Zavřít reklamu

Před nedávnem vydal Apple konečně operační systém macOS Ventura pro veřejnost, a to po boku iPadOS 16. Tento operační systém přichází s obrovským množstvím novinek, z nichž některé rozhodně stojí za to, na některé si uživatelé budou muset zvyknout a jiné zase úplnou chválu nesklidily. Každopádně, mezi jednu z nejvíce očekávaných funkcí patří rozhodně Fotoaparát v Kontinuitě, díky které můžete (bez)drátově využívat váš iPhone jakožto webkameru a mikrofon k vašemu Macu. Pojďme se proto společně v tomto článku podívat na 5 tipů pro Fotoaparát v Kontinuitě z macOS Ventura, které byste měli znát.

Zkouška nanečisto

Pokud byste si chtěli Fotoaparát v Kontinuitě vyzkoušet nanečisto mimo video-hovor, tak samozřejmě můžete. Abyste mohli Fotoaparát v Kontinuitě využít, tak musíte mít iPhone XS (XR) a novější, který musí být v dosahu vašeho Macu, obě zařízení pak musí mít aktivní Wi-Fi a Bluetooth. Pro vyzkoušení můžete využít aplikaci QuickTime Player, po jehož otevření klepněte v levé části horní lišty na Soubor → Nový filmový záznam. Pak už jen stačí vedle ikony nahrávání klepnout na malou šipku, kde vyberte váš iPhone jakožto kameru a mikrofon.

Provedení aktivace v aplikacích

V případě, že jste si již Fotoaparát v Kontinuitě vyzkoušeli, tak nyní přichází na řadu aktivace naostro, například přímo ve FaceTime. Je nutné si uvědomit, že se při využití této funkce váš iPhone skutečně chová jakožto jakýkoliv další zdroj videa či kamery, naprosto stejně jako byste připojili nějakou externí webkameru. To v překladu znamená, že lze využít opravdu všude. Pro aktivaci v rámci FaceTime stačí v horní liště klepnout na záložku Video, kde už lze kameru i mikrofon jakožto iPhone vybrat. Co se týče ostatních aplikací, například Discordu, Microsoft Teams apod., tak vždy stačí přejít do předvoleb, kde proveďte nastavení.

Pohled na stůl

Jednou z velmi zajímavých vychytávek funkce Fotoaparát v Kontinuitě je rozhodně Pohled na stůl. Při této funkci dokáže váš iPhone začít snímat pohled na stůl, a to v případě, že ho máte položený na horní části obrazovky vašeho Macu, jak to prezentoval samotný Apple. Využívána je v tomto případě ultra-širokoúhlá kamera, jejíž obraz je následně v reálném čase ještě upraven tak, aby nebyl zkreslený a deformovaný. Pokud byste chtěli Pohled na stůl vyzkoušet, tak ve FaceTime stačí klepnout vpravo nahoře na Pohled na stůl. V jakékoliv jiné aplikaci pak stačí v horní liště otevřít ovládací centrum, kde rozklikněte Videoefekty a zapněte Pohled na stůl. Následně se otevře okno s průvodcem nastavení funkce, kterou následně můžete začít používat. Abyste mohli Pohled na stůl využít, je nutné mít iPhone 11 a novější.

Centrování záběru

Další skvělou funkcí, kterou můžete znát z iPadů, je centrování záběru. Pokud tuto vychytávku aktivujete, tak si můžete být při video-hovoru vždy jistí tím, že se budete nacházet uprostřed záběru – ten se totiž automaticky pohybuje a sleduje váš obličej. A v případě, že se do záběru přidá více lidí, tak se automaticky rozšíří. Pokud byste chtěli Centrování záběru aktivovat, stačí v horní liště otevřít ovládací centrum, kde pak rozklikněte Videoefekty. Nakonec už jen klepnutím Centrování záběru zapněte.

Další efekty

Součástí Fotoaparátu v Kontinuitě jsou také další efekty, které můžete využít – konkrétně je řeč o Portrétním režimu a Studiovém světlu. Co se týče portrétního režimu, tak ten, stejně jako na Macu, dokáže perfektně a precizně s využitím Neural Engine rozmazat pozadí okolo vás. Studiové světlo pak dokáže po aktivaci zesvětlit váš obličej a naopak ztmavit pozadí, díky čemuž vyniknete. Apple uvádí, že se aktivace tohoto efektu hodí také ve špatných světelných podmínkách, popřípadě ve scénách před oknem. Oba dva tyto efekty zapnete tak, že v horní liště otevřete ovládací centrum, kde klepnete na Videoefekty, kde už je najdete. Portrétní režim lze pak aktivovat ještě také přímo ve FaceTime klepnutím na ikonu v okénku s vaší webkamerou. Na závěr zmíním, že pro využití efektu Studiové světlo musíte mít iPhone 12 a novější.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.