Zavřít reklamu

V poslední době stále více jablíčkářů upozorňuje na nedostatky nativního prohlížeče Safari. Ačkoliv se jedná o parádní a jednoduché řešení, které se pyšní minimalistickým designem a řadou důležitých bezpečnostních funkcí, tak i přesto někteří z řad uživatelů hledají alternativy. Na sociální síti Reddit, konkrétně na subredditu r/mac, se objevila poměrně zajímavá anketa, která klade otázku, jaký prohlížeč používají jablíčkáři na svých Macích v květnu 2022. Průzkumu se celkem zúčastnilo 5,3 tisíc lidí, díky čemuž máme k dispozici poměrně zajímavé výsledky.

Z výsledků je na první pohled patrné, že navzdory zmiňované kritice se i přesto Safari drží na přední příčce. Prohlížeč totiž získal bezesporu nejvíce hlasů, konkrétně 2,7 tisíc, čímž značně přeskočil veškerou konkurenci. Na druhém místě pak najdeme Google Chrome s 1,5 tisíci hlasy, na třetím Firefox s 579 hlasy, na čtvrtém Brave s 308 hlasy a na pátém Microsoft Edge s 164 hlasy. 104 respondentů pak ještě uvedlo, že používají úplně jiný prohlížeč. Proč ale vlastně hledají alternativy a v čem jsou nespokojeni se Safari?

Proč se jablíčkáři odvracejí od Safari?

Pojďme se tedy konečně přejít k tomu zásadnímu. Proč se vlastně jablíčkáři vůbec odvracejí od nativního řešení a hledají vhodné alternativy. Mnoho respondentů uvedlo, že u nich v poslední době vyhrává Edge. Je stejně dobrý (z hlediska rychlosti a možností) jako Chrome, aniž by spotřebovával tolik výkonu. Častokrát zmiňovaným plusem je také možnost přepínání mezi uživatelskými profily. Určitě také nesmíme zapomenout zmínit režim nízké baterie, který je součástí prohlížeče Edge a stará se o uspání karet, které jsou momentálně neaktivní. Část lidí se také vyjádřila ve prospěch Firefoxu z hned několika důvodů. Mohou se například snažit se vyhnout prohlížečům na Chromiu, případně se jim dobře pracuje s vývojářskými nástroji.

Pojďme se ale nyní podívat i na druhou nejpočetnější skupinu – uživatele Chromu. Mnoho z nich totiž staví na stejném základu. Ačkoliv jsou s prohlížečem Safari relativně spokojení, kdy se jim líbí jeho rychlost, minimalismus i bezpečnostní funkce jako Private Relay, tak ani přesto nelze upřít otravné nedostatky, když se například nedokáže správně vykreslit některý web. Z tohoto důvodu relativně dost jablíčkářů přešlo ke konkurenci v podobě Google Chrome, potažmo Brave. Tyto prohlížeče totiž dokážou být v mnoha ohledech rychlejší, disponují obrovskou knihovnou rozšíření.

macos monterey safari

Poučí se Apple z nedostatků Safari?

Samozřejmě vůbec nejlepší by bylo, kdyby se Apple ze svých nedostatků poučil a náležitě podle toho vylepšil i nativní prohlížeč Safari. Zdali se ale nějakých změn v blízké době dočkáme je pochopitelně nejasné. Na druhou stranu již příští měsíc se koná vývojářská konference WWDC 2022, při níž Apple každoročně odhaluje nové operační systémy. Jelikož je nativní prohlížeč součástí těchto systémů, tak je jasné, že pokud nás nějaké změny čekají, již brzy se o nich dozvíme.

.