Zavřít reklamu

Je pravda, že si ještě chvíli počkáme, podle dosavadních úniků se ale iPhone SE 4. generace rýsuje jako velice zajímavé zařízení. Dočkat bychom se ho měli sice až za rok, i tak ale můžeme mít již jasná očekávání v tom ohledu, co od nového cenově dostupného iPhonu chceme. 

Bezrámečkový OLED displej s Face ID 

Zapomeňme na to fiasko, které se týká iPhonu SE 3. generace, a tedy jeho archaického designu. Už jen ty vyloženě nejlevnější smartphony používají bezrámečkové LCD displeje, kdy je OLED vlastně standard. Klidně ať je připravovaný telefon malý jako iPhone mini s 5,4“ displejem a má jen 60Hz obnovovací jeho frekvenci, ale hlavně ať je bezrámečkový a technologie OLED. Pokud tomu tak nebude, respektive bude tomu hůře, kritice se prostě nevyhneme. 

Jeden 48MPx fotoaparát 

V iPhonu SE nepotřebujeme ultraširokoúhlý fotoaparát, nepotřebujeme v něm ani teleobjektiv. Zde není nutné hrát si na počet fotoaparátů, na počet MPx ale pořád přece jen ano. Pokud nám Apple nadělí snímač, který bude mít pouze a jen 12 MPx, bude to jasné zklamání. Stačilo by, aby ale použil stejný hardware, který má nyní u hlavního fotoaparátu iPhonu 15, tedy 48MPx fotoaparát, který je dostatečně kvalitní na to, aby poskytl modelu SE dlouhou životnost a dostatečnou kvalitu. 

128GB základní úložiště 

Stejně jako bychom byli zklamaní u 12MPx fotoaparátu, byli bychom zklamaní i v případě použití pouhých 64 GB interního úložiště. Bylo to málo už před lety a je to málo pořád. Apple by se k této malé kapacitě neměl vracet jen proto, aby šetřil. Nároky na úložiště pořád rostou, ať už s kvalitnějšími fotografiemi tak aplikacemi a hrami. A nechceme ušetřit na úložišti proto, abychom to Applu poté vrátili s předplatným iCloudu. 

Aktuální čip 

Nepotřebujeme čip z řady Pro, potřebujeme ale ten, který bude zařízení stačit po celou dobu jeho životnosti tedy nějakých plus mínus 6 až 7 let. Dávat mu tedy cokoli staršího než aktuální čip, by byla jasná chyba. Pokud má nyní iPhone 15 čip A16 Bionic a iPhone 16 bude mít čip A17 Bionic, měl by druhý zmíněný mít právě i iPhone SE 4. generace. 

Přijatelnou cenu 

Nechceme zařízení zadarmo, chceme ale, aby mělo ideálně posazenou cenovku, která je třeba nyní u iPhonu SE 3. generace úplně mimo. Apple ještě nyní prodává iPhone 13 za cenu 17 990 Kč v případě jeho 128 GB verze. Pokud jeho roli převezme za rok iPhone 14, a pokud se nám nepohnou ceny, musí být iPhone SE 4. generace zákonitě posazený níž, aby měla investice do něho nějaký smysl. Kolik by to ale mělo být? 

64GB iPhone SE stojí 12 990 Kč, 128GB verze je pak k dispozici za 14 490 Kč. Právě toto je cenovka, která by byla za novinku akceptovatelná. Ten rozdíl 3 a půl tisíce od vyššího modelu je asi v případě osekané výbavy chystaného modelu SE akceptovatelná. Navíc je to cenová relace, ve které se pohybují odlehčená zařízení konkurence, jako třeba chystaný Google Pixel 8a nebo před Vánoci vydaný Samsung Galaxy S23 FE.  

.