Zavřít reklamu

V době rozmachu moderních technologií a snaze výrobců svá zařízení zmenšovat, ale dostat do nich co nejvýkonnější procesory, se mnohým uživatelům nabízí otázka, zdali si mají zakoupit přenosný laptop či tablet, a jaké výhody by jim přineslo pořízení externí klávesnice. Pokud jste se již rozhodli investovat do iPadu a přemýšlíte nad tím, jestli zvládnete pracovat bez klávesnice, anebo zdali byste si ji měli raději zakoupit, tento článek by vám mohl mnohé napovědět.

Máte v zásadě dvě možnosti

První, co se vám pravděpodobně vybaví když si představíte iPad s klávesnicí, je Smart Keyboard či Magic Keyboard od Applu. Co se týče Smart Keyboard, je nabízena ke všem iPadům s výjimkou iPadu mini. Její největší výhodou je lehkost a přenositelnost, bohužel se však jedná o poměrně poruchové zařízení, kdy některým uživatelům často nefungují některé klávesy anebo dochází k prohnutí. S cenovkou atakující 5 000 Kč se tak rozhodně nejedná o nic příjemného.

Magic Keyboard je kompatibilní pouze s iPadem Air 2020 a iPady Pro z roku 2018 a 2020. Jedná se v podstatě o plnohodnotnou klávesnici s trackpadem, kterou najdete v novějších MacBoocích. Nepříjemností pro uživatelský komfort je její tloušťka a váha – iPad s touto připojenou klávesnicí je totiž ještě o něco těžší než MacBook Air.

magic keyboard ipad
Zdroj: Apple

Obě klávesnice se připojují skrze Smart Connector, stejně jako plno jiných podobných produktů třetích stran. Díky tomu můžete mít k iPadu připojenou klávesnici natrvalo, což se jeví jako téměř plnohodnotný laptop v mobilním provedení. Zařízení se navíc napájí přímo ze Smart Connectoru a díky tomu se nemusíte bát, že byste v určité situaci nemohli plnohodnotně psát. Na druhou stranu si myslím, že trochu postrádá smysl používat tablet ve chvíli, kdy k němu máte klávesnici připojenou nonstop. Ano, benefitem je, že klávesnici můžete kdykoli nechat na stole a do ruky si vzít jenom tablet. Pak je zde ale ještě další nevýhoda klávesnic přímo k iPadu – nepřipojíte je k žádnému jinému zařízení. Daleko více univerzální jsou přenosné Bluetooth klávesnice. Ty totiž v případě potřeby můžete připojit k počítači nebo smartphonu.

Může být na dotykovém displeji práce komfortní?

Osobně zastávám názor, že extrémně záleží na tom, co zrovna vykonáváte. Pokud stručně odepisujete na e-maily, zaznamenáváte jednoduché poznámky či upravujete méně objemné tabulky, se softwarovou klávesnicí nebo diktováním zvládnete práci podobně rychle jako s tou hardwarovou. Horší už to však je při složitější úpravě textů, psaní seminární práce nebo formátování. V takové chvíli se pravděpodobně bez externí klávesnice neobejdete. Jestliže je tohle vaše primární náplň práce, nebál bych se sáhnout po klávesnici, která je k tabletu připojená pomocí Smart Connectoru.

Zdroj: 9to5Mac

Výhoda tabletů obecně však tkví právě v jejich přenositelnosti. Delší texty píši poměrně často, a to si klávesnici většinou připojím. Na druhou stranu, pokud zrovna máme online hodinu, při které si občas zapíšu nějakou poznámku anebo otevřu dokument s pracovním sešitem či pracovní list, tak v mnoha případech klávesnici nepotřebuji. To samé platí například u střihu hudby, a ze zkušenosti mých kamarádů i videa.

Je potřeba si k tabletu klávesnici pořizovat?

Pokud je vašim primárním nástrojem k práci počítač a na tabletu plánujete pouze konzumovat obsah, asi se vám investice do klávesnice nevyplatí. Jestliže ale bude iPad částečná nebo úplná náhrada za desktop, extrémně záleží na úkonech, které provádíte. Ve chvíli, kdy chcete mít možnost klávesnici připojovat permanentně s jistotou toho, že v ní nedojde energie, tak sáhněte po nějaké, která se připojuje a napájí prostřednictvím Smart Connectoru. Pokud plánujete pomocí klávesnice zapisovat delší texty i na iPhonu či jiných zařízeních a zároveň nechcete investovat vysoké částky do klávesnic utvořených přímo pro iPad, postačí vám v podstatě jakákoli Bluetooth klávesnice, na které se vám bude dobře pracovat.

Klávesnice k iPadu koupíte zde

Diskuze k článku

celý text





Čtěte více