Zavřít reklamu

Pro chytrá zařízení od Appu je mimo jiné charakteristické to, že toho umí opravdu hodně, a že uživatelé obvykle všechny tyto funkce objeví ihned a přirozeně spolu s tím, jak své produkty používají. I tak se ale může stát, že vám některé funkce vašeho iPadu zůstanou utajeny – a právě ty méně známé se blíže podíváme v našem dnešním článku.

Všemocný Spotlight

Váš iPad disponuje podobně jako Mac funkcí s názvem Spotlight. Tento užitečný nástroj získává s každou další aktualizací softwaru nové a nové funkce. Spotlight můžete na iPadu aktivovat krátkým potažením prstem po středu displeje směrem dolů. Kromě klasického vyhledávání můžete Spotlight na svém iPadu využít k vyhledávání a spouštění aplikací, vyhledávání v souborech, ale také na webu. Operační systém iPadOS 14 navíc umožňuje zadávat do Spotlightu na iPadu také adresy webových stránek a rovnou k nim přejít jednoduchým klepnutím.

iPad jako předčítač

Apple si při navrhování svých produktů, aplikací a služeb dává velmi záležet na tom, aby je mohli využívat i uživatelé s různými handicapy nebo se zdravotním znevýhodněním. V rámci tohoto zpřístupnění můžete svůj iPad využít k hlasitému předčítání textu. Ze všeho nejdříve spusťte Nastavení -> Zpřístupnění -> Předčítání obsahu, kde aktivujete možnost Přečíst výběr. Pokaždé, když na svém iPadu označíte libovolný text a klepnete na něj, se vám v menu objeví kromě jiného také možnost jeho hlasitého přečtení.

Změna výchozí e-mailového klienta a prohlížeče

Dlouhá léta byl (nejen) na iPadu výchozím nástrojem pro práci s e-mailem nativní Mail, pro procházení webu pak Safari. To se změnilo s příchodem operačního systému iPadOS 14, který nově umožňuje jak změnu výchozího e-mailového klienta na vašem iPadu, tak také výchozího webového prohlížeče. Pokud chcete na svém tabletu změnit výchozí nástroj pro práci s e-maily, spusťte Nastavení -> název vybrané aplikace, kde v sekci Výchozí mailová aplikace vyberete požadovanou aplikaci. Podobně vypadá také postup změny výchozího webového prohlížeče – klepněte na Nastavení, vyberte požadovaný prohlížeč a v sekci Výchozí prohlížeč jej nastavte jako výchozí.

Možnosti Docku

Jednou ze součástí uživatelského rozhraní operačního systému iPadOS je Dock, ve kterém najdete ikonky aplikací. Možná vás překvapí, že v oblasti práce s Dockem máte relativně dost možností. Dock pojme více než jen standardních šest ikonek aplikací. Pokud chcete do Docku na svém iPadu přidat novou ikonku, dlouze ji stiskněte, dokud se “neroztřese” – poté už stačí ji jen přetáhnout na nové místo. Pokud nechcete, aby se v Docku na vašem iPadu objevovaly naposledy otevřené a navrhované aplikace, spusťte Nastavení -> Plocha a Dock a deaktivujte položku Zobrazit doporučené a poslední aplikace.

Skutečně skryté fotografie

Operační systémy iOS a iPadOS již dlouhou dobu nabízí možnost skrýt vybrané fotografie do alba, které je pro tyto účely určené. Tento způsob skrývání fotografií má ale jeden háček – pokud v nativních Fotkách klepnete na Alba -> Skryté, fotografie opět uvidíte. Operační systém iPadOS 14 ale nabízí možnost úplného skrytí tohoto alba. Jak na to? Spusťte na svém iPadu Nastavení -> Fotky a deaktivujte položku Album Skryté. Pokud budete chtít album opět zobrazit, položku jednoduše znovu aktivujte.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.