Zavřít reklamu

Součástí jablečných operačních systémů je v nastavení také speciální sekce Zpřístupnění. V rámci této sekce je možné aktivovat různé funkce, které mají primárně zjednodušit používání jablečných zařízení uživatelům, jenž jsou nějakým způsobem znevýhodnění – jedná se například o nevidící či neslyšící. Pravdou ale je, že některé funkce, které jsou v rámci Zpřístupnění k dispozici, mohou bez problémů využívat i obyčejní uživatelé, kteří nijak znevýhodnění nejsou. Čas od času se těmto funkcím na našem magazínu věnujeme a s příchodem nových verzí operačních systémů Apple přichází také s novými funkcemi ve Zpřístupnění.

Jak na Macu aktivovat nové skryté funkce zobrazení ve Zpřístupnění

Pokud sledujete dění v jablečném světě, tak vám zajisté před několika měsíci neuniklo představení nových operačních systémů od Applu. Vůbec nejmladším systémem je aktuálně macOS Monterey, který v případě nových funkcí ve Zpřístupnění nebyl výjimkou. Konkrétně jsme si již ukázali možnost, pomocí které si můžete kompletně změnit barvu výplně a obrysu vašeho kurzoru, což se může hodit. Kromě toho ale Apple přišel také se dvěma novými skrytými funkcemi pro zobrazení. Jedná se o možnosti Zobrazit ikony v záhlaví oken a Zobrazit tvary tlačítek na panelu nástrojů. Vyzkoušet si tyto funkce můžete následovně:

  • Prvně je nutné, abyste na Macu klepnuli v levém horním rohu na ikonu .
  • Jakmile tak učiníte, tak z menu, které se zobrazí, vyberte Předvolby systému…
  • Následně se zobrazí nové okno se všemi dostupnými sekcemi pro správu předvoleb.
  • V tomto okně najděte a rozklikněte sekci s názvem Zpřístupnění.
  • Poté v levém menu v kategorii Zrak najděte kolonku Monitor a klepněte na ni.
  • Následně se ujistěte, že se v horním menu nacházíte v sekci s názvem Monitor.
  • Zde už jen stačí, abyste zaškrtnutím Zobrazit ikony v záhlaví oken či Zobrazit tvary tlačítek na panelu nástrojů aktivovali.

Pomocí výše uvedeného postupu je tedy možné, abyste na vašem Macu s macOS Monterey aktivovali dvě nové skryté funkce ve Zpřístupnění. První zmíněnou funkci, tedy Zobrazit ikony v záhlaví oken, lze pozorovat například ve Finderu. Pokud funkci aktivujete a otevřete si například složku, tak se nalevo od jejího názvu zobrazí ikona složky. Druhá funkce, tedy Zobrazit tvary tlačítek na panelu nástrojů, vám v panelu nástrojů (v horní části) každé aplikace zobrazí ohraničení jednotlivých tlačítek. Díky tomu budete schopni přesně určit, kde tlačítka končí, tedy kde je ještě můžete stisknout. Jedná se o zajímavé funkce ve Zpřístupnění, které by se rozhodně mohly některým uživatelům líbit.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.