Zavřít reklamu

Safari je nativní multiplatformní webový prohlížeč z dílny společnosti Apple, který nabízí spoustu různých funkcí, řada uživatelů ale dává z různých důvodů přednost jiným prohlížečům. Pokud mezi ně patříte i vy, ale zároveň byste Safari chtěli dát ještě šanci, můžete si vyzkoušet naši pětici tipů a triků pro Safari v prostředí macOS.

Přizpůsobení domovské karty

Jednou z funkcí, které nabízí Safari v novějších verzích operačního systému macOS, je možnost poměrně detailního přizpůsobení nové karty. Můžete si nastavit například její tapetu (včetně vlastních obrázků), nebo určit, jaký obsah se na ní bude objevovat. Pro přizpůsobení nové karty prohlížeče Safari klikněte na ikonku posuvníků v pravém dolním rohu. V menu, které se vám zobrazí, můžete zaškrtnout položky, které chcete umístit na domovskou kartu. Kliknutím na náhledy tapet ve spodní části tohoto menu zase můžete změnit pozadí karty.

Přidání karty do skupiny panelů

Prohlížeč Safari v novějších verzích operačního systému macOS nabízí kromě jiného také možnost sestavovat a pojmenovávat skupiny panelů s vybranými webovými stránkami. Takto si můžete vytvořit hned několik skupin se stránkami, které běžně používáte při práci, hraní nebo třeba studiu. Pro přidání panelu do skupiny klikněte na panel s vybranou webovou stránkou pravým tlačítkem myši a zvolte Přesunout do skupiny panelů. Vyberte požadovanou skupinu, případně vytvořte novou, pojmenujte ji a uložte.

Individuální přizpůsobení webových stránek

U webových stránek, které navštěvujete v prostředí webového prohlížeče Safari na vašem Macu, můžete nastavit vlastní předvolby. Takto nastavené předvolby budou vždy platit jen pro vybranou stránku. Pro nastavení individuálních předvoleb klikněte u vybraného webu na ikonku ozubeného kolečka, a v menu, které se vám zobrazí, můžete nastavit jednotlivé preference.

Přizpůsobení nástrojové lišty

Kromě úvodní karty si můžete u prohlížeče Safari v macOS přizpůsobit také nástrojovou lištu, a umístit na ni pouze ty nástroje, které opravdu používáte. Pro přizpůsobení nástrojové lišty v Safari klikněte na zmíněnou lištu pravým tlačítkem myši a zvolte Upravit panel nástrojů. Otevře se vám náhled panelu, ve kterém poté už jen přetažením upravíte jeho jednotlivé prvky. Po dokončení úprav klikněte na Hotovo v pravém dolním rohu panelu s prvky.

Změna vyhledávacího nástroje

Nevyhovuje vám vyhledávací nástroj, který používá prohlížeč Safari na vašem Macu? Na nástrojové liště v horní části obrazovky vašeho Macu klikněte na Safari -> Předvolby. V horní části okna předvoleb klikněte na kartu Hledání a poté v rozbalovacím menu zvolte požadovaný vyhledávací nástroj.

.