Zavřít reklamu

Nedílnou součástí operačního systému iOS je nativní aplikace Kontakty. Do té se můžete dostat buď přímo vyhledáním této aplikace, anebo skrze Telefon, kde stačí dole klepnout na možnost Kontakty. Po dobu několika let byly Kontakty víceméně stejné a neodehrály se v nich žádné změny. To se však změnilo v rámci iOS 16, kde Apple přišel s velkým množstvím novinek, které prostě stojí za to. V tomto článku se tak společně podíváme na 5+5 tipů v Kontaktech z iOS 16, které byste rozhodně měli znát.

Dalších 5 tipů v Kontaktech z iOS 16 můžete zobrazit zde

Zmeškaný hovor a nepřečtená zpráva ve widgetu

Jak jistě většina z vás ví, tak si na plochu iPhonu můžete umístit widget z aplikace Kontakty. V tomto widgetu se mohou zobrazovat oblíbené kontakty, které pak můžete rozkliknout a ihned jim zavolat, napsat zprávu, zahájit FaceTime hovor, zobrazit aktuální polohu a sdílené soubory a mnoho dalšího. V iOS 16 došlo k vylepšení tohoto widgetu, a pokud vám někdo napíše zprávu, kterou nevyzvednete, anebo zavolá, ale vy hovor nepřijmete, tak se vám o nepřečtené zprávě, respektive zmeškaném hovoru, v tomto widgetu u kontaktu zobrazí upozornění.

 

Nastavení vlastní vizitky

Na iPhonu je velmi důležité mít nastavenou vlastní vizitku, tedy pokud si chcete zjednodušit život. Vizitka je totiž využívána například k automatickému vyplňování jména, příjmení, adresy, telefonního čísla, e-mailu a dalších informací na internetových portálech, u objednávek či kdekoliv jinde. Pokud ještě nemáte vizitku nastavenou, ale máte sebe sama uloženého jako kontakt, tak si ho můžete jako vizitku rychle nastavit, což se hodí. Stačí, abyste na vašem kontaktu podrželi prst, a poté z menu vyberte Nastavit jako moji vizitku.

Výběr informací pro sdílení

Pokud vás někdo poprosí o sdílení nějakého kontaktu, tak už dávno neopisujete telefonní číslo společně s jménem. Namísto toho celý kontakt, potažmo vizitku, zkrátka nasdílíte, díky čemuž získá příjemce veškeré potřebné informace. Pravdou ale je, že součástí kontaktů mohou být také nějaké soukromé údaje, které zkrátka sdílet nechcete. Přesně tohle řeší Kontakty z iOS 16, kde si uživatel může při sdílení vybrat, které údaje chce sdílet. Stačí, abyste v aplikaci Kontakty konkrétní kontakt našli, poté na něm podrželi prst a z menu vybrali Sdílet. Pak v menu sdílení stiskněte tlačítko Filtrovat pole, kde údaje ke sdílení zaškrtněte nebo odškrtněte, a poté stiskněte Hotovo vpravo nahoře. Nakonec už můžete sdílení kontaktu dokončit.

Memoji jako fotka kontaktu

U každého kontaktu si již delší dobu můžete nastavit fotku, což může přijít vhod, a to například tehdy, pokud chcete ihned na první pohled vědět, kdo vám volá. Problém je ale v tom, že u většiny kontaktů jednoduše nemáme k dispozici fotku, kterou bychom mohli použít. V novém iOS 16 si však alespoň namísto fotky můžete u kontaktu nastavit Memoji, což je lepší, než nic. Pro využití této novinky v aplikaci Kontakty konkrétní kontakt rozklikněte, poté vpravo nahoře stiskněte Upravit a následně pod avatarem klepněte na Přidat fotku. Nakonec už jen stačí v sekci Memoji provést výběr, anebo vytvořit nové. Nezapomeňte pak výběr potvrdit klepnutím na Hotovo vpravo nahoře.

Export všech kontaktů

Chtěli byste si vlastnoručně zazálohovat veškeré kontakty, anebo jen vybraný seznam? Popřípadě byste chtěli váš kompletní seznam kontaktů s někým sdílet? Pokud jste si odpověděli kladně, tak pro vás mám skvělou zprávu – v novém iOS 16 je tohle konečně možné. Nejedná se o nic složitého, stačí v Kontaktech klepnout vlevo nahoře na < Seznamy, kde si pak vyberte seznam, který chcete exportovat. Následně na něm podržte prst a z menu, které se zobrazí, vyberte možnost Exportovat. Nakonec už si jen stačí zvolit, jakým způsobem chcete export dokončit.

.