Zavřít reklamu

Finder je užitečnou a nedílnou součástí operačního systému macOS, a drtivá většina uživatelů jej používá s naprostou samozřejmostí a zcela automaticky. Finder na Macu umí prokázat velmi dobrou službu i při základním používání, přesto se ale jistě vyplatí znát několik triků, s jejichž pomocí se pro vás práce s tímto nástrojem může stát mnohem efektivnější.

Boční panel

Za dobu používání Finderu jste si jistě stihli všimnout, že panel na levé straně okna této aplikace slouží jako jakýsi rozcestník, ze kterého se můžete dostat k jednotlivým složkám, typům souborů, nebo třeba k funkci AirDrop. To, co se bude v tomto bočním panelu zobrazovat, můžete do velké míry ovlivnit také vy sami. Stačí spustit Finder a na liště v horní části obrazovky vašeho Macu kliknout na Finder -> Předvolby. V horní části okna předvoleb klikněte na kartu Boční panel a poté stačí už jen vybrat položky, které chcete mít v bočním panelu zobrazené.

Zobrazení cesty k souboru

Pokud při práci ve Finderu zamíříte kurzorem myši na název souboru a stisknete klávesu Option (Alt), zobrazí se vám ve spodní části okna Finderu panel s údajem o cestě k danému souboru. Pokud na tento panel kliknete při současném stisku klávesy Control, zobrazí se vám menu s dalšími možnostmi pro daný soubor – například otevření v Terminálu, zobrazení v nadřazené složce, zkopírování cesty k souboru a další.

Rychlé akce

Finder umí rozpoznat, s jakým typem souboru má tu čest, a na základě tohoto poznatku vám umí nabídnout seznam rychlých akcí, které lze s daným souborem provést. U dokumentů ve formátu PDF vám dokáže nabídnout vhodné akce pro další práci s daným souborem. Pro zobrazení nabídky rychlých akcí ve Finderu podržte klávesu Control a klikněte na vybraný soubor myší a v menu zvolte Rychlé akce.

Přizpůsobení nástrojové lišty

V horní části okna Finderu se nachází užitečná lišta, na které najdete celou spoustu nástrojů pro práci s vašimi soubory, složkami, nebo pro přizpůsobení Finderu. Ne vždy ale najdeme využití pro všechna tlačítka, která se na této liště ve výchozím nastavení nachází. Pro přizpůsobení obsahu horní lišty Finderu klikněte na tuto lištu pravým tlačítkem myši a v menu zvolte Upravit panel nástrojů. Poté stačí už jen jednotlivé prvky odstranit nebo naopak přidat přetažením.

Přidání zástupce aplikace do horní lišty

Do horní lišty okna Finderu si můžete také přidat zástupce jednotlivých aplikací. Postup je jednoduchý. Nejprve v levém panelu v okně Finderu klikněte na složku Aplikace. Vyberte aplikaci, jejíhož zástupce chcete umístit do horní lišty Finderu, stiskněte klávesu Command a začněte aplikaci přetahovat do horní lišty. Jakmile se vedle ikonky aplikace objeví zelené tlačítko „+“, ikonku pusťte.

.