Zavřít reklamu

Jak Microsoft, tak samozřejmě i Google a Apple ve své nabídce mají povedený kancelářský balíček. Mezi uživateli produktů od kalifornského giganta je poměrně oblíbená aplikace Pages, a pokud bychom se zaměřili na to v iPadu, v poslední době jej Apple posouvá stále dopředu. Pokud používáte právě sadu balíčku iWork a mezi nimi i Pages pro iPad, dočtěte článek až do konce – dozvíte se pár zajímavých triků.

Vytvoření obsahu

Aby byl dokument přehlednější, hodí se v něm mít vytvořený obsah. Ten je možno v Pages vytvořit pomocí nadpisů, podnadpisů, ale i například záhlaví a zápatí. Abyste jej vytvořili, nejprve v dokumentu klepněte na ikonu seznamu v levé horní části obrazovky a následně vyberte Upravit. Mezi styly, které můžete v obsahu použít, nechybí název, nadpisy, titulky, záhlaví a zápatí nebo poznámka pod čarou. Až budete mít potřebné styly vybrané, klepněte na Hotovo.

Nastavení rozložení v dokumentu

Kromě obsahu je pro přehlednost dokumentu také užitečné pracovat s rozložením, odsazením textu a dalšími funkcemi. V dokumentu rozklikněte vpravo ikonu tří teček v kruhu a ze zobrazené nabídky vyberte Nastavení dokumentu. Zde můžete dokument převrátit na výšku nebo na šířku, nastavit obtékání textu, posunout označený text do pozadí nebo do popředí a spoustu dalších možností.

Prezentační režim

Prezentační režim se hodí zejména tehdy, kdy potřebujete někomu přečíst text v dokumentu, ale nechcete se zabývat různými grafy, tabulkami a vysvětlivkami, které máte v dokumentu přidané. Pro jeho aktivaci klepněte vpravo ikonu tří teček v kruhu, a poté vyberte Prezentační režim. Skryjí se vám všechny tabulky, grafy, vysvětlivky a další. Samozřejmě, že si při čtení můžete upravit písmo nebo jeho barvu či velikost.

Automatické opravy

Jako v ostatních kancelářských aplikacích, tak i v Pages se dá jednoduše změnit chování automatických oprav. Abyste tak učinili, vyberte vpravo ikonu tří teček v kruhu, poté klepněte na Nastavení a nakonec Automatické opravy. Kromě kontroly pravopisu nebo nahrazení textu můžete také (de)aktivovat přepínače pro automatickou detekci odkazů, seznamů nebo formátování zlomků.

Zamknutí dokumentu heslem

Aby se k vašim datům nikdo nemohl dostat, všechny produkty od Applu jsou skvěle zabezpečené. Pokud byste ale nechali například odemknutý iPad na stole, někdo nepovolaný by text z dokumentu vyčíst mohl. Naštěstí lze v Pages dokumenty poměrně jednoduše zabezpečit, a to tak, že opět klepnete vpravo na ikonu tří teček v kruhu a následně na Nastavit heslo. K heslu si můžete zvolit i nápovědu a nastavit otevírání dokumentu pomocí Touch ID nebo Face ID. Pro uložení hesla vše potvrďte tlačítkem Hotovo.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více