Zavřít reklamu

K ovládání MacBooku je možné použít buďto myš – ať už Magic Mouse, nebo myš od jiného výrobce, nebo trackpad. Pokud patříte mezi uživatele, kteří dávají přednost používání trackpadu, neměli byste si nechat ujít náš dnešní článek, ve kterém vám představíme pět tipů pro přizpůsobení trackpadu na MacBooku na maximum.

Změna směru posuvu

Mezi změny, které většina majitelů MacBooků provede hned po pořízení nového počítače, je změna posuvu trackpadu. Ve výchozím nastavení dochází při přejíždění dvou prstů po trackpadu směrem dolů k posuvu obsahu na obrazovce opačným směrem, řadě lidí ale toto nastavení nevyhovuje. Pro změnu způsobu posuvu klepněte v levém horním rohu obrazovky vašeho Macu na   menu -> Předvolby systému -> Trackpad. V okně předvoleb klepněte na kartu Posuv a zvětšení a deaktivujte položku Přirozený.

Kliknutí pravým tlačítkem

Pokud se s MacBookem teprve seznamujete, možná si lámete hlavu nad tím, jak u něj vlastně funguje kliknutí pravým tlačítkem. Ve výchozím nastavení simulujete kliknutí pravým tlačítkem tak, že jemně klepnete na trackpad dvěma prsty. Pokud vám toto nastavení nevyhovuje a dáváte přednost tradičnímu kliknutí, zamiřte opět do  menu v levém horním rohu obrazovky vašeho Macu, kde zvolíte Předvolby systému -> Trackpad. Klikněte na kartu Ukazování a klikání a u položky Sekundární kliknutí rozbalte menu u popisu dané akce, kde pak už jen stačí vybrat preferovaný způsob kliknutí.

Inteligentní zvětšení

Zvětšení obsahu můžete na trackpadu u MacBooku provést tak, že uděláte gesto rozevření dvěma prsty. Pokud chcete, můžete aktivovat také gesto pro takzvané inteligentní zvětšení, kdy dojde ke zvětšení obsahu po dvojitém poklepání dvěma prsty na povrch trackpadu. V levém horním rohu obrazovky vašeho klikněte na   menu -> Předvolby systému -> Trackpad. V kartě Posuv a zvětšení poté stačí jen zaškrtnout položku Inteligentní zvětšení.

Pohyb v systému

Za pomoci gest na trackpadu u MacBooku můžete provádět také další akce, jako je přepínání mezi aplikacemi, přejíždění mezi stránkami a další. Pro aktivaci nebo naopak deaktivaci těchto dalších akcí klikněte v levém horním rohu obrazovky Macu na  menu -> Předvolby -> Trackpad. V horní části okna předvoleb klikněte na kartu Další gesta, kde můžete spravovat další akce pro trackpad.

Deaktivace trackpadu

Náš poslední tip je určený těm, kteří naopak vestavěný trackpad na svém MacBooku z jakýchkoliv důvodů používat nechtějí. V případě, že chcete kompletně deaktivovat trackpad, zamiřte opět do levého horní rohu obrazovky vašeho Macu, kde kliknete na  menu -> Předvolby systému. V okně předvoleb zvolte Zpřístupnění, kde v levém panelu zamíříte do sekce Motorické funkce. Klikněte na Ovládání ukazatele, v horní části okna předvoleb zvolte kartu Myš a trackpad a zaškrtněte možnost Ignorovat vestavěný trackpad, pokud je připojena myš nebo bezdrátový trackpad.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více