Zavřít reklamu

Společně s iOS 13 přišla pro uživatele také výrazná aktualizace Safari, která nově nabízí hned několik novinek. Pokud chcete o těch nejzajímavějších funkcích zjistit něco více a naučit se Safari v iOS 13 (popřípadě v iPadOS 13) plnohodnotně používat, pak jsme pro vás připravili souhrn všech nových možností, které můžete využít v rámci nativního prohlížeče na iPhonu a iPadu.

5 triku safari ios 13

Změna velikosti písma kdekoliv

Ve starší verzi Safari, která byla součástí iOS 12, jste mohli změnit velikost písma pouze tam, kde fungovala čtečka. To už je společně s iOS 13 minulostí, jelikož nyní si můžete změnit velikost písma úplně kdekoliv. Stačí, když přejdete na konkrétní webovou stránku, a poté v levém horním rohu obrazovky kliknete na ikonu Aa. Zde už si poté pomocí malého písmena A a velkého písmena A můžete zvolit, o kolik procent se velikost písma zmenší či zvětší.

Skrytí panelu nástrojů

Určitě jste se někdy dostali do situace, kdy jste potřebovali skrýt panel nástrojů v Safari, který se aktivovat pokaždé, když jste začali na webové stránce rychle popojíždět nahoru. Této nepříjemnosti se však můžete nyní vcelku rychle zbavit. Stačí, když v Safari kliknete v levém horním rohu na ikonu Aa, a poté kliknete na druhou možnost seshora s názvem Skrýt panel nástrojů. Panel nástrojů znovu aktivujete kliknutím na horní lištu s názvem URL adresy v Safari.

Nastavení pro konkrétní web

Chcete si zobrazit, zdali má konkrétní webová stránka přístup k vaší kameře, mikrofonu, či poloze? Popřípadě si chcete nastavit, aby se konkrétní stránka automaticky spouštěla v desktopové verzi, anebo v režimu čtečky? Pokud jste si alespoň na jednu z těch otázek odpověděli kladně, tak postupujte následovně. Na webové stránce, kterou chcete spravovat, klikněte v levém horním rohu na ikonu Aa, a poté zvolte možnost Nastavení pro webový server. Zde už si můžete všechny výše zvolené možnosti nastavit.

Automatické zavírání panelů

Určitě to znáte. Pokud používáte Safari delší dobu, tak se postupem času začnou hromadit a hromadit otevřené panely. Za několik dnů jich tedy můžete mít otevřených několik desítek. Komu by se je chtělo ručně zavírat, že jo? Apple naštěstí v iOS 13 přidal novou možnost, pomocí které se panely v Safari mohou zavírat automaticky. Pro nastavení této funkce přejděte do nativní aplikace Nastavení, kde sjeďte níže k možnosti Safari, kterou rozklikněte. Nyní opět sjeďte níže, kde se nachází možnost Zavřít panely, kterou rozklikněte. Zde už si můžete zvolit, zdali chcete panely automaticky zavírat po dni, týdnu či měsíci.

Změna lokace stahování

Společně s iOS 13 a iPadOS 13 máme konečně možnost i na iPhonu a iPadu stahovat soubory z internetu. Ve výchozím nastavení je zvoleno, aby se tyto soubory ukládaly na iCloud Drive do složky Stahování. Pokud si chcete lokaci ukládání zvolit sami, například do jiné složky na iCloud Drive, anebo přímo do vašeho zařízení, tak postupujte následovně. Otevřete nativní aplikaci Nastavení, kde sjeďte níže a rozklikněte možnost Safari. Zde poté opět sjeďte níže a klikněte na možnost Stahování. Tady už si můžete jednoduše nastavit, kam se mají stahované soubory stahovat.

.