Zavřít reklamu

V úterý se konala tradiční zářijová keynote, během které Apple představil nový iPhone 13 (Pro). Ačkoliv nové modely vypadají na první pohled téměř beze změny, nepočítaje zmenšení horního výřezu, tak i přesto nabízejí řadu parádních novinek. Cupertinský gigant se konkrétně překonal v případě natáčení videí, které u modelů Pro posunul na zcela novou úroveň a kompletně tak odsunul konkurenci na druhou kolej. Řeč je konkrétně o takzvaném filmařském režimu, který doslova nastavuje nový trend. Pojďme se proto podívat na 5 věcí, které jste doposud o této novince iPhonu 13 Pro nevěděli.

Umělé rozmazání

Filmařský režim nabízí poměrně parádní možnost, kdy dokáže jednoduše přeostřit z jednoho bodu na druhý a docílit tím přímo filmařského efektu, který můžete znát prakticky z jakéhokoliv filmu. V základu to funguje jednoduše – nejprve si vyberete, na co/koho vlastně chcete zaostřit, což funguje úplně stejně jako klasické ostření. Následně ale iPhone automaticky lehce rozmaže pozadí a zvýrazní tak původně zaostřenou postavu/věc.

Automatické přeostření na základě obsahu

Tady to každopádně ještě zdaleka nekončí. iPhone totiž ve filmařském režimu dokáže automaticky přeostřovat na základě aktuálního obsahu. V praxi to pak vypadá tak, že máte scénu zaostřenou například na muže, který ale otočí hlavou směrem na ženu v pozadí. Na základě toho i samotný telefon dokáže přeostřit celou scénu na danou ženu, avšak jakmile se muž otočí zpět, pozornost se věnuje opět mu.

Zaostření specifické postavy

Filmařský režim je nadále vybaven jednou parádní vychytávkou, která rozhodně stojí za to. Uživatel si totiž může vybrat specifickou osobu, na kterou nejen že zaostří scénu, ale zároveň iPhonu „řekne,“ aby se při natáčení vždy soustředila na tento subjekt, ze kterého se tak prakticky stává hlavní postava.

Ultra-širokoúhlý objektiv jako dokonalý pomocník

Aby filmařský režim nabídl co možná nejvyšší kvalitu, tak zároveň využívá i možností ultra-širokoúhlého objektivu. Jeho využití sice v záběru není tak úplně patrné, avšak iPhone využívá jeho širší zorné pole pro detekci další osoby, které se přibližuje do záběru. Díky tomu tak následně standardní (širokoúhlý) objektiv dokáže automaticky zaostřit na zmiňovanou příchozí osobu v přesně daný okamžik, kdy zamíří do scény.

mpv-shot0613

Zpětná úprava zaostření

Samozřejmě iPhone nemusí vždy zaostřit podle představ uživatele, což může v některých případech prakticky až znehodnotit celý natočený záběr. Aby se předešlo těmto nepříjemným situacím, tak lze zaostření přizpůsobit i po dokončení natáčení.

Samozřejmě filmařský režim pravděpodobně nebude úplně bezchybný a jednou za čas se někomu může stát, že funkce zkrátka nenaplní svá očekávání. Je ale nutné počítat s tím, že se i přesto jedná o úžasnou novinku, která s „trochou“ nadsázky z prachobyčejného telefonu dělá filmovou kameru. Zároveň je nutné vzít v potaz potenciální posun. Jestliže Apple dokázal něco podobného nyní, tak se můžeme jen těšit na něco, co přijde v následujících letech.

.