Zavřít reklamu

Jablečné operační systémy, stejně jako většina nejen nativní aplikací, se neustále vyvíjí. Výjimkou v tomto případě rozhodně není ani webový prohlížeč Safari, který najdete ve všech produktech od Applu. Prohlížeč Safari si zakládá především na bezpečnosti a soukromí uživatele, rozhodně ale také nepatří mezi nejpomalejší – ba naopak. Všemožných triků, které uživatelé nemusí znát, je i v rámci této aplikace požehnaně. Pokud byste se chtěli dozvědět více o 5 tipech pro Safari na iPhone, tak jste tady naprosto správně.

Rychlé posouvání se

Pokud se ocitnete na nějaké „dlouhé“ webové stránce, tak posouvání se výše či níže může být velmi zdlouhavé. Klasicky totiž pro posunutí se na webové stránce musíte provést gesto přejetí prstem zdola nahoru anebo shora dolů. To znamená, že pokud se chcete dostat úplně nahoru, anebo úplně dolů, tak je nutné, abyste zběsile přejížděli prstem po displeji. Jde to ale i jednodušeji. Stačí, abyste se na „dlouhé“ webové stránce přesunuli o kousek výše či níže, čímž se napravo zobrazí posuvník. Pokud na něm chvíli podržíte prst, tak jej po chvilce budete schopni přesunout výše či níže, podobně jako na Macu. Takto se lze na stránce rychle posouvat, bez nutnosti využití gesta.

Otevření omylem zavřených panelů

Na iPhonu si v rámci Safari můžete otevřít hned několik různých panelů, což se hodí v nespočtu různých situacích. Při správě otevřených panelů ale může jednoduše dojít k tomu, že nějaký otevřený panel omylem zavřete. V mnoha případech se nejedná o nic hrozného, každopádně na panelu můžete mít otevřeno něco důležitého, popřípadě něco, co jste dlouho hledali. I na tyto situaci inženýři v Applu mysleli a do Safari přidali funkci, která zvládne omylem zavřené panely znova otevřít. Stačí, abyste v Safari vpravo dole klepnuli na ikonu dvou čtverečků, čímž se ocitnete v přehledu panelů. Zde pak ve spodní části obrazovky podržte prst na ikoně +, a poté si z menu, které se zobrazí, vyberte panel, jenž chcete opětovně otevřít.

Zakázat přístup k poloze

Některé webové stránky vás v Safari mohou požádat o to, abyste jim povolili přístup k polohovým údajům. Nejčastěji se s tímto jevem můžete setkat při vyhledávání nějakého podniku na Google, anebo třeba při výběru přepravy při vytváření objednávky. Pokud však patříte k jedincům, kteří mají strach, že při povolení přístupu k poloze dochází ke sledování, tak možná vůbec nechcete, aby se tato možnost zobrazovala. V případě, že byste chtěli požadavky pro povolení přístupu k polohovým údajům v Safari úplně deaktivovat, tak přejděte do Nastavení, kde níže rozklikněte Soukromí. Poté klepněte na Polohové služby a dále níže najděte a rozklikněte Stránky v Safari. Zde už jen stačí zaškrtnout možnost Nikdy.

Překládání webových stránek

V případě, že sledujete dění v jablečném světě, tak jste dost možná postřehli, že s příchodem iOS 14 Apple přišel s nativní aplikací Překladač. Kromě toho, že tato aplikace slouží jakožto klasický překladač, tak díky ní můžete také provádět překládání webových stránek… bohužel ale ne v Česku, respektive do českého jazyka. Z nějakého důvodu je v Překladači k dispozici jen pár základních jazyků a na ty méně časté kalifornský gigant jaksi opomněl. Využít však můžete bezplatnou aplikaci Microsoft Translator, která funguje naprosto parádně a hlavně i pro český jazyk. Po stažení stačí v Microsoft Translator nastavit češtinu jakožto jazyk pro překlad. Jakmile se pak ocitnete v Safari na stránce, kterou chcete přeložit, tak klepněte na ikonu sdílení, a poté níže zvolte možnost Translator, čímž dojde k přeložení stránky. Kompletní postup pro nastavení najdete v tomto článku, popřípadě v galerii níže.

Microsoft Translator stáhnete zde

Zavření všech panelů

Jak už bylo zmíněno výše, tak v rámci Safari na iPhone můžete mimo jiné využít také panely. Pokud panely využíváte opravdu na maximum, tak je dosti možné, že jich za pár dnů máte otevřených hned několik desítek a přestáváte se v nich orientovat. Pro „nový začátek“ samozřejmě stačí veškeré panely zavřít, rozhodně ale nepřipadá v úvahu, abyste je zavírali pomocí křížku ručně – je to zdlouhavé a hlavně žijeme v době, ve které není na nic čas. Pokud chcete rychle zavřít veškeré panely, tak ve spodní části Safari klepněte na ikonu dvou čtverečků, a poté podržte prst na tlačítku Hotovo. Tímto se zobrazí malé menu, kde klepněte na Zavřít x panelů, čímž se všechny panely uzavřou.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více