Zavřít reklamu

Dnes se nabízí řada nejrůznějších internetových vyhledávačů, které se mohou lišit svým designovým zpracováním, zásadami a řadou dalších vlastností. Bezesporu nejpoužívanější je Google Search, na který narazíme prakticky na každém rohu. Ve výchozím nastavení se na ně používají rozšířené prohlížeče jako Google Chrome, či dokonce i Safari. Případnou alternativou může být Bing od Microsoftu, DuckDuckGo s důrazem na soukromí nebo Ecosia, který odvádí 80 % příjmů z reklam na program ochrany deštných pralesů. Využívám vyhledávače Ecosia se tak nepřímo podílíte na ekologii a řešení problémů životního prostředí.

S ohledem na vyhledávače se mezi jablíčkáři otevírá poměrně zajímavá diskuze. Měl by Apple přijít s vlastním řešením? Vzhledem k renomé jablečné společnosti a jeho prostředkům se rozhodně nejedná o nic nereálného. Jablečný vyhledávač by se teoreticky mohl setkat s poměrně slušným úspěchem a přinést na trh zajímavou konkurenci. Jak už jsme zmínili výše, aktuálně jasně dominuje Google Search se zhruba 80% a 90% podílem.

Vlastní Apple vyhledávač

Apple jako technologický gigant klade velký důraz na soukromí svých uživatelů. Právě proto se jablíčkářům nabízí různé funkce a možnosti, které slouží pro maskování IP adresy, e-mailu, zamezují sběru dat či chrání citlivé údaje v zabezpečené podobě. Právě důraz na soukromí řada jablíčkářů vnímá za nejdůležitější benefit. Je proto víceméně jasné, že pokud by gigant přišel se svým vlastním vyhledávačem, postavil by jej právě na těchto firemních zásadách. Ačkoliv se o něco podobného snaží DuckDuckGo, Apple by jej se svou pověstí a popularitou mohl velice snadno a rychle předčit. Je ale otázkou, jak by dopadl v souboji s Google Search. Cupertinský gigant je navíc schopen s vlastním výtvorem přijít prakticky okamžitě. Potřebné technologie totiž už dávno má.

apple fb unsplash store

Jak už jsme zmínili výše, Google Search má zcela bezkonkurenčně největší podíl na trhu vyhledávačů. Jeho hlavní příjem plyne z reklamy. Ty jsou ve většině případů personalizované pro konkrétního uživatele, což je možné díky sběru dat a vytvoření specifického profilu. S největší pravděpodobností by reklamy v případě jablečného vyhledávače nebyly vůbec, což by šlo ruku v ruce se zmiňovaným důrazem na soukromí. Je tedy otázkou, zda by se engine od Applu dokázal vyrovnat oblíbenosti od Googlu. V tomto ohledu totiž visí otazníky nad tím, zda by vyhledávač od Applu byl exkluzivní jen pro jablečné platformy, nebo naopak otevřený pro všechny.

Spotlight

Na druhou stranu Apple už svým vlastním vyhledávačem disponuje a těší se poměrně solidní oblibě mezi jablíčkáři. Řeč je o Spotlightu. Ten najdeme v operačních systémech iOS, iPadOS a macOS, kde slouží nejen pro vyhledávání napříč systémem. Kromě souborů, složek a položek z aplikací ale dokáže vyhledávat i v rámci internetu, k čemuž využívá hlasovou asistentku Siri. Svým způsobem se tedy jedná o samostatný vyhledávač, přestože kvalit zmiňované konkurence ani zdaleka nedosahuje, jelikož má trochu odlišné zaměření.

V závěru je tedy otázkou, zda by Apple vyhledávač vlastně mohl uspět. S ohledem na zmiňované soukromí by měl rozhodně poměrně solidní potenciál, ale na Googlu by pravděpodobně nedosáhl. Google Search je nesmírně rozšířený a v oblasti vyhledávání na internetu je bezkonkurenčně také nejlepší. Právě proto se taky na něj spoléhá takové procento uživatelů. Uvítali byste vlastní vyhledávač, nebo jde podle vás o zbytečnost?

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.