Zavřít reklamu

Jedním z důvodů, proč si lidé Apple produkty oblíbili, je jejich nesmírně jednoduchá propojitelnost. Právě tu zajišťuje úložiště iCloud, které rozhodně patří mezi spolehlivá řešení. Pokud jej aktivně používáte, určitě dočtěte tento článek až do konce.

Uvolnění místa

iCloud nabízí několik tarifů pro předplatné. Pokud si však nejste ochotni připlácet a vlastníte pouze 5 gb, místo v úložišti ubývá opravdu rychle. Pro uvolnění dat stačí přejít do Nastavení, klepnout na vaše jméno, dále na iCloud a poté na Spravovat úložiště. V této sekci uvidíte všechna data, která jsou na iCloudu uložená. Pro smazání stačí na některou z ikon klepnout a nepotřebná data odstranit.

Nastavení dat, která se na iCloud budou ukládat

Ve výchozím nastavení se všechny vaše kontakty, fotky, videa a ostatní data na iCloud zálohují, to však nemusí vyhovovat každému, zvláště, když nepoužíváte iCloud jako primární synchronizační službu. Abyste vše nastavili podle vašich potřeb, přesuňte se do Nastavení, klepněte na vaše jméno a poté na iCloud. U sekce Aplikace využívající iCloud vypněte přepínače všech aplikací, u kterých nechcete zálohovat jejich data.

Zobrazení všech uložených hesel

Perfektní služba, která je v iCloudu integrovaná, je Klíčenka. Kromě toho, že si do ní můžete hesla ukládat a synchronizovat je se všemi vašimi zařízeními, umí i silná hesla generovat. Ta jsou ale jen velmi těžko zapamatovatelná, a pokud se potřebujete přihlásit na zařízení, které není pod vaším Apple ID vedené, je vhodné si heslo zobrazit. Pokud máte iOS 13, otevřete Nastavení, klikněte na ikonu Hesla a účty a po dalším klepnutí na volbu Hesla k webům a aplikacím se ověřte obličejem nebo otiskem prstu. Jestli už jste uživateli betaverze iOS 14, stačí v nastavení vybrat ikonu Hesla a opět se ověřit.

Nastavení sdíleného tarifu

iCloud nabízí tarify 50 gb, 200 gb a 2 tb. Chcete-li nastavit sdílený tarif s rodinou, musíte si zvolit právě ten nejvyšší. Jestli máte rodinné sdílení nastavené, stačí se přesunout do Nastavení, zde klepnout na vaše jméno, kliknout na iCloud a v sekci Spravovat úložiště vybrat možnost Navýšit tarif úložiště anebo Změnit tarif úložiště. Po zvolení buď 200 GB anebo největšího úložiště s objemem 2 TB budou mít všichni členové domácnosti k dispozici dostatek místa na iCloudu – úložiště je v tomto případě samozřejmě sdílené, nefunguje to tak, že má každý člen rodiny 200 GB anebo 2 TB.

Jednoduché sdílení souborů na iCloud Drivu

Asi nejjednodušší cestou pro posílání velkých souborů a složek uložených na iCloudu je sdílení odkazu. Odkaz vytvoříte tak, že otevřete aplikaci Soubory, na panelu Prohlížení se přesunete k ikoně iCloud Drive a na složce či souboru, který chcete přeposlat, podržíte prst. Z nabídky vyberte možnost Sdílet a pak Přidat lidi. V pravém dolním rohu můžete ve volbách sdílení udělit přístup komukoliv s odkazem nebo jen pozvaným uživatelům, a nastavit povolení pro prohlížení nebo pro úpravy. Pak můžete buď někomu poslat pozvánku, nebo klepnout na Další a na Kopírovat odkaz. Pokud jste povolili přístup uživatelům s odkazem, stačí jej kamkoliv vložit a poslat. Ve chvíli, kdy soubor nebo složku přesunete někam jinam, všichni pozvaní přístup okamžitě ztratí, proto si na to při práci se soubory dávejte pozor.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více