Zavřít reklamu

Stejně jako u svých ostatních zařízení nabízí Apple i u počítačů podporu funkcí zpřístupnění. Jedná se o funkce, vylepšení a přizpůsobení, usnadňující práci s Macem všem uživatelům, kteří mají nějaké zdravotní omezení, specifický handicap nebo zvláštní potřeby. Apple se tímto způsobem snaží o to, aby jeho produkty mohlo bez problémů využívat co největší množství uživatelů bez ohledu na handicap nebo omezení. V dnešním díle našeho seriálu o Zpřístupnění si přiblížíme možnosti přizpůsobení monitoru a práce s kurzorem.

Zobrazení obsahu na obrazovce Macu nemusí vyhovovat každému. Někdo může mít potíže s rozpoznáním barev, pro někoho zase mohou být ikony na ploše příliš malé. Apple naštěstí myslí na všechny uživatele, a proto jsou součástí jeho operačních systémů také široké možnosti přizpůsobení.

Zjednodušení zobrazení

Pokud vám způsob zobrazení obsahu obrazovky vašeho Macu přijde nepřehledné a splývá vám, můžete na svém počítači nastavit ztmavení okrajů, snížit průhlednost některých prvků a zvýšit kontrast. Pro ztmavení okrajů klikněte na Apple menu v levém horním rohu obrazovky, zvolte Předvolby systému a klikněte na Zpřístupnění. Zde klikněte na položku Monitor -> Monitor a zvolte “Zvýšit kontrast”. Pro snížení průhlednosti plochy opět zvolte Apple menu v levém horním rohu -> Předvolby systému -> Zpřístupnění -> Monitor -> Monitor, kde zvolíte “Snížit průhlednost”. Pokud vám nevyhovuje obrázek na tapetě vašeho Macu, můžete ho změnit v Apple menu -> Předvolby systému -> Plocha a spořič. Vyberte kartu Plocha a v panelu nalevo zvolte položku “Barvy”. Pak už jen v hlavním okně nastavení stačí vybrat barevnou plochu, která bude pro váš zrak nejpříjemnější.

Přizpůsobení barev

Operační systém macOS nabízí také široké možnosti přizpůsobení barev. Pro invertování barev klikněte na Apple menu v levém horním rohu obrazovky -> Předvolby systému -> Zpřístupnění -> Monitor -> Monitor, kde zvolíte možnost “Invertovat barvy”. Pokud na svém Macu máte aktivované automatické zapnutí funkce Night Shift, mějte, prosím, na paměti, že aktivace Night Shift má za následek automatickou deaktivaci invertování barev. Podobně jako na iPhonu můžete i na obrazovce svého Macu nastavit barevné filtry. V levém horním rohu obrazovky vašeho Macu klikněte na Apple menu -> předvolby systému -> Zpřístupnění -> Monitor -> Barevné filtry. Aktivujte možnost “Zapnout barevné filtry”, klikněte na “Typ filtru” a zvolte filtr, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám. Ve spodní části okna pak můžete přizpůsobit intenzitu a barevné ladění vámi zvoleného filtru.

Přizpůsobení textu a kurzoru

Ve většině aplikací si můžete velikost písma snadno přizpůsobit stiskem klávesové zkratky Cmd + “+” (pro zvětšení) a Cmd + “-” (pro zmenšení). Velikost celkového zobrazení můžete u řady aplikací změnit gestem roztažení nebo sevření dvou prstů na trackpadu. Písmo si můžete přizpůsobit i v některých nativních aplikací Macu. V aplikaci Mail klikněte v horní liště na Mail -> Předvolby -> Písma a barvy, kde si můžete nastavit font i velikost písma. Pokud si chcete přizpůsobit písmo v nativní aplikaci Zprávy, klikněte v horní liště na Zprávy -> Předvolby -> Obecné, kde si na posuvníku nastavíte velikost písma. U ostatních aplikací obvykle stačí kliknout na název aplikace na horní liště a prozkoumat možnost “Předvolby”, případně “Nastavení”. Velikost kurzoru můžete na Macu změnit v Apple menu -> Předvolby systému -> Zpřístupnění -> Monitor -> Kurzor, kde na posuvníku zvolíte takovou velikost kurzoru, která vám bude nejlépe vyhovovat. Pro okamžité krátkodobé zvětšení kurzoru stačí rychle přejet prstem po trackpadu, případně rychle zahýbat myší.

Přizpůsobení velikosti ikon a dalších položek

Pro změnu velikosti ikonek na ploše stiskněte klávesu Ctrl a klikněte na některou z ikon. V menu, které se vám objeví, klikněte pravým tlačítkem na „Volby zobrazení“ a na posuvníku nastavte požadovanou velikost ikonek na ploše. V tomto menu můžete také nastavit velikost písma. Pokud potřebujete nastavit velikost textu a ikon ve Finderu, spusťte Finder, vyberte v něm složku a na horní liště klikněte na Zobrazení -> Volby zobrazení, kde nastavíte velikost ikon i písma. Pro změnu velikosti položek v bočních panelech aplikací Finder a Mail klikněte v levém horním rohu obrazovky na Apple menu -> Předvolby systému -> Obecné, kde zvolíte položku “Velikost ikon na bočním panelu” a vyberete velikost, která vám vyhovuje. Pro nastavení zvětšení obsahu na obrazovce klikněte v levém horním rohu obrazovky na Apple menu -> Předvolby systému -> Zpřístupnění -> Zvětšení, kde zvolíte způsob, jakým bude na vašem Macu probíhat ovládání zvětšení obsahu na obrazovce. Můžete zde také aktivovat možnost zvětšení položky nad kurzorem.

.