Zavřít reklamu

Kurzor je nedílnou součástí Maců a prakticky jakýchkoliv dalších počítačů. Právě pomocí kurzoru, který můžeme ovládat prostřednictvím myši či trackpadu, můžeme jednoduše fungovat v rámci operačních systémů – můžeme procházet weby, pracovat ve složkách, hrát her a mnoho dalšího. V rámci macOS existuje několik různých možností, prostřednictvím kterých lze kurzor či jeho chování určitým způsobem upravit. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 z nich.

Změna velikosti

Kurzor na Macu je ve výchozím nastavení nastaven na nejmenší možnou velikost. Většině uživatelům tato velikost vyhovuje, avšak samozřejmě se mohou najít i takoví, kteří by rádi uvítali kurzor větší. Patříte-li mezi seniory, popřípadě pokud špatně vidíte, tak velikost kurzoru můžete jednoduše změnit. Stačí přejít do  → Předvolby systému → Zpřístupnění → Monitor → Ukazatel, kde si pomocí posuvníku velikost nastavte.

Výběr barvy

Pokud se podíváte na kurzor v macOS, můžete si všimnout, že má černou barvu a bílé ohraničení. Tato barevná kombinace není vybraná náhodou, naopak se jedná o kombinaci, kterou jsou schopni vidět prakticky na jakémkoliv povrchu. Pokud vám ale tato barva výplně a obrysu kurzoru nevyhovuje, tak si můžete vybrat barvu vlastní. Stačí přejít do  → Předvolby systému → Zpřístupnění → Monitor → Ukazatel, kde už si u Barva obrysu ukazatele a Barva výplně ukazatele vlastní barvu vyberte.

Zvětšení zatřesením

Využíváte s vaším jablečným počítačem vícero monitorů? Popřípadě se vám i s jedním monitorem stává, že často někde kurzor necháte a nemůžete jej v těch otevřených oknech najít? Pokud se v tomto poznáváte, tak pro vás mám jednu skvělou funkci, která dokáže v této situaci pomoci. Konkrétně si můžete aktivovat funkci, díky které se kurzor po zatřesení několikanásobně zvětší, takže jej hned uvidíte. Tuto funkci aktivujete v  → Předvolby systému → Zpřístupnění → Monitor → Ukazatel, kde aktivujte možnost Zvýraznit ukazatel myši zatřesením.

Rychlost dvojího kliknutí

S kurzorem je nutné pro otevření různých položek klikat. Dvojitým kliknutím poté provedete například otevření různých nabídek apod. Některým uživatelům však nemusí vyhovovat výchozí nastavená rychlost dvojího kliknutí. I na tohle ale v Applu mysleli a tuto rychlost si můžete jednoduše přenastavit. Stačí přejít do  → Předvolby systému → Zpřístupnění → Ovládání ukazatele → Myš a trackpad, kde si pomocí posuvníku Rychlost dvojího kliknutí nastavte.

Ovládání hlavou

Na konec tohoto článku jsem si pro vás připravil takovou specialitu, kterou nejspíše nebudete využívat každý den, za vyzkoušení ale rozhodně stojí. Součástí macOS je tedy funkce, díky které je možné kurzor jednoduše ovládat hlavou. To znamená, že tam, kde pohnete hlavou, tak tam se kurzor posune. Pokud byste si chtěli ovládání kurzoru hlavou vyzkoušet, tak přejděte do  → Předvolby systému → Zpřístupnění → Ovládání ukazatele → Alternativní ovládání, kde pak aktivujte možnost Zapnout ovládání ukazatele hlavou. Klepnutím na Volby… si zobrazíte další možnosti.

.