Zavřít reklamu

Dlouhá expozice je široký pojem. Dá se rozdělit do mnoha scén – tekoucí voda, pohybující se mraky, malování světlem, dráhy hvězd, lidé v pohybu, stopy světel projíždějících aut a další. Fotografovat dlouhou expozicí je ale možné nejen pomocí zdrcadlovek a kompaktů, ale i chytrým telefonem. Na iPhonu lze takových fotografií docílit přímo v nativní aplikaci, avšak doba expozice je omezena pouze na 2-4 vteřiny díky možnosti úprav snímku v Live Photos. Pokud by však někdo rád fotil delší časy expozice a chtěl mít fotky jako z časopisu, nabízí se i další, pokročilejší možnosti, které si dnes ukážeme.

Jednou z nich je i aplikace ProCam 6, která je mnohdy ke stažení v App Store zdarma. ProCam 6 je zajímavá tím, že se v ní dají všechny hodnoty nastavovat manuálně. Můžeme si tak upravit expozici, rychlost závěrky, ISO, ostření a vyvážení bílé. Mimo jiné v aplikaci lze využít funkce jako time lapse, klasické video s manuálním nastavením, noční mód, burst mode, portrét nebo 3D foto.

dlouha expozice FB

Jak na fotky zachycené pomocí dlouhé expozice

Základem je pevný stativ, bez kterého se při focení dlouhou expozicí neobejdete. Stejně důležitá je i dálková spoušť, která je připojena k telefonu přes bluetooth. Lze však též využít Apple Watch, do kterých je možné nainstalovat aplikaci ProCam, případně sluchátka EarPods, která mají funkci dálkové spouště také.

Při fotografování můžeme zkoušet různé časy expozice. Pro focení stop světel projíždějících aut je ideální 5 vteřin až 5 minut. Lze použít i režim BULB – závěrka je otevřená na jak dlouhou dobu si určí fotograf.

Pro dosažení skvělé fotografie dodržujte následující postup:

 1. Vybereme vhodné místo pro fotografování.
 2. Telefon upevníme na stativ.
 3. Spustíme na telefonu aplikaci ProCam.
 4. Vybereme mód Slow shutter a zvolíme Light trail.
 5. Poté zvolíme správný čas na jakou dobu chceme závěrku otevřít.
 6. Nastavíme co nejnižší ISO (kolem 50-200).
 7. Zaostříme na místo kde. chceme čáry fotit a stiskneme dálkovou spoušť.
 8. Na displeji vidíme aktuální stav expozice. Snímání můžeme kdykoliv vypnout, pokud jsme v režimu BULB.

Rady pro dlouhou expozici:

 • Nabitý akumulátor v telefonu i v dálkové spoušti.
 • Pevný stativ.
 • Zvolit správné ISO pro danou kompozici.
 • Fotografovat do RAW (pokud to vaše zařízení umožňuje).

Formát RAW nabízí větší možnosti úprav. V současné době většina programů podporuje úpravy tohoto surového formátu – například aplikace Lightroom, VSCO, Snapseed nebo třeba Hipstamatic.

.