Zavřít reklamu

Nacházíme se v moderní době, kdy po ruce máme řadu chytrých produktů určených pro usnadnění našeho každodenního života. Ještě před pár desítkami let by se lidem ani nesnilo, že by mohli mít k dispozici malinkou krabičku, která dokáže nahradit telefon, sešit, budík, kalkulačku, tabulky a řadu dalších věcí. Dnešní doba s sebou také přinesla i větší nároky, s čímž je spojena produktivita samotných zaměstnanců.

Be Focused mockup 2
Zdroj: SmartMockups

Když si otevřeme App Store a přejdeme do kategorie Produktivita, najdeme řadu nejrůznějších aplikací, které by nám se zmiňovanou kategorií měly pomoct, případně nám usnadnit samotnou práci. Poměrně velké popularitě se těší aplikace Be Focused. Ta je k dispozici pro všechny jablečné produkty a ve standardní verzi je zdarma. K dispozici je však také placená varianta, která nabízí nějaké ty funkce navíc.

Jak Be Focused funguje?

V některých případech je skutečně těžké udržet pozornost aktuálnímu úkolu. Zmiňovaná moderní doba s sebou navíc přinesla možnost práce z domova neboli takzvaný home office, ve kterém nás dokáže v sekundě rozptýlit kdejaká maličkost. Na dané téma bychom na internetu našli několik rad, které nám se soustředěním dokáží vcelku slušně pomoci, aplikace Be Focused na to ale jde trošku jinak.

Be Focused – Focus Timer na Macu (App Store):

S její pomocí totiž můžete práci rozkouskovat na menší „díly“ a věnovat se jí v kratších intervalech. Tímto způsobem se budete daným úkolům věnovat řekněme po třiceti minutách, po kterých vždy následuje krátká pauza. Při samotné práci se horním menu baru navíc zobrazuje samotný odpočet, který vás informuje o tom, jak na tom vlastně jste a kdy přijde další pauza. Z vlastní zkušenosti musím uznat, že právě tato vychytávka mě častokrát dokázala udržet soustředěného na daný projekt, protože jsem najednou nechtěl zbytečně mrhat časem.

Perfektní řešení pro podporu produktivity, nebo jen obyčejné placebo?

Aplikace Be Focused se obecně těší obrovské popularitě. To mimo jiné prokazují i samotné recenze uživatelů, které jsou především kladné. Nástroj Be Focused – Focus Timer má na Mac App Storu 124 hodnocení a celkově získal 4,9 hvězdičkek. Verze Pro, určená pro iOS či iPadOS, dokonce byla ohodnocena hned 1,7tisíckrát a vysloužila si 4,6 hvězdiček.

Odpověď na otázku, zdali se jedná o perfektní způsob pro podporu produktivity uživatele, nebo o pouhý placebo efekt, je podstatně složitější, přičemž především záleží na samotném uživateli. Pokud vás aplikace skutečně nadchne a začnete ji používat pravidelně, pravděpodobně si na ni rychle zvyknete a uvědomíte si, že vás určitým způsobem posunula vpřed. V tomto směru je ale nutná jakási vytrvalost a důvěra.

Be Focused - Focus Timer mockup
Zdroj: SmartMockups

Osobně si dovolím aplikaci Be Focused ohodnotit velice kladně a na App Storu jsem jí již udělil maximální počet hvězdiček. Jedná se totiž o minimalistické a jednoduché řešení, které vám pomůže lépe vnímat čas. Právě díky lepšího vnímání času s ním urychleně přestanete mrhat a budete se o poznání více soustředit na vaši práci. Spíše než placebo bych aplikaci označil za něco, co vám dokáže pomoci se správným nakládáním času, díky čemuž se celkově posune zmiňovaná produktivita.

Závěr

Aplikaci Be Focused – Focus Timer můžeme bezesporu označit za výjimečný nástroj, bez kterého si řada uživatelů po vyzkoušení nedokáže představit dále fungovat. S pomocí tohoto programu můžete prakticky v okamžiku podpořit vaši produktivitu a lépe tak zvládnout každodenní úkoly. Osobně se stavím na stranu podporovatelů této aplikace. Na druhou stranu bych Be Focused rozhodně nedoporučil lidem, kteří se denně věnují repetitivním činnostem. Přijde mi, že v takovém případě se nedostaví požadovaný účinek a prokrastinace nad vámi poté může snadno zvítězit.

Be Focused – Focus Timer na iPhonu (App Store):

Při práci na větších projektech, kdy jsem se musel soustředit na zmiňované dílčí úkoly, aplikace představovala perfektní řešení. Při kombinaci s kanbanem, pro který jsem využil aplikaci Kanbanier, jsem měl doslova prvotřídní přehled nad jakoukoliv činností a nadále se mi již nestává, že bych případně na něco zapomněl.

  • Aplikaci Be Focused – Focus Timer pro iOS si můžete stáhnout zde a pro macOS zde.
.