho tělo ohnulo a telefon se tím nenávratně poškodil – na problém poukázal například youtubový kanál Unbox Therapy. Apple na aféru zpočátku reagoval prohlášením, že ohýbání iPhonů 6 Plus je „velmi vzácná záležitost“, a nabídl výměnu poškozených modelů. Zároveň také přislíbil, že si u budoucích modelů dá pozor, aby již neměly tendence k ohýbání.

Daňové skandály v Irsku

Společnost Apple byla v roce 2016 obviněna z toho, že v letech 2003 – 2014 neoprávněně využívala v Irsku nezákonných dańových úlev, za což jí byla vyměřena pokuta ve výši 13 miliard eur. Soudní řízení se táhla poměrně dlouho, nejvyšší soud Evropské unie ale nakonec rozhodl, že se Evropské komisi nepodařilo prokázat neoprávněné čerpání zmíněných úlev.

Touch Disease

Bendgate nebyla jedinou aférou, spojenou s iPhony 6 a 6 Plus. U některých modelů hlásili uživatelé také poblikávající šedivý pruh v horní části displeje, někdy zase docházelo k tomu, že displej těchto modelů přestal zcela reagovat. Apple sice odmítl uznat, že by se mohlo jednat o výrobní vadu, pokusil se ale uživatelům vyjít vstříc alespoň výraznějším snížením ceny za opravu tohoto problému.

Nevyhovující podmínky v továrnách

Nevyhovující podmínky u dodavatelů typu Foxconn se řeší poměrně často. V roce 2011 například došlo v jedné z továren Foxconnu k výbuchu který usmrtil tři pracovníky. Zoufalé pracovní podmínky také v roce 2010 vyústily hned ve čtrnáct sebevražd zaměstnanců. Novinářům v utajení se podařilo získat důkazy o povinných a nadměrných přesčasech, nevyhovujících podmínkách na pracovišti a celkově stresující, vyčerpávající atmosféře v továrnách, a dokonce také o dětské práci. Kromě Foxconnu byly tyto skandály spojené například se společností Pegatron, Apple se ale nedávno nechal slyšet, že pracovní podmínky u svých dodavatelů nechává pečlivě a pravidelně kontrolovat.

Foxconn
.