Zavřít reklamu

Loňský rok s sebou přinesl řadu zajímavých technologických novinek, které rozhodně stály za to. Například od Applu jsme se dočkali obrovského posunu ve světě jablečných počítačů, za což můžeme vděčit projektu Apple Silicon. Cupertinský gigant totiž přestává používat procesory od Intelu a vsází na vlastní řešení. A jak to tak vypadá, rozhodně nedělá chybu. V roce 2021 totiž došlo k odhalení přepracovaného MacBooku Pro s čipy M1 Pro a M1 Max, které po stránce výkonu dokázaly všem vyrazit dech. Jakých novinek se ale můžeme dočkat letos?

iPhone 14 bez výřezu

Každý milovník Applu bezesporu s nadšením čeká na letošní podzim, kdy dojde k tradičnímu odhalení nových jablečných telefonů. iPhone 14 by teoreticky mohl přinést řadu zajímavých novinek, v čele s novějším designem a lepším displejem i v případě základního modelu. Ačkoliv Apple žádné bližší informace nezveřejňuje, v jablečné komunitě se prakticky od představení „třináctek“ šíří nejrůznější spekulace a úniky o možných novinkách očekávané řady.

Dle všeho bychom se opět měli dočkat čtveřice mobilních telefonů s novějším designem. Skvělou zprávou je, že po vzoru iPhonu 13 Pro pravděpodobně i základní iPhone 14 nabídne lepší displej s ProMotion, díky čemuž nabídne variabilní obnovovací frekvenci s až 120 Hz. Jedním z témat, které se však mezi jablíčkáři řeší nejčastěji, je horní výřez obrazovky. Za ten cupertinský gigant schytává již několik let solidní kritiku, jelikož výřez působí nevkusně a některým může znepříjemňovat používání telefonu. Delší dobu se ale hovoří o jeho odstranění. A dost možná by letošní rok mohl být skvělou příležitostí. Jak to ale ve finále dopadne je prozatím pochopitelně nejisté.

Apple AR headset

V souvislosti s Applem se také častokrát řeší příchod AR/VR headsetu, o kterém se mezi fanoušky mluví již několik let. Koncem roku 2021 byly ale zprávy o tomto produktu stále častější a začaly se o něm pravidelně zmiňovat i respektované zdroje a další analytici. Podle dosavadních informací by se headset měl zaměřit na gaming, multimédia a komunikaci. Na první pohled se nejedná o nic revolučního. Podobné kousky jsou už totiž delší dobu k dostání na trhu a v poměrně schopných verzích, což dokazuje například Oculus Quest 2, který dokonce díky čipu Snapdragon nabízí dostačující výkon i pro hraní bez herního počítače.

Apple by teoreticky mohl zahrát na stejnou notu a řadu lidí tak překvapit. Mluví se totiž o použití dvojice 4K Micro LED displejů, výkonných čipů, moderní konektivity, technologie pro snímání pohybu očí a podobně, díky čemuž by se i první generace jablečného headsetu mohla stát překvapivě schopnou. To se ale samozřejmě odrazí i na samotné ceně. Aktuálně se totiž hovoří o 3 000 dolarů, což v přepočtu činí přes 65 tisíc korun.

Google Pixel hodinky

Ve světě chytrých hodinek si pomyslnou korunku udržují jablečné Apple Watch. To by se teoreticky mohlo v následující době změnit, jelikož cupertinskému gigantovi na záda pomalu dýchá jihokorejský Samsung se svými Galaxy Watch 4. Samsung se dokonce spojil s Googlem a společně se tak podíleli na operačním systému Watch OS, který zmiňované hodinky od Samsungu pohání a znatelně zlepšuje jejich použití oproti předchozímu OS Tizen. Na trh se ale pravděpodobně podívá další hráč. Delší dobu se totiž hovoří o příchodu chytrých hodinek z dílny Googlu, které by už mohly Apple parádně potrápit. Je nutné vzít v potaz, že tento konkurenční boj je pro technologické giganty více než zdravý, jelikož je motivuje k vyvíjení nových funkcí a zlepšování těch současných. Vyspělá konkurence by tak zároveň posílila i Apple Watch.

Valve Steam Deck

Pro fanoušky takzvaných handheld (přenosných) konzolí je rok 2022 doslova jako stvořený. Již vloni totiž firma Valve představila novou konzoli Steam Deck, která na scénu přinese řadu zajímavostí. Tento kousek totiž nabídne prvotřídní výkon, díky čemuž se hravě popere i s moderními PC hrami z platformy Steam. Ačkoliv tedy po stránce velikosti bude Steam Deck spíše drobečkem, tak výkonu nabídne na rozdávání a nebude se muset omezovat na slabší hry. Naopak si poradí i s AAA tituly.

Valve Steam Deck

To nejlepší na tom je, že Valve nehodlá koukat na kdejaké kompromisy. Ke konzoli se tak budete moci chovat jako k tradičnímu počítači, a tedy například připojit periferie nebo přehodit výstup na velkou televizi a užít si hry ve větších rozměrech. Zároveň nebudete muset kupovat vaše hry znovu, abyste je měli v kompatibilní podobě. Tento neduh trápí například hráče Nintenda Switch. Jelikož Steam Deck pochází od Valve, tak vám bude rovnou k dispozici celá vaše herní knihovna Steam. Herní konzole oficiálně vstupuje na trh v únoru 2022 na vybraných trzích, přičemž do následujících regionů se bude postupně  rozšiřovat.

Meta Quest 3

Výše jsme zmiňovali AR headset od Applu, avšak s něčím podobným by mohla přijít i konkurence. Poměrně často se totiž mluví o příchodu již třetí generace VR brýlí (Oculus) Quest 3 od společnosti Meta, lépe známé jako Facebook. Jaké novinky však nová řada přinese není úplně jasné. Aktuálně se akorát mluví o displejích s vyšší obnovovací frekvencí, která by mohla dosahovat 120 Hz (Quest 2 nabízí 90 Hz), výkonnějším čipu, lepším ovládání a podobně.

oculus quest

Co je však nejlepší, je ve srovnání s Applem zlomková cena. Podle současně dostupných informací by headset Meta Quest 3 měl být 10x levnější a v základní verzi vyjít na 300 dolarů. V Evropě bude cena s vysokou pravděpodobností o něco vyšší. Například i současná generace Oculus Quest stojí v Americe 299 dolarů, tedy zhruba 6,5 tisíc korun, avšak v Česku vyjde na více než 12 tisíc korun.

Mac Pro s Apple Silicon

Když Apple v roce 2020 odhalil příchod projektu Apple Silicon, oznámil, že kompletní přenos u svých počítačů dokončí do dvou let. Tato doba se blíží ke svému konci a je tak více než pravděpodobné, že celý přechod bude uzavřen vrcholným počítačem Mac Pro, který dostane ten doposud nejvýkonnější jablečný čip vůbec. Ještě před jeho uvedením se pravděpodobně dočkáme nějakého desktopového čipu od Applu, který by mohl zamířit například do profesionální verze Macu mini, případně do iMacu Pro. Zmiňovaný Mac Pro by pak také mohl těžit z elementárních benefitů ARMových procesorů, které jsou obecně výkonnější, avšak nevyžadují takovou energetickou náročnost a neprodukují tolik tepla. Díky tomu by se nový Mac mohl výrazně zmenšit. Ačkoliv bližší informace nejsou prozatím k dispozici, tak jedno je jisté – rozhodně se máme na co těšit.

.