Zavřít reklamu

Je to tu. Vánoce jsou za dveřmi a s nimi kromě tradičního nákupního šílenství i atmosféra, kterou se kdekdo pokouší zachytit svým smartphonem. Jenže jak známo, fotoaparáty chytrých telefonů za horšího osvětlení, které je pro vánoční čas tak typické, většinou neexcelují. V tomto článku proto přinášíme 5 rad pro fotografování za horšího světla, které vám o letošním adventu jistě přijdou vhod.

Používejte portrétový režim

iPhony s duálním fotoaparátem od 7. generace obsahují portrétový režim, který dokáže rozostřit pozadí a umožní tak hlavnímu objektu vyniknout. Fotografie pořízené v tomto režimu se navíc vyznačují lepším osvětlením. To vytváří skvělou kombinaci především pro umělecké snímky zaměřené na detaily. Nicméně portrétový režim může fotografii vylepšit i v jiných případech, vyzkoušet ho se proto vždy vyplatí.

bokeh-1

Nezaostřujte na světla

Označit část snímku, která má být zaostřena, se jeví jako logické řešení. Avšak v případě vánočního osvětlení je výhodnější nezaostřovat na konkrétní oblast, jelikož to způsobí značné ztmavení či rozostření všeho ostatního. V určitých případech však tento tip není zcela vhodný a na konkrétní místo je nutné zaostřit, aby snímek vypadal dobře. Tuto radu je proto nutné brát s rezervou.

image

Foťte při západu slunce či soumraku

Pokud je to možné, pokuste se vyvarovat fotografování v noci. Nejlepší fotky vánočních trhů je možné pořídit během západu slunce či během stmívání. Vánoční osvětlení krásně vynikne i když obloha nebude zcela tmavá. Navíc díky více světlu při soumraku bude lépe osvětlené i okolí a veškeré detaily se tak neztratí ve stínu.

Cayman Brac, Spot Bay. It's Christmas Time!

Zkuste aplikaci třetí strany

Fotografování za horších světelných podmínek dokáže výrazně vylepšit i aplikace třetí strany. Autor má například velmi pozitivní zkušenosti s aplikací Night Cam!, která skutečně dokáže udělat perfektní fotografie iPhonem i v noci. Avšak bez stativu se většinou neobejde. Dále nabízí například Camera+ možnost nastavení ISO, což se při fotografování v noci může hodit.

Držte se tradičních zásad

Pro perfektní snímky je třeba nezapomínat na tradiční tipy pro fotografování. Tedy při fotografování lidí držet smartphone v jejich rovině očí, pokusit se nefotografovat proti výrazným zdrojům světla a podle potřeby upravovat jas snímku pomocí táhel přímo v aplikaci Fotoaparát. Dalším zavedeným tipem je zaměření se na zachycení dění a situací namísto umělých úsměvů a otravného „Řekněte sýr!“. Že je před fotografováním nutné zkontrolovat, zda je čočka fotoaparátu čistá, a případně ji očistit, pravděpodobně není třeba zmiňovat, nicméně i takováto maličkost již nejednomu uživateli zkazila jinak nádherné fotografie.

image

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.