Zavřít reklamu

Ochrana heslem

V macOS Ventura máte podobně jako v iOS 16 možnost ještě lepšího zabezpečení vašich fotek. Skrytá a nedávno smazaná alba jsou nyní ve výchozím nastavení uzamčena a lze je odemknout pomocí přihlašovacího hesla nebo Touch ID. Pokud chcete tuto funkci aktivovat či deaktivovat, spusťte na vašem Macu nativní Fotky a na liště v horní části obrazovky počítače klikněte na Fotky -> Nastavení. Ve spodní části okna nastavení pak zaškrtněte položku Používat Touch ID nebo heslo.

Detekce duplikátů

Nativní Fotky v macOS Ventura vám pro snazší správu fotek a případné uvolnění místa na úložišti nabízí také funkce detekce duplikátů. Jakmile spustíte nativní Fotky na vašem Macu, zamiřte do panelu, který se nachází na levé straně okna aplikace. Zde najdete položku (album) Duplikáty. Po jeho otevření můžete duplicitní položky buďto sloučit, nebo smazat.

Kopírování úprav

Užitečnou funkcí, kterou v nativních Fotkách v macOS Ventura zaručeně oceníte, je kopírování a následné vkládání úprav. Jak na to? Nejprve vyberte jednu fotografii, kterou chcete upravit a proveďte příslušné úpravy. Poté na liště v horní části obrazovky vašeho Macu klikněte na Obrázek -> Zkopírovat úpravy. Nakonec vyberte jednu nebo více fotografií, na které chcete úpravy aplikovat. Klikněte na ni pravým tlačítkem myši a zvolte Vložit úpravy.

Deaktivace Vzpomínek

Nativní Fotky nabízí kromě jiného také funkci Vzpomínky, která vám umí automaticky sestavit sestřihy vašich snímků na základě určitého časového období nebo jiného parametru. Ne každý je ale ze Vzpomínek nadšený. Pokud byste chtěli deaktivovat upozornění na sváteční i jiné vzpomínky, spusťte nativní Fotky a na liště v horní části obrazovky Macu klikněte na Fotky -> Nastavení. Zde deaktivujte příslušné položky v sekci Vzpomínky.

Živý text

V macOS Ventura můžete v nativních Fotkách také využít všech přednosti funkce Živý text. Pro aktivace funkce klikněte v levém horním rohu obrazovky vašeho Macu na   menu -> Nastavení systému. V levém panelu klikněte na Obecné -> Jazyk a oblast, a aktivujte funkci Živý text. Jakmile tuto funkci aktivujete, můžete v nativních Fotkách pracovat s detekovaným textem na snímcích.

.