Zavřít reklamu

Evropská komise je nadnárodní orgán Evropské unie, nezávislý na členských státech a hájící zájmy Unie. A protože je Česká republika součástí EU, hájí tedy i zájmy její, respektive každého z nás. Konkrétně ohledně App Storu, nabíjení zařízení ale také Apple Pay. 

Jak říká česká Wikipedie, tak je Evropská komise především tzv. strážkyní smluv. Má tedy dbát na dodržování zakládajících smluv Evropské unie a z úřední povinnosti podává žaloby v případě zjištěného porušení. Důležitou pravomocí je účast na tvorbě legislativy, právo předkládat návrhy legislativních předpisů má pak zcela výhradně. Mezi další její pravomoci patří např. vydávání doporučení a stanovisek, udržování diplomatických styků, sjednávání mezinárodních smluv, správa převážné části rozpočtu Evropské unie atd. 

Apple Pay a NFC 

Agentura Reuters přišla se zprávou, že se Evropské komisi nelíbí výhradní integrace systému Apple Pay v rámci platformy iOS. Pokud chcete něco svým iPhonem zaplatit, můžete tak totiž učinit jen skrze tuto službu. To nejen co se týče platby na terminálech, ale např i webu atd. Konkurence zde jednoduše nemá šanci. Jistě že je Apple Pay pohodlné, rychlé, bezpečné a příkladně integrované. Jenže je zde omezení v jejím používáním výhradně na produkty společnosti. V případě iPhonů prostě nemůžete využívat žádnou alternativu. Pouze službě Apple Pay pak společnost poskytuje přístup k technologii NFC, v čemž může být další kámen úrazu.

Tato technologie má širší využití, a Apple si ji drží až příliš pod pokličkou. Na NFC funguje mnoho příslušenství, u kterého ale jeho výrobci mohou cílit jen na majitele se zařízením Android. Vezměte si třeba chytré zámky. Přijdete k němu s telefonem Android v kapse, poklepete na něho a bez jakékoli další interakce můžete odemknout. Zámek se spojí s vaším telefonem a ověří vás. Máte-li iPhone, je místo technologie NFC použito Bluetooth, což se neobejde bez přijetí notifikace a následném potvrzení odemčení v telefonu. 

Když se bavíme konkrétně o zámcích, je samozřejmě přítomno mnoho modelů, které příkladně pracují i s iPhony. To ale na bázi platformy HomeKit, tedy vlastním ekosystému Applu, pro který musí být výrobce certifikovaný. A to strojí peníze výrobce a znamená to peníze pro Apple. Je to vlastně podobné jako s MFi. Tato problematika je Evropské komisi trnem v oku už od loňského června, kdy proti Applu zahájila vyšetřování. 

A jak dopadne? Pokud se na to podíváme pohledem zákazníka/uživatele Apple zařízení, tak i pro nás by mělo dopadnout tak, aby Apple ustoupil a udělal patřičný prostor pro alternativní platební metody a samozřejmě umožnil přístup k NFC. Budeme tak mít na výběr z více možností. Jestli zůstaneme u Apple Pay, nebo sáhneme po alternativě, bude čistě na nás. Verdiktu se však dočkáme nejspíše až příští rok, a pokud bude pro Apple nelichotivý, jistě se odvolá.

USB-C vs. Lightning a další

23. září podala Evropská komise návrh na sjednocení konektorů chytrých telefonů. V EU bychom tak měli jakýkoli telefon nabíjet za pomoci USB-C. Tato kauza není však zaměřena výhradně protiApplu, i když na něho bude mít pravděpodobně největší dopad. Za pomoci USB-C bychom totiž měli nabíjet veškeré elektronické produkty, tedy i tablety a přenosné konzole, stejně jako další příslušenství v podobě sluchátek, fotoaparátů, Bluetooth reproduktorů a dalších.

Cílem tohoto návrhu je, aby neměl uživatel zmatek v tom, jaký konektor jaké zařízení používá a jaký k tomu má použít kabel. Neméně důležitým faktorem je zde i záměr o redukci elektronického odpadu. Bude vám totiž stačit jeden kabel, kterým nabijete vše a nemusíte tak mít několik různých. Co na tom, že USB-C kabelu existuje množství specifikací zejména týkajících se jejich rychlosti. To by se ostatně mělo pořešit jasnými piktogramy. 

Návrh nicméně obsahuje také oddělení prodeje nabíječek od samotné elektroniky. Tedy to, co už u Applu dobře známe – alespoň v podobě absence adaptéru v balení iPhonů. Je tak možné, že do budoucna nebude obsažen ani nabíjecí kabel. V rámci návrhu to ale dává smysl a alespoň je vidět, že zde Evropská komise přemýšlí v globálním měřítku – když už, tak úplně. Zákazník ušetří, nabíječku použije svou stávající a planeta mu za to ještě poděkuje.

Evropská komise k tomuto uvádí, že každý rok produkují vyhozené kabely na 11 tisíc tun elektronického odpadu. Jistého ještě nic není, protože rozhodovat bude Evropský parlament. Pokud návrh odsouhlasí, bude zde roční období na přizpůsobení se výrobci. I kdyby k tomu tedy došlo do konce roku, ten příští pro spotřebitele ještě nic znamenat nebude. Deník The Guardian k tomu pak vydal vyjádření společnosti Apple. To především zmiňuje, že podle Applu tím Evropská komise brzdí technologické inovace (sám Apple přitom Lightning používá primárně jen v iPhonech, základním iPadu a příslušenství). 

App Store a jeho monopol

30. dubna podala Evropská komise protiAppluantimonopolní obvinění kvůli jeho praktikám v App Store. Zjistila totiž, že společnost svými zásadami App Storu porušila pravidla hospodářské soutěže EU, a to na základě první stížnosti společnosti Spotify podané už v roce 2019. Komise se konkrétně domnívá, že Apple má „dominantní postavení na trhu distribuce aplikací pro streamování hudby prostřednictvím svého obchodu s aplikacemi.“

Povinné používání systému nákupů Applu v aplikaci (za který si společnost účtuje provizi) a zákaz informování vývojáři uživatele aplikace o dalších možnostech nákupu mimo daný titul. To jsou dvě pravidla, která Apple praktikuje, a ta, kvůli kterým se s ním také soudí vývojářské studio Epic Games – to však na americké půdě. Komise zde zjistila, že 30% provizní poplatek nebo tzv. „daň Applu“, jak se také často uvádí, vedlo ke zvýšení cen pro konečného spotřebitele (tedy nás). Komise konkrétně uvádí: „Většina poskytovatelů streamovacích služeb přenesla tento poplatek na koncové uživatele zvýšením svých cen.“ Jednoduše to znamená, aby nebyl bit vývojář, bije své zákazníky vyššími cenami. Sama Komise se nicméně zajímá i o zásady společnosti týkající se her v App Store.

Apple nyní čelí pokutě až do výše 10 % svých ročních příjmů, pokud bude shledán z porušení pravidel EU vinným. Mohlo by to jej vyjít až na extrémních 27 miliard dolarů, vycházíme-li loňského ročního příjmů společnosti ve výši 274,5 miliardy dolarů. Apple by také mohl být nucen změnit svůj obchodní model, který má více škodlivých a trvalých účinků než pokuta. Apple si je však všeho dobře vědom a již činí patřičné kroky k tomu, aby možné následky maximálně redukoval.

Daně a Irsko 

Ne vždy ale musí Evropská komise nutně vyhrát. Během roku 2020 se totiž řešila kauza, ve které měl Apple doplatit Irsku na daních 13 miliard EUR. Podle komise získal Apple mezi roky 2003 až 2014 od Irska údajnou neoprávněnou pomoc v mnohých daňových zvýhodněních. Jenže druhý nejvyšší soud EU zmínil, že se Komisi nepodařilo výhody prokázat. Rozhodnutí ocenilo i samo Irsko, které za Applem stálo, protože si chce nadále uchovat svůj systém lákající do země zahraniční společnosti. 

.