Zavřít reklamu

Při práci na Macu se bez Finderu prakticky neobejdeme. Tato nativní součást operačního sytému macOS je nezbytnou pomůckou pro práci se složkami a soubory. V dnešním článku vám představíme pětici užitečných tipů a triků, díky kterým si Finder na vašem Macu můžete přizpůsobit opravdu na maximum.

Sloučení oken Finderu

Někteří z nás mají při práci tendenci mít otevřených více oken Finderu najednou. V takových případech ale může někdy docházet k tomu, že se monitor vašeho Macu stane nepřehledným. Finder naštěstí nabízí pro tyto situace možnost sloučení oken. Stačí v horní části obrazovky vašeho Macu kliknout na Okno -> Sloučit všechna okna.

Lepší rozlišení položek

Ve Finderu na Macu máte kromě jiného také možnost označit jednotlivé soubory a složky barevnými štítky, díky čemuž dosáhnete jejich snazšího rozlišení a budete se v nich mnohem lépe orientovat. Jednotlivým souborům a složkám můžete přiřadit i více štítků najednou. Pro označení souboru či složky štítkem stačí kliknout na ikonku štítku v horní části okna Finderu, případně na nástrojové liště v horní části obrazovky vašeho Macu kliknout na Soubor a v menu vybrat příslušnou značku.

Zobrazení přípon souborů

Soubory se ve výchozím nastavení zobrazují ve Finderu bez přípon, udávajících jejich konkrétní formát. To ale může být v řadě případů velmi nepraktické. Pokud chcete, aby se soubory ve Finderu na vašem Macu zobrazovaly i s přílohami, kllikněte na nástrojové liště v horní části obrazovky Macu na Finder -> Předvolby. V horní části okna předvoleb zvolte Pokročilé a zaškrtněte možnost zobrazování přípon souborů.

Rychlé přizpůsobení šířky sloupců

Potřebujete snadno a rychle upravit šířku sloupců ve Finderu na Macu, abyste měli lepší přehled o jejich obsahu? Stačí dvakrát kliknout na spodní část rozdělovací linky mezi sloupci. Šířka sloupce se po tomto kroku automaticky zvětší tak, abyste si bez problémů mohli přečíst celý nejdelší název složky. Další možností je podržet klávesu Option (Alt) a tažením myší upravit šířku sloupce. Automaticky dojde k úpravě šířky všech sloupců ve Finderu.

Úprava nástrojové lišty

V horní části okna Finderu na vašem Macu najdete celou řadu různých nástrojů pro práci se složkami a soubory. Ne vždy ale potřebujeme všechny nástroje, které se v této liště nachází. Stejně tak se může stát, že některé z nástrojů, které by se vám mohly hodit, naopak na této liště nenajdete. Pro přizpůsobení obsahu nástrojové lišty klikněte na tuto lištu pravým tlačítkem myši. V menu, které se vám zobrazí, zvolte Upravit panel nástrojů. Jednotlivé prvky pak můžete jednoduše přidávat nebo odstraňovat přetažením myší.

.