Zavřít reklamu

iPad je skvělý nástroj pro práci, zábavu i kreativitu. Řada jeho zejména novopečených majitelů využívá jen jeho základní funkce, aniž by odhalila celý potenciál jablečného tabletu. V dnešním článku se podíváme na několik zdánlivých drobností, díky kterým bude (nejen) pro začátečníky používání iPadu ještě pohodlnější, efektivnější a zábavnější.

Split View pro lepší multitasking

Multitasking je vlastnost, kterou Apple u svého iPadu velmi často vyzdvihuje. Pro účely multitaskingu slouží na iPadu řada funkcí, jednou z nich je Split View. Tato funkce umožňuje práci ve dvou aplikacích vedle sebe. Funkci Split View aktivujete tak, že nejprve otevřete libovolnou aplikaci. Poté potažením spodní části displeje směrem nahoru aktivujete Dock, dlouze podržte ikonku druhé aplikace a potáhněte ji směrem ke straně displeje.

Vyladěný Dock

Operační systém iPadOS nabízí řadu možností, co se týče práce s Dockem. V Nastavení -> Plocha a Dock můžete například nastavit, aby se v Docku zobrazovaly doporučené a naposledy použité aplikace. Dock na vašem iPadu navíc dokáže pojmout větší množství ikonek aplikací i složek než iPhone, takže si ho můžete plně přizpůsobit tak, aby vám co nejvíce vyhovoval. Ikonu umístíte do Docku jednoduchým přetažením, stejným způsobem ji můžete z Docku opět odstranit.

Pohrajte si s klávesnicí

Klávesnice na iPadu nabízí bohaté možnosti přizpůsobení. Sevřením dvěma prsty klávesnici zmenšíte a poté ji můžete libovolně přemisťovat po displeji iPadu, rozevřením dvěma prsty se vrátíte k normálnímu zobrazení. Pokud dlouze podržíte ikonku klávesnice v pravém dolním rohu, zobrazí se vám menu, ze kterého můžete přejít na plovoucí nebo rozdělenou klávesnici.

Pište poznámky z uzamčené obrazovky

Pokud spolu s iPadem používáte také Apple Pencil a často pracujete v nativních Poznámkách, můžete si na svém jablečném tabletu aktivovat funkci, díky které se vám po poklepání Apple Pencil na zamčenou obrazovku iPadu automaticky otevřou poznámky, přičemž zbytek obsahu vašeho iPadu zůstává v bezpečí. Pro aktivaci této funkce spusťte Nastavení -> Poznámky, kde zcela dole klepnete na Přístup ze zamčené obrazovky. Poté už stačí jen zvolit, k jaké akci dojde po poklepání Apple Pencil.

Využijte Spotlight na maximum

Podobně jako na Macu můžete i na svém iPadu používat výkonný a všestranný vyhledávací nástroj s názvem Spotlight. S jeho pomocí můžete snadno a rychle vyhledávat prakticky vše. Stačí na ploše iPadu provést gesto potažení směrem dolů a zadat požadovaný výraz. Spollight dokáže zobrazit výsledky vyhledávání na internetu i ve vašem iPadu, můžete ho použít k převodům jednotek či měn, a pod vyhledávacím polem se vám vždy zobrazí návrhy Siri. Ty můžete vypnout v Nastavení -> Siri a hledání, kde deaktivujete položku Návrhy při hledání.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více