Zavřít reklamu

I přesto, že Apple domácím opravářům stále stěžuje možnosti oprav, tak stále existují takoví, kteří odolají. I nadále je u iPhonů možné relativně jednoduše vyměnit například baterii, displej či fotoaparát – pouze je nutné se smířit s tím, že se na zařízení bude objevovat zpráva o nemožnosti ověření náhradního dílu. Problém nastává pouze v případě, že byste chtěli vyměnit Touch ID či Face ID, což se vám se zachováním funkčnosti nepodaří. To je ale stará známá a na našem magazínu už jsme o tom informovali v několika článcích. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 věcí, na které byste si měli dát pozor při opravování iPhonu.

Otevírání iPhonu

Začneme postupně, a to pěkně od začátku. Pokud chcete opravit prakticky jakýkoliv iPhone, tak je nutné, abyste prvně otevřeli displej. Toho docílíte tak, že ze spodní části rámečku vyšroubujete dva šroubky, které displej drží. Následně musíte displej iPhonu nějakým způsobem podebrat – pomoci si můžete přísavkou, kterou displej nadzvednete. U novějších iPhonů pak po nadzvednutí ještě musíte uvolnit lepení, s čímž vám pomůže třeba trsátko a teplo. Co se ale týče vložení trsátka mezi displej a rámeček, tak je nutné, abyste ho nevložili příliš daleko do útrob. Mohlo by totiž dojít k tomu, že v útrobách něco poškodíte, například flex kabel, který spojuje displej či přední kameru a sluchátko se základní deskou, popřípadě třeba Touch ID či Face ID, což je velký problém. Zároveň dávejte pozor na to, jak budete displej iPhonu nadzvedávat. U iPhonů 6s a starších se displej vyklápí směrem nahoru, u iPhonů 7 a novějších pak do boku jako kniha. Podotýkám, že jako první se vždy odpojuje baterie!

Poškrábání těla zařízení

Při opravování iPhonu se může velice jednoduše stát, že ho poškrábete. O to více jsou náchylné takové iPhony, které mají skleněná záda. K poškrábání může dojít především tehdy, pokud nevyužíváte nějakou podložku a opravu provádíte přímo na stole. Stačí, aby se mezi zády iPhonu a stolem nacházela nějaká nečistota a neustálým posouváním je rázem problém na světě. Rozhodně je tedy nutností, abyste zařízení měli položené na nějaké gumové či silikonové podložce, kde poškrábání zabráníte. To samé pak platí i o sejmutém displeji, který ideálně položte třeba na mikrovláknový hadřík, aby nedošlo k jeho poškrábání… tedy samozřejmě v případě, že je v dobré kondici a funkční.

Třiďte si šroubky

Již při odpojování baterie a displeje musíte odšroubovat kovové plíšky, které flex kabely a konektory jednak chrání, a jednak zajišťují pevné propojení. Tyto ochranné plíšky jsou samozřejmě zajištěny několika šroubky. Je nutné zmínit, že doopravdy musíte mít stoprocentní přehled o tom, odkud jste každý šroubek vytáhli. Ty totiž mají různou délku, hlavičku a případně i průměr. Na začátku mé opravářské kariéry jsem na organizaci šroubku nijak nehleděl a prostě jsem při opětovném složení bral ty šroubky, které mi různě přišly pod ruku. Vložil jsem tak jeden delší šroubek tam, kde měl patřit kratší, a začal jsem utahovat. Pak už jsem jen slyšel prasknutí – došlo k poškození desky. S organizací šroubků vám může pomoci magnetická podložka od iFixit, viz galerie a odkaz níže.

Magnetickou podložku iFixit koupíte zde

Nevytahujte baterii kovovým předmětem

Mezi nejčastější úkony, které opraváři iPhonů provádějí, patří výměna baterie a displeje. Co se baterie týče, tak ta postupem času a využíváním ztrácí své vlastnosti – jedná se o spotřební zboží, které se jednou za čas prostě musí vyměnit. Displej samozřejmě své kvality neztrácí, zde je ale zase problém nešikovnost uživatelů, kterým může iPhone spadnout, čímž se displej poškodí. Při opravování iPhonu můžete využít nespočet různých nástrojů, které vám jsou schopné s opravou pomoci. Některé jsou plastové, jiné zase kovové… zkrátka a jednoduše, je jich více než dost. Pokud budete vyměňovat baterii a podaří se vám zničit veškeré „kouzelné tahací lepky“, které slouží k jednoduché demontáži baterie, tak si musíte poradit jinak. Nejlépe uděláte v případě, že si vezmete speciální plastovou kartu, kterou vložíte pod baterii, a pomůžete si isopropylalkoholem. Rozhodně si nikdy při vytahování baterie nepomáhejte ničím kovovým. Nesnažte se pod baterii vložit kovovou kartu, nesnažte se baterii ani páčit kovovým předmětem. Je totiž velmi pravděpodobné, že dojde k narušení baterie, která začne během pár vteřin hořet. To mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Kdybych tehdy vložil kovové „páčidlo“ naopak, s největší pravděpodobností bych měl popálený obličej s vážnými následky.

Skvělou sadu nářadí iFixit Pro Tech Toolkit koupíte zde

iphone baterie

Prasklý displej či zadní sklo

Druhým nejčastějším servisním úkonem, hned po výměně baterie, je výměna displeje. Jak už bylo řečeno, tak displej se mění v případě, že se majiteli zařízení podaří nějakým způsobem rozbít. Ve většině případech se na displeji nachází pár prasklin, což není problém. Občas se ale můžete setkat s extrémem, kdy je sklo displeje opravdu silně popraskané. Často u takových displejů dochází k tomu, že se při manipulaci s nimi dokonce odlamují kousky skla. V takovém případe může dojít k tomu, že se vám střepy klidně zabodnou do prstů, což samozřejmě nesmírně bolí – to potvrzuji opět z vlastní zkušenosti. Rozhodně si tedy při práci s extrémně prasklým displejem, popřípadě skleněnými zády, nasaďte ochranné rukavice, které vás zvládnou ochránit.

rozbitý displej iphone
.