Zavřít reklamu

Spousta lidí používá své počítače od Applu nejen ke sledování filmů a seriálů nebo hraní her, ale také k práci a studiu. Právě při takových příležitostech jistě přijde vhod, když je člověk co možná nejproduktivnější. V dnešním článku vám přinášíme pět tipů, které vám usnadní a urychlí práci a zlepší soustředění.

Užitečný Spotlight

Asi není potřeba připomínat, že n vašem Macu můžete stiskem kláves Cmd + mezerník aktivovat Spotlight. Řada uživatelů využívá tento nástroj zejména k vyhledávání aplikací, souborů a složek, Spotlight toho ale ve skutečnosti umí mnohem více. S jeho pomocí můžete provádět základní výpočty, zjišťovat význam jednotlivých výrazů, nebo třeba provádět převody jednotek či měn. Spotlight na Macu můžete využít i pro spouštění Předvoleb systému nebo třeba prohledávání webu. Další užitečné tipy pro využití Spotlightu na Macu najdete na našem sesterském webu.

Více ploch

Pokud na Macu pracujete s více aplikacemi najednou, můžete pro zpřehlednění používat více ploch. Tímto způsobem můžete například vyhradit jednu plochu kartám webového prohlížeče, jinou kartu Finderu a další třeba specifickým aplikacím. Po stisku kláves Control + šipka nahoru se v horní části obrazovky vašeho Macu zobrazí náhled všech otevřených ploch. Novou plochu přidáte kliknutím na „+“ v pravé části panelu s náhledy ploch.

Aktivní rohy

V zájmu zjednodušení práce a úspory času můžete na vašem Macu nastavit také takzvané aktivní rohy. Poté, co do aktivního rohu zamíříte kurzorem myši, spustí se vámi zadaná akce – může jít o uzamčení počítače nebo třeba aktivaci Oznamovacího centra. Pro nastavení aktivních rohů klikněte v levém horním rohu vašeho Macu na   menu -> Předvolby systému -> Mission Control. V levém dolním rohu okna předvoleb klikněte na Aktivní rohy a nastavte potřebné akce.

Hlasové ovládání

Zařízení od Applu nabízí kromě jiného také funkce Zpřístupnění. Ty nachází využití nejen u uživatelů s různými handicapy, ale lze je využít také pro zvýšení produktivity. Pro zrychlení práce můžete například na vašem Macu aktivovat Hlasové ovládání. V levém horním rohu obrazovky vašeho Macu klikněte na   menu -> Předvolby systému. Zvolte Zpřístupnění a v panelu na levé straně vyberte Hlasové ovládání. Poté stačí už jen vybrat jazyk, který chcete využívat k hlasovému ovládání vašeho Macu.

Ty správné aplikace

Ke zvýšení produktivity na vašem Macu vám pochopitelně může pomoci také celá řada různých aplikací. Můžete se jednat o nástroje, které vám pomohou s tvorbou poznámek a úkolů, kancelářské aplikace, nebo třeba aplikace, které vám pomůžou s lepším soustředěním. Pokud například potřebujete lépe nastavit rozvrh práce a odpočinku, můžete využít aplikace typu Be Focused.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více