Zavřít reklamu

To, jak Apple nyní přistupuje k novému Macu Pro, se dá označit jako nová éra transparentnosti. Společnost totiž vydala opravdu rozsáhlou 46-stránkovou brožuru k počítači Mac Pro a displeji Pro Display XDR. Ta do nejmenších detailů rozebírá nejen zařízení jako taková, ale i jednotlivé jejich součásti. Potenciální i stávající uživatelé tak získají o zařízení opravdu velký přehled.

Apple v brožuře prezentuje Mac Pro jako zařízení, které posouvá hranice možností vpřed. Zařízení nabízí ve své nejvyšší konfiguraci 28-jádrový procesor, 1,5TB RAM, čtyři grafické čipy s výkonem 56 teraflopů a celkovou pamětí 128GB. Kromě toho je možné jej osadit 8TB SSD, nabízí 10Gb Ethernet, dvanáct portů Thunderbolt 3 a prostor až pro osm PCI Express karet, z nichž ovšem část využijete právě pro připojení grafických karet nebo jiné karty. Také byla představena karta Apple Afterburner pro hardwarovou akceleraci ProRes a ProRes RAW videa, se schopností pojmout až 6 streamů videa v 8K rozlišení.

Přístroj nabízí až 6,5x více logického výkonu oproti předchůdci, jenž vyšel koncem roku 2012, ale kvůli problémům s výrobou se jeho dostupnost zlepšila až v polovině následujícího roku. Co se grafického výkonu týče, nové karty Radeon Pro Vega II nabízí až 6,8-krát víc výkonu oproti duálnímu čipu FirePro D700 z předešlé generace.

Apple v dokumentu popisuje, že zařízení nabízí čtyři PCIe x16 sloty, tři PCIe x8 sloty a jeden slot PCIe x4, na kterém je umístěna speciální Apple I/O karta pro zvýšení flexibility při rozšiřování úložiště nebo montáži dodatečných karet vyžadujících vysokou přenosovou rychlost. Zařízení také disponuje čipem T2 Security Chip, který chrání data uložená na interním SSD Macu Pro. Má vestavěný AES šifrovací engine a schopnost sekvenčního zápisu a čtení rychlostí až 3,4GB/s.

Dokument dále přibližuje detaily ohledně jednotlivých komponent včetně procesorů, grafických karet a operační paměti, a také přibližuje novou doplněk Promise Pegasus R4i MPX Module, který se dá osadit 32TB úložištěm (4x 8TB HDD). Stejně tak nabízí popis karty Promise Pegasus J2i pro instalaci interního JBOD úložiště. Tento modul je možné osadit dvěma 3,5″ SATA pevnými disky s rychlostí 7200 rpm.

Jistou zajímavostí v dokumentu je potvrzení, že Mac Pro bude možné osadit i kolečky jiných výrobců. Samotná společnost nabízí designová kolečka za 400 dolarů. Část dokumentu se také soustředí na Pro Display XDR, který v poslední době čelil kritice i za to, že ve skutečnosti není až tak Pro, jak by se mohlo zdát. Část dokumentu také přibližuje systém macOS Catalina, zaměřuje se ovšem zejména na funkce pro profesionály.

V závěru dokument zahrnuje příklady konfigurací vhodné pro jednotlivé druhy činností, třeba na práci s hudbou nebo nelineární úpravou videa.

.