Zavřít reklamu

Používáte-li iPhone již delší dobu, tak rozhodně víte, že až donedávna jsme mohli využít režim Nerušit. Ten jste mohli aktivovat ručně tehdy, kdy jste nechtěli být rušeni, popřípadě jste jej mohli využít třeba pro spánek. Co se však týkalo nějakých rozšířených možností přizpůsobení, tak na ty jste mohli zapomenout. Apple každopádně usoudil, že Nerušit prostě nedostačuje, a tak přišel v iOS 15 s funkcí Soustředění. V té si můžete vytvořit několik různých režimů, u kterých se nachází nespočet možností pro individuální nastavení. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 tipů a triků v Soustředění z iOS 15, které vám možná unikly.

Herní režim

Pokud chcete hrát na mobilním telefonu hry, tak je iPhone naprosto skvělým kandidátem. Nemusíte se obávat o nedostatek výkonu, a to ani u několik let starých zařízení – stačí hru zapnout a ihned se pustit do akce. Jablečným telefonům však bezesporu chyběl herní režim, jelikož při hraní jste mohli omylem klepnout třeba na oznámení, popřípadě vám někdo mohl začít volat, což je nechtěné. Dobrou zprávou je, že v iOS 15 si můžete díky soustředění herní režim vytvořit. Přejděte tedy do Nastavení → Soustředění, kde vpravo nahoře klepněte na ikonu +. Následně na další obrazovce vyberte Hraní her a vyberte si aplikace, které vám (ne)budou moci odesílat oznámení, a kontakty, které vás (ne)budou moci kontaktovat. Průvodce pak dokončete stisknutím Hotovo. Po vytvoření režimu se v jeho předvolbách přesuňte úplně dolů, kde klepněte na Přidat rozvrh nebo automatizaci → Aplikace. Zde si pak vyberte hru, po jejíž spuštění a ukončení se má herní režim spustit, respektive ukončit. Následně stejným způsobem můžete přidat vícero her.

Synchronizace napříč zařízeními

V případě, že kromě iPhonu vlastníte také další Apple zařízení, třeba Apple Watch či Mac, tak vás mohla po aktualizaci na nejnovější systémy vylekat jedna nová funkce. Když totiž aktivujete na jakémkoliv zařízení režim soustředění, tak dojde k jeho automatické aktivaci i na všech ostatních zařízeních. Mnohým uživatelům tohle vyhovuje, avšak některým rozhodně nemusí, jelikož přijdou o notifikace ze všech zařízení. Pokud byste chtěli tohle zrcadlení režimů soustředění vypnout, tak na iPhonu přejděte do Nastavení → Soustředění, kde dole deaktivujte Sdílet mezi všemi zařízeními. Na Macu pak přejděte do  → Předvolby systému → Oznámení a soustředění → Soustředění, kde vlevo dole odškrtněte možnost Sdílet mezi zařízeními.

Skrytí oznamovacích odznaků

Pomocí režimů soustředění můžete jednoduše určit, které aplikace vám budou moci odesílat oznámení, popřípadě které kontakty vám budou moci zavolat. Některým jedincům ale tato opatření k soustředění nemusí dostačovat. Pokud máte problémy s produktivitou, tak mi jistě dáte zapravdu když řeknu, že vás od práce může rozptýlit třeba i takový oznamovací odznak, tedy číslo v červeném kroužku, které se nachází v pravém horním rohu aplikace. Dobrou zprávou je, že si v režimech soustředění můžete nastavit, aby se tyto oznamovací odznaky nezobrazovaly. Pro nastavení přejděte do Nastavení → Soustředění, kde si rozklikněte vybraný režim. Pak v kategorii Volby rozklikněte sekci Plocha, kde aktivujte možnost Skrýt oznamovací odznaky.

Zobrazení pouze vybraných stránek plochy

S příchodem iOS 14 jsme se na jablečných telefonech dočkali přepracování domovské stránky s aplikacemi. Konkrétně Apple přepracoval widgety a dále přišel s Knihovnou aplikací, která je mnohými nenáviděná a mnohými milována. Kromě toho si můžete také nechat skrýt vybrané stránky s aplikacemi, což se rozhodně může hodit. V iOS 15 pak kalifornský gigant přišel s rozšířením této funkce – nastavit si totiž můžete, aby se po aktivaci režimu soustředění na domovské obrazovce zobrazily jen některé stránky s aplikacemi. To se může hodit tehdy, pokud se nechcete nechat rozptylovat ikonami různých aplikací, například hrami či sociálními sítěmi. Pro nastavení této možnosti přejděte do Nastavení → Soustředění, kde si rozklikněte vybraný režim. Pak v kategorii Volby rozklikněte sekci Plocha, a poté aktivujte možnost Vlastní stránky. Následně se ocitnete v rozhraní, kde si stránky, které chcete zobrazit, zaškrtněte, a poté klepněte na Hotovo vpravo nahoře.

Ikona v horní liště

Na úplný konec si ukážeme zajímavý tip ze Soustředění, o kterém většina uživatelů neví. Ve skutečnosti tento tip není bůhvíjak užitečný, ale rozhodně ním můžete někoho zaujmout, popřípadě si můžete nechat zpříjemnit den. Konkrétně si můžete díky Soustředění nechat v levé části horní lišty zobrazit ikonu, popřípadě emoji. Postup tkví v tom, že si vytvoříte režim Soustředění s vybranou ikonou, která se pak v horní liště zobrazí. Přejděte tedy do Nastavení → Soustředění, kde vpravo nahoře klepněte na ikonu +. Jakmile tak učiníte, tak na další stránce vyberte Vlastní a nastavte libovolný název a barvu. Pak si níže vyberte ikonu, která se má v horní liště zobrazit. Následně klepněte ve spodní části obrazovky na Dále, pak si vyberte povolené aplikace a kontakty a nakonec dokončete tvorbu režimu stisknutím tlačítka Hotovo. Nyní, kdykoliv aktivujete tento režim, tak se v levé části horní lišty zobrazí ikona emoji. Aby se tak stalo, tak je nutné, aby iPhone zrovna nevyužíval polohové služby – pokud je bude využívat, tak se namísto ikony zobrazí polohová šipka. Nejčastěji polohu využívá aplikace Počasí, takže můžete přejít do Nastavení → Soukromí → Polohové služby, kde je možné u Počasí neustálý přístup k poloze vypnout. Tento tip vám rozhodně s ničím nepomůže, rozhodně se ale jedná o zajímavost, kterou můžete někoho zaujmout.

.