Zavřít reklamu

V minulém týdnu jsme se dočkali představení nejočekávanější novinky letošního roku – řady iPhone 13. Ačkoliv tedy Apple příliš designových změn nepřinesl, a vsadil proto na podobu loňských, nesmírně oblíbených, dvanáctek, tak i přesto dokázal nabídnou řadu novinek, které tady ještě nebyly. Tentokrát ale nemáme na mysli zmenšení horního výřezu, nýbrž něco většího. Pojďme se proto podívat na 5 úžasných změn iPhonu 13 (Pro).

mpv-shot0389

Zdvojnásobení úložiště u základního modelu

Po čem jablíčkáři už několik let volali, bylo bezesporu větší úložiště. Doposud úložiště jablečných telefonů začínalo na 64 GB, což je v roce 2021 zkrátka málo. Samozřejmě bylo možné si připlatit za něco navíc, avšak z těchto konfigurací se prakticky stávala povinnost, pokud jste tedy nechtěli vídat hlášky o nedostatku místa. Apple naštěstí (konečně) vyslyšel volání samotných uživatelů a spolu s letošní řadou iPhone 13 (Pro) přinesl zajímavou změnu. Základní iPhone 13 a iPhone 13 mini totiž namísto 64 GB startují na 128 GB, kdežto je možné si připlatit za 256 GB a 512 GB. Co se pak týče modelů Pro (Max), tak ty opět startují na 128 GB (stejně jako u iPhonu 12 Pro), avšak přibyla nová možnost. Nadále je totiž na výběr z 256GB, 512GB a 1TB úložiště.

ProMotion displej

iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max se dočkaly zajímavé změny v případě displeje. Apple i v tomto případě zareagoval na dlouholeté tužby jablíčkářů, kteří prahli po iPhonu, jehož displej nabídne vyšší obnovovací frekvenci než 60 Hz. A přesně tak se i stalo. Cupertinský gigant totiž zmiňovaným modelům dodal takzvaný ProMotion displej s adaptivní úpravou obnovovací frekvence na základě zobrazovaného obsahu. Displej díky tomu dokáže měnit tuto frekvenci v rozsahu od 10 Hz do 120 Hz a nabídnout tak uživateli podstatně živější požitek – vše je jednoduše plynulejší a hezčí.

Takto Apple prezentoval ProMotion u iPhonu 13 Pro (Max):

Větší baterie

Apple již při samotné prezentaci svých novinek zmínil, že díky přeskládání interních komponentů v těle iPhonu 13 (Pro) získal více místa, které následně mohl věnovat nesmírně důležité baterii. Právě její výdrž je doslova nekonečné téma a nutno podotknout, že v tomto směru asi nikdy nebudou všichni 100% šťastní. I přesto jsme se každopádně lehkého vylepšení dočkali. Konkrétně modely iPhone 13 mini a iPhone 13 Pro vydrží o 1,5 hodiny déle než jejich předchůdci, u modelů iPhone 13 a iPhone 13 Pro Max se pak dokonce jedná o 2,5 hodiny.

O poznání lepší fotoaparát

V posledních letech řada výrobců mobilních telefonů posouvá pomyslné limity právě u fotoaparáty. Ze smartphonů se tak rok co rok stávají lepší zařízení, které si dokážou poradit s až neuvěřitelně kvalitními fotografiemi. Apple v tomto samozřejmě není výjimkou. Přesně proto to nejlepší v případě letošní řady přichází v případě samotných fotoaparátů. Cupertinský gigant totiž nezměnil pouze jejich pozici na těle telefonu, ale zároveň přinesl řadu parádních změn, díky kterým se telefony postarají o podstatně lepší a světlejší snímky.

Například v případě iPhonu 13 a iPhonu 13 mini Apple vsadil na doposud největší senzory v případě takzvaného duálního fotoaparátu, což jim umožňuje zachytit až o 47 % více světla. Aby toho nebylo málo, tak se navíc ultra-širokoúhlý objektiv dokáže postarat o něco lepší fotografie v horších světelných podmínkách. Zároveň se všechny telefony z řady iPhone 13 dočkaly optické stabilizace pomocí posuvného senzoru, který byl ještě loni limitován pouze pro iPhone 12 Pro Max. Telefony iPhone 13 Pro a 13 Pro Max pak ještě taktéž dostaly větší senzory umožňující jim podstatně lépe zachytit fotky v horších světelných podmínkách. Clona u ultra-širokoúhlého objektivu iPhonu 13 Pro se pak zlepšila z f/2,4 (u loňské řady) na f/1.8. Oba modely Pro pak navíc nabízejí trojnásobný optický zoom.

Filmařský režim

Nyní se už dostáváme k tomu nejzásadnějšímu, díky čemuž si letošní „třináctky“ u většiny jablíčkářů dokázaly získat pozornost. Řeč je samozřejmě o takzvaném filmařském režimu, který posouvá možnosti na poli natáčení videa o poznání vpřed. Konkrétně se jedná o režim, který díky změnám hloubky ostrosti dokáže i v případě „obyčejného“ telefonu dokáže vykouzlit filmařský efekt. V praxi to funguje poměrně jednoduše. Scénu můžete mít zaostřenou například na osobu v popředí, avšak jakmile se tento člověk ohlédne na další osobu za sebou, scéna se ihned přeostří na druhý subjekt. Jakmile se ale osoba v popředí otočí zpět, scéna se opět zaostří na ni. Samozřejmě ne vždy se to musí povést podle vašich představ. Přesně proto lze scéna upravit i zpětně, a to přímo na iPhonu. Pokud byste se o filmařském režimu chtěli dozvědět více, můžete si pročíst níže přiložený článek.

.