Zavřít reklamu

Dnes je již iCloud samozřejmou součástí Apple ekosystému, vždy tomu ale tak nebylo. K oficiálnímu spuštění této služby totiž došlo v průběhu první poloviny října roku 2011. Do té doby propagovala společnost Apple coby digitální centrum svých služeb a funkcí Macy.

Příchod služby iCloud a její postupný vývoj a expanze uvítal nejeden jablíčkář. Komunikace mezi zařízeními byla díky iCloudu najednou jednodušší, skýtala více možností, a došlo také k výraznému vylepšení a zefektivnění práce se soubory, které již uživatelé nemuseli ukládat jen lokálně.

Na vývoji iCloudu ještě spolupracoval Steve Jobs, který také službu oficiálně představil v průběhu WWDC 2011. Jejího oficiálního spuštění se už ale bohužel nedožil. Po necelé dekádě, kdy Mac představoval hlavní nástroj pro synchronizaci a přenos dat z různých Apple zařízení se Apple v čele s Jobsem rozhodl, že je na čase jít s dobou, a využít k těmto účelům internet. Přispěl tomu i postupný vývoj iPhonu, stejně jako třeba představení iPadu. Tato mobilní zařízení dokázala zastat podobné funkce jako počítač, uživatelé je nosili neustále s sebou, a samozřejmostí u nich bylo také nepřetržité připojení k internetu. Připojení k Macu za účelem přenosu dat, mediálních souborů a dalších akcí se najednou začalo jevit jako zbytečné a svým způsobem zpátečnické.

iCloud nicméně nebyl prvním pokusem Applu o zavedení služby tohoto typu. V minulosti firma představila například platformu MobileMe, která za 99 dolarů ročně umožňovala uživatelům ukládat kontakty, mediální soubory a další data do cloudu, ke kterému se následně mohli připojit z dalších svých zařízení. Služba MobileMe se ale záhy ukázala jako tragicky nespolehlivá.

Jobs prohlásil, že MobileMe pošpinila pověst Applu, a celou platformu posléze nechal zrušit. Z jejích trosek nechal následně postupně vybudovat iCloud. „iCloud je nejjednodušší způsob správy obsahu, protože iCloud to všechno udělá za vás a jde mnohem dál než cokoli, co je dnes k dispozici,“ uvedl v souvislosti se spuštěním služby Eddy Cue. iCloud měl – ostatně skoro jako kterákoliv jiná služba, aplikace nebo produkt – své mouchy, rozhodně ale nelze říci, že by na Apple na dalším vývoji a vylepšování této platformy nijak nepracoval.

.