Zavřít reklamu

I když se může zdát, že jsme se představení iOS 14 dočkali teprve před několika týdny, tak je opak pravdou. Nové operační systémy jsou každoročně představovány v rámci konference WWDC, která se koná vždy v létě. Letošní WWDC, na které dojde k představení iOS 15 a dalších nových verzí operačních systémů, se bude konat již zanedlouho – konkrétně 7. června. Tohle datum se nezadržitelně blíží, a proto jsem se rozhodl vám přinést subjektivní článek s 5 věcmi, které bych v novém iOS 15 uvítal. Do komentářů nám samozřejmě napište, co byste v iOS 15 uvítali vy.

Always-On displej

Jablečné telefony disponují již po dobu několika let, konkrétně od iPhonu X, OLED displeji. Tyto displeje se oproti těm klasickým liší především v tom, jakým způsobem dokáží vyobrazit černou barvu. Konkrétně se u OLED černá barva vyobrazuje vypnutím pixelů, což navíc v tmavém režimu přináší nižší spotřebu baterie. Osobně už několik let čekám na to, až Apple přijde s Always-On funkcí, díky které bychom mohli například na domovské obrazovce neustále vidět aktuální čas a datum, společně s dalšími informacemi. Technologii už na to máme, tak proč by ji Apple nemohl využít naplno?

always-on iphone

Správa iMessage

V rámci iOS 14 jsme se dočkali opravdu velkého vylepšení služby iMessage, která je součástí nativní aplikace Zprávy. Abych vylepšení připomněl, tak si nově můžeme například vytvořit „profily“, dále můžeme využívat zmínky, přímé odpovědi či možnost pro připnutí konverzací. Tím to ale víceméně skončilo a to, po čem uživatelé volají již opravdu dlouho, bohužel stále nepřichází. Osobně bych uvítal, kdybychom mohli iMessage „spravovat“, a tím mám namysli přímo odeslané zprávy. Ostatní komunikátory umožňují odstraňování zpráv, což se hodí například tehdy, kdy nějakou zprávu omylem odešlete do špatného chatu. Pokud se spletete aktuálně, tak musíte čelit tvrdé pravdě – pokud druhé zařízení neukradnete a zprávu nevymažete, tak ji nijak jinak neodstraníte.

Opravená a vylepšená Siri

Kdybych řekl, že si přeji Siri v češtině, tak bych tak nějak lhal. Osobně si myslím, že česká Siri je i nadále vzdálená ještě několik dlouhých let – a kdo ví, zdali se ji vůbec dočkáme. Rozhodně mi to ale upřímně úplně nevadí, jelikož s angličtinou nemám problém a ve finále je pro mě některé požadavky jednodušší říct anglicky, než abych je říkal česky. Není žádným tajemstvím, že je Siri oproti svým konkurentům výrazně zaostalá – přál bych si tedy, aby se dočkala vylepšení jako takového, a aby toho jednoduše uměla více. Zároveň by rozhodně bylo fajn opravit kompaktní zobrazení, které sice aktuálně nezakryje celou obrazovku, konkrétní aplikaci v pozadí však po vyvolání Siri využívat nemůžeme – jakékoliv kompaktní zobrazení tak úplně ztrácí smysl.

siri_ios14_fb

Opravdový multi-tasking

Naprosto souhlasím s tím, že pro multi-tasking bychom si měli pořídit iPad, anebo Mac či MacBook. Pravdou ale je, že velikost displejů nejnovějších iPhonů se v posledních letech výrazně zvětšila – pokud si například pořídíte iPhone 12 Pro Max, tak získáte obrazovku, jejíž velikost byla ještě před pár lety považována za tablet. Na tak velké obrazovce se ale stále můžeme pohybovat pouze v jedné aplikaci, popřípadě si můžeme maximálně aktivovat video v režimu Obraz v obraze. Nebylo by fajn, kdybychom na větších iPhonech mohli například zobrazit dvě aplikace vedle sebe, stejně jako na iPadu? Myslím si, že by to rozhodně uvítala většina z nás a z hlediska produktivity by se jednalo o skvělou funkci.

Koncept iOS 15:

Vylepšené automatizace

Již v iOS 13 jsme se dočkali nové aplikace s názvem Zkratky. V rámci ní můžete jednoduše „programovat“ určité sledy úloh, které pak lze jediným klepnutím spustit. V iOS 14 pak byla aplikace Zkratky rozšířena o automatizace – opět se jedná o jakési sledy úloh, které se však mohou automaticky spustit poté, co nastane nějaký stav. Tímto způsobem můžete různě ovládat váš iPhone, anebo třeba provádět změny v domácnosti. Pokud jste však někdy chtěli automatizace využít naplno a složitěji, tak mi určitě dáte zapravdu když řeknu, že to nebylo možné. Automatizace totiž mají mnoho omezení, včetně nemožnosti některé z nich spustit bez dotazu. Rozhodně by také bylo skvělé, kdyby do automatizací Apple přidal také AirTags.

.