Zavřít reklamu

Vydání iPhonu 4 bylo v mnoha směrech převratné. Spolu s ním ale vyvstaly i jisté problémy, z nichž nejzávažnější se týkal funkčnosti antény u nového modelu. Společnost Apple ale zpočátku aféru „antennagate“ odmítala považovat za reálný problém.

Žádný problém. Nebo ano?

Problém ale viděli nejenom zklamaní a nespokojení uživatelé, ale také respektovaná odborná platforma Consumer Reports, která vydala prohlášení o tom, že v žádné případě nemůže nový iPhone 4 s klidným svědomím doporučit spotřebitelům. Důvod, proč Consumer Reports odmítl „čtyřku“ opatřit štítkem „doporučujeme“, byla právě aféra antennagate, která ovšem podle Applu prakticky neexistovala a nebyla žádným problémem. To, že se ve věci iPhonu 4 Consumer Reports otočil k Applu zády, mělo významný vliv na to, jakým způsobem se nakonec jablečná společnost k celé aféře s anténou postavila.

Když iPhone 4 v červnu roku 2010 poprvé spatřil světlo světa, vše vypadalo skvěle. Nový jablečný smartphone s přepracovaným designem a řadou nových funkcí se zpočátku stal rychle velkým hitem a jeho předobjednávky doslova trhaly rekordy, stejně jako prodeje v průběhu prvního víkendu po oficiálním uvedení telefonu na trh.

Postupně se ale začínali ozývat zákazníci, kteří opakovaně zakusili problémy se selháním telefonních hovorů. Ukázalo se, že na vině je anténa, která po zakrytí rukou při telefonování přestává fungovat. Umístění a provedení antény u iPhonu 4 měl na svědomí Jony Ive, kterého ke změně vedly především estetické důvody. Aféra antennagate si postupně začala žít svým vlastním online životem a společnost Apple čelila výrazné kritice. Celá záležitost zpočátku vlastně nevypadala tak závažně.

„Není žádný důvod – alespoň ne prozatím – vzdát nákup iPhonu 4 kvůli obavám o signál,“ psal původně web Consumer Reports. „Dokonce i v případě, že by u vás tyto potíže nastaly, Steve Jobs připomíná, že čerství majitelé nových iPhonů mohou své nepoškozené přístroje vrátit do kterékoliv maloobchodní prodejny Apple nebo do online Apple Storu do třiceti dnů od zakoupení, a bude jim vrácena platba v plné výši.“. O den později ale v Consumer Reports svůj názor rázem změnili. Stalo se tak po provedení rozšířených laboratorních testů.

iPhone 4 nelze doporučit

„Je to oficiální. Inženýři v Consumer Reports právě dokončili testování iPhonu 4 a potvrdili, že se zde skutečně vyskytuje problém s příjmem signálu. Když se svým prstem nebo rukou dotknete místa na levé spodní straně telefonu – což je zejména pro lidi s dominantní levou rukou velice snadné – dojde k významnému poklesu signálu, který má za následek ztrátu spojení – obzvlášť, pokud se právě nacházíte v oblasti se slabším signálem. Z tohoto důvodu bohužel nemůžeme iPhone 4 doporučit.“.

https://www.youtube.com/watch?v=JStD52zx1dE

Spustila se skutečná antennagate bouře, kvůli které se tehdejší CEO Applu Steve Jobs předčasně vrátil ze své rodinné dovolené na Havaji, aby uspořádal mimořádnou tiskovou konferenci. Na jednu stranu se za „svůj“ iPhone 4 postavil – dokonce na konferenci pustil fanouškovskou skladbu, obhajující nový jablečný smartphone – ale zároveň zcela upřímně potvrdil, že se „čtyřkou“ je spojený problém, který nelze ignorovat, a nabídl veřejnosti jeho řešení. To mělo podobu bezplatných bumperů – krytů pro obvod telefonu – a obalů pro zákazníky, zasažené problémy s anténou. U následujících verzí iPhonu již Apple palčivý problém zodpovědně opravil.

Podobně jako u aféry „bendgate“, která zasáhla o několik let později majitele nových iPhonů 6 Plus, byla i problémy s anténou zasažena v podstatě jen jistá část zákazníků. Přesto se aféra dostala do novinových titulků a vysloužila Applu i právní žalobu. Především ale byla v rozporu s prohlášením Applu o tom, že jeho produkty „prostě fungují“.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.