Zavřít reklamu

Jednou z obrovských novinek, kterou Apple představil v rámci všech nejnovějších operačních systémů, je aplikace Freeform. Tato aplikace konkrétně slouží jakožto jakási digitální tabule, do které můžete nejen kreslit, ale také přidávat obrázky, text, dokumenty, soubory, tvary a mnoho dalšího. Největším kouzlem této aplikace je samozřejmě možnost spolupráce s ostatními uživateli. Freeform každopádně nevyšel v rámci prvních verzí iOS a iPadOS 16 a macOS Ventura, jelikož jej Apple nestihl dokončit. Konkrétně se dočkáme v aktualizacích iOS a iPadOS 16.2 a v macOS Ventura 13.1, které jsou již nyní ve fázi beta testování a vyjdou již za pár týdnů. Pojďme se mezitím společně podívat na 5 tipů ve Freeform z iPadOS 16.2, které by se vám v budoucno mohly hodit.

Dalších 5 tipů ve Freeform z iPadOS 16.2 najdete zde

Pozvání přes odkaz

Hlavním kouzlem aplikace Freeform je, že v ní můžete pracovat s vícero uživateli v reálném čase. Uživatele můžete do vaší tabule jednoduše pozvat tak, že klepnete vpravo nahoře na ikonu sdílení, a poté už jen klasicky vyberete, komu pošlete pozvánku. Pokud však chcete pozvat někoho cizího, koho nemáte v kontaktech, tak můžete využít pozvání přes odkaz – stačí v seznamu aplikací najít Pozvat přes odkaz. Klepnutím na sekci pod názvem tabule pak můžete spravovat oprávnění sdílení apod.

Vyhledávání textu

Do tabulí můžete vkládat objekty, obrázky, dokumenty, soubory, lístečky či prostý text. Možná se někdy ocitnete v situaci, kdy budete tento text potřebovat vyhledat, podobně jako například v Safari. Dobrou zprávou je, že i tohle lze jednoduše provést. Stačí, abyste v levém horním rohu klepnuli na název vaší tabule se šipkou, a poté z menu vybrali možnost Hledat. Tímto se otevře textové pole, do kterého vepište hledaný text a pomocí šipek se přesouvejte mezi výsledky, až najdete ten, který potřebujete.

Vytisknutí tabule

Chtěli byste si vytvořenou tabuli vytisknout, například na nějaký větší papír, a poté ji umístit třeba do kanceláře? Ať už se rozhodnete pro tisk z jakéhokoliv důvodu, tak byste měli vědět, že jej lze provést – není se tedy třeba spoléhat na snímky obrazovky. Nejedná se o nic složitého, stačí v levém horním rohu klepnout na název tabule se šipkou, kde pak v menu stiskněte možnost Tisknout. Tímto už se otevře rozhraní tisku, kde si nastavte předvolby a tisk potvrďte.

Přesunutí objektu do pozadí nebo popředí

Jednotlivé objekty a další prvky, které do tabule přidáte, se mohou také různě překrývat a tudíž vrstvit. Určitě se někdy ocitnete v situaci, kdy budete mít překryté některé prvky, které byste však chtěli umístit do popředí, anebo samozřejmě naopak do pozadí. I s tím se samozřejmě počítalo, tudíž pokud chcete pořadí vrstev změnit, tak na konkrétním objektu či prvku podržte prst, a poté v malém menu klepněte na ikonu tří teček v kroužku. Pak už jen v horní části menu klepněte na možnost Do pozadí, anebo Do popředí.

Duplikovat tabuli

Máte zhotovený nějaký vzor tabule, který máte v plánu například každý měsíc využívat znova? Jestliže ano, tak byste měli vědět, že jednotlivé tabule můžete v aplikaci Freeform také duplikovat. Nejedná se o nic složitého, stačí přejít do přehledu tabulí, kde následně na konkrétní tabuli, kterou chcete duplikovat, podržte prst. V menu, které se zobrazí, už pak jen stačí klepnout na možnost Duplikovat, čímž se ihned vytvoří totožná kopie, kterou samozřejmě můžete ihned přejmenovat.

.