Zavřít reklamu

Google je ve vyhledávání pojem. Díky své popularitě se těší dominantním procentům podílu na trhu všech vyhledávačů. Díky tomu se také právě Google stal výchozím vyhledávačem ve většině zařízení, včetně těch Applu. To ale možná brzy skončí. 

V poslední době sílí volání různých zákonodárců po tom, aby byl Google více regulovaný. V souvislosti s tím se také objevují informace, že by s vlastním vyhledávačem mohl přijít sám Apple. Ostatně ten již vlastní vyhledávání nabízí, jen se jmenuje Spotlight. Do jisté míry ho využívá i Siri. Spotlight díky své integraci do systémů iOS, iPadOS a macOS zpočátku pomáhal zobrazovat místní výsledky, jako kontakty, soubory a aplikace, nyní ale prohledává i web.

Trochu jiné vyhledávání 

Je pravděpodobné, že vyhledávač Applu nebude jako současné vyhledávače. O společnosti je koneckonců známo, že dělá věci jinak. Apple pravděpodobně bude využívat strojové učení a umělou inteligenci k poskytování výsledků vyhledávání na základě uživatelských dat, včetně vašich e-mailů, dokumentů, hudby, událostí atd., aniž by došlo k ohrožení soukromí.

Výsledky organického vyhledávání 

Webové vyhledávače prohledávají internet a hledají nové a upravené stránky. Tyto URL adresy pak indexují na základě obsahu a třídí je do kategorií, které může uživatel procházet, včetně obrázků, videí, map a třeba také výpisů produktů. Třeba algoritmus Google PageRank využívá více než 200 hodnotících faktorů k poskytování relevantních výsledků uživatelských dotazů, kdy je každá stránka s výsledky založena mimo jiné na poloze uživatele, historii a i kontaktech. Spotlight poskytuje více než jen webové výsledky – vedle nich nabízí i výsledky místní a cloudové. Nemuselo by se tak jednat jen o webový prohlížeč, ale komplexní systém vyhledávání napříč zařízením, webem, cloudem a vším ostatním.

Reklamy 

Reklamy tvoří klíčovou část příjmů Googlu a jiných vyhledávačů. Inzerenti si v nich zaplatili za to, aby byly na předních příčkách vyhledávání. Pokud budeme vycházet ze Spotlightu, tak je ten bez reklam. To by mohla být dobrá zpráva i pro vývojáře aplikací, protože by nemuseli platit Applu, aby se objevili na předních místech. Nejsme ale tak bláhoví, abychom si mysleli, že Apple by s reklamou nijak nepracoval. Nemusela by ale být až tak obsáhlá, jak ta Googlu. 

Soukromí 

Google používá vaši IP adresu a chování v sociálních službách atd. k zobrazování reklam, které by vás mohly oslovit. Společnost je za to hojně a často kritizována. Apple ale ve svém iOS nabízí několik funkcí ochrany osobních údajů, které zabraňují inzerentům a aplikacím shromažďovat informace o vás a vašem chování. Jak by to ale vypadalo v praxi, je těžké soudit. Možná je totiž pořád lepší mít relevantní reklamu než tu, která jde úplně mimo váš zájem.

„Lepší“ ekosystém? 

Máte iPhone, ve kterém máte Safari, ve kterém provozujete Apple Search. Ekosystém Applu je sice veliký, často přínosný, ale také svazující. Tím, že byste prakticky stali závislými na personalizovaných výsledcích vyhledávání od Applu by vás mohl ještě více lapit do svých spárů, ze kterých byste velice těžko utíkali. Šlo by už jen o zvyk v tom ohledu, jaké výsledky by vám dalo vyhledávání Applu, a které by vám chybělo u Googlu a ostatních. 

I když je zde hodně sporná otázka ohledně SEO, vypadá to, že Apple se svým vyhledávačem může jen získat. Tedy logicky nejdříve ztratí, protože Google mu za použití vyhledávače platí nemalé miliony, ale ty by Apple mohl poměrně záhy získat zpět. Jedna věc je ale uvést nový vyhledávač, druhá naučit na něho lidi a třetí vyhovovat antimonopolním podmínkám. 

.