Zavřít reklamu

Už na zítra má Apple naplánovaný start prodeje nových iPadů, tedy i iPadů Pro. Pokud je zrovna tento nejvybavenější tablet společnosti předmětem vašeho zájmu, možná byste o něm měli vědět těchto 5 věcí, které vám při jeho představení možná unikly. 

Už žádný ultraširokoúhlý fotoaparát 

Apple se u svého vrcholného portfolia tabletů zbavil ultraširokoúhlého fotoaparátu. Nové modely tak mají na své zadní straně jen jeden 12MPx snímač. Vadí to ale? Ultraširokoúhlé fotoaparáty nejsou kvalitní nikde, ani v iPhonech, a tady byl navíc jen ten 10MPx. Tablet také neslouží k nějakému extra focení a hodí se vlastně spíše na skenování dokumentů a popřípadě AR aplikace. LiDAR však zůstává a Apple jej zde měl ještě vylepšit. Tento downgrade by vám tak příliš vadit nemusel, i tak je ale dobré o něm vědět.

Nový iPad Pro má o jeden mikrofon méně 

Nové iPady Pro mají jen čtyři mikrofony, u kterých Apple uvádí, že jsou ve studiové kvalitě. Předchozí generace měly ale mikrofonů pět. Je to sice downgrade, ale je také dost pravděpodobné, že tuto změnu vůbec nepostřehneme. Dost možná za to mohou nové a lepší algoritmy na zpracovávání zvuku, takže Apple tím ušetřil zbytečný hardware (a vydané peníze za něho). 

Žádný fyzický slot pro SIM kartu 

Je to spíše technologický pokrok než osekávání, faktem ale je, že pokud přecházíte z nějaké Cellular verze iPadu na nové iPady Pro, nemůžete do nich vložit svou fyzickou SIM. Je tomu tedy proto, že nemáte kam, protože Apple zde pro ni odstranil vyhrazený slot. Je zde tedy už jen podpora pro eSIM, kterou si musíte vyřídit skrze svého operátora. Tento krok zavedl Apple už s iPhony 14, i když jen v USA. Je otázkou, kdy fyzickou SIM přestanou iPhony používat celosvětově. Šuplík mimochodem nemají ani nové iPady Air a je s tím rozhodně vhodné patřičně počítat. 

Always-On displej chybí 

Je to trochu překvapením, ale i když je Ultra Retina XDR displej technologickým vrcholem, Always-On neumí. Jistě by to většina uživatelů očekávala, když jej umí iPhony 14 Pro a novější, stejně jako Apple Watch a téměř veškerá Android konkurence od střední třídy výš. Je otázkou, proč se Apple rozhodl stále zapnutý displej iPadům nedat, možná ale za to může ten prostý fakt, že to považuje za zbytečné. 

Apple-iPad-Pro-hero-240507

Konec jedné éry 

Ano, Apple zde ukončuje jednu letitou éru a ne, není to důvod, proč si nové iPady Pro nekoupit. Je to totiž je drobnost, kterou osobně kvituji, protože jsem ji už po dlouhé roky považoval za zbytečnou. Navíc přibalování samolepek s logem společnosti se neslučuje s jeho ekologickým trendem. iPady Pro a Air jsou tak prvními z velkých produktů Applu, v jejichž balení nenajdete ikonické samolepky (prvním byl Apple Vision Pro, ale ten má omezenou distribuci jen na USA trh).  

.