Zavřít reklamu

Pokaždé, když svůj Mac zapnete nebo otevřete, tak je nutné, abyste se přihlásili k vašemu účtu, a to skrze uzamčenou obrazovku. Většina z vás už si nejspíše přizpůsobila například horní lištu, Dock, ovládací centrum či oznamovací centrum – věděli jste ale o tom, že si můžete přizpůsobit právě také tohle prostředí pro přihlašování? V tomto článku se společně podíváme na 5 tipů a triků pro přizpůsobení přihlašování na Macu.

Vlastní zpráva na uzamknutou obrazovku

Na uzamknutou obrazovku vašeho Macu si můžete do spodní části přidat jakoukoliv vlastní zprávu. To můžete využít například k tomu, abyste zde uvedli své kontaktní údaje, například telefonní číslo a e-mail, čímž si zajistíte větší šanci vrácení ztraceného Macu, jelikož vás nálezce alespoň bude schopen kontaktovat. Pro nastavení vlastní zprávy na uzamknutou obrazovku přejděte do  → Předvolby systému → Zabezpečení a soukromí. Zde se pomocí zámku vlevo dole autorizujte a aktivujte Na uzamčené obrazovce zobrazit zprávu. Pak klepněte na Nastavit zprávu…, kde si zprávu vepište.

Zobrazení tlačítek pro spánek, restart a vypnutí

Na uzamčené obrazovce se mimo jiné ve spodní části zobrazují také tlačítka pro spánek, restart a vypnutí. Pokud byste chtěli zobrazení těchto tlačítek deaktivovat, popřípadě pokud je zde nemáte a chtěli byste je vrátit, tak přejděte do  → Předvolby systému → Uživatelé a skupiny → Volby přihlášení. Zde se pomocí zámku vlevo dole autorizujte a následně podle potřeby (de)aktivujte Zobrazit tlačítka Uspat, Restartovat a Vypnout.

Změna profilového obrázku

Při vytváření profilu si na Macu můžete nastavit také profilový obrázek. Dlouhou dobu jste si v macOS mohli vybrat jen z pár předpřipravených a popřípadě jste mohli nahrát vlastní fotku. V macOS Monterey se však možnosti nastavení profilového obrázku značně rozšířily, takže je rozhodně z čeho vybírat. Nastavit si můžete na profilové obrázek například Memoji, dále emotikony, monogram, vlastní fotku, předpřipravené obrázky z macOS a další. Stačí, abyste přešli do  → Předvolby systému → Uživatelé a skupiny, kde si vyberte nalevo svůj profil, a poté najeďte na současnou fotku, kde klepněte dole na malou šipku. Pak už si stačí profilový obrázek nastavit.

Přidání profilu Host

Půjčujete čas od času někomu svůj Mac? Pokud ano, tak by se vám mohl hodit profil Host, ke kterému se můžete dostat skrze uzamknutou obrazovku. Pokud profil Host aktivujete, tak se vytvoří možnost přihlášení k jakémusi jednorázovému profilu. To znamená, že když se uživatel k profilu Host přihlásí a provede nějaké úkony, tak po odhlášení dojde k jejich nenávratnému smazání – celá relace je tak pouze jednorázová a dočasná. Pro aktivaci profilu Host přejděte do  → Předvolby systému → Uživatelé a skupiny, kde se klepnutím na zámek autorizujte, a poté klepněte nalevo na Host. Pak už jen stačí aktivovat Povolit hostům přihlášení k počítači.

Přihlášení přes Apple Watch

K vašemu Macu se můžete přihlásit různými způsoby. Naprosto základním způsobem je samozřejmě zadání uživatelského jména a hesla, novější Macy a MacBooky však můžete jednoduše odemknout prostřednictvím Touch ID. Existuje však ještě také třetí možnost, kterou můžete využít v případě, že vlastníte Apple Watch. Pokud tedy budete mít odemknuté Apple Watch na ruce a pokusíte se přihlásit k Macu, tak dojde k automatickému ověření právě přes hodinky, bez nutnosti zadávání hesla. Tuto funkci lze aktivovat v  → Předvolby systému → Zabezpečení a soukromí, kde se klepnutím na zámek vlevo dole autorizujte, a poté aktivujte funkci Odemykat aplikace a Mac pomocí Apple Watch.

.