Zavřít reklamu

V předchozích dílech našeho pravidelného seriálu o nativních aplikacích Applu jsme si mimo jiné představili také Pages pro Mac. Tuto aplikaci, sloužící k tvorbě a úpravě textových dokumentů, můžete ale používat také na iPhonu. Právě iOS verzi Pages si probereme v následujících dílech. První část budeme jako obvykle věnovat naprostým základům – seznámení s aplikací a tvorbě dokumentu, uspořádaného po stránkách.

Práce s textem pochopitelně není na iPhonu tolik pohodlná jako na Macu na iPadu, rozhodně ale není nemožná. Stejně jako na Macu máte i v Pages na iPhonu více možností uspořádání dokumentu. Uspořádání po stránkách je vhodné pro dokumenty s volnějším rozložením (knihy, plakáty, zpravodaje). Do takto uspořádaných dokumentů můžete dle libosti přidávat textové rámečky a různé objekty a libovolně je rozmisťovat na stránce. V Pages na iPhonu je možné pracovat také se šablonami.
Pro vytvoření základního dokumentu pro zpracování textu spusťte na svém iPhonu Pages a v pravém horním rohu klepněte na tlačítko “+” – otevřete tím výběr šablon. V galerii vyberte požadovanou šablonu, klepněte na ni a můžete se pustit do práce. Stránky se ve vámi vytvářeném dokumentu budou přidávat automaticky, k ukládání dochází průběžně při vaší práci.

Pro vytvoření základního dokumentu s uspořádáním po stránkách vyberte v galerii v kategorii Základní požadovanou šablonu a poté v pravém horním rohu klepněte na ikonku tří teček. Vyberte Dokument -> Nastavení dokumentu. Deaktivujte možnost Text dokumentu a v dialogovém okně, které se vám zobrazí, klepněte na Převést. Takto převedete danou šablonu na šablonu s uspořádáním po stránkách. Klepnutím na rámeček vyberete textovou maketu a můžete začít tvořit text. Pro přesun rámečku klepněte kamkoliv mimo něj, opětovným klepnutím vyberte rámeček a přetažením ho přesuňte na libovolné místo na stránce. Pro změnu velikosti vyberte klepnutím rámeček a přetažením úchytů změňte jeho velikost. Po dokončení práce klepněte na ikonku šipky vlevo nahoře, čímž se vrátíte do přehledu dokumentů.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více