Zavřít reklamu

Apple s vydáním nových verzí operačních systémů neustále přichází s novými funkcemi, které často rozhodně stojí za to. V současné době už je (nejen) jablečný telefon tak napěchovaný různými funkcemi, že nad nimi prakticky žádný uživatel nemůže mít stoprocentní přehled. I přesto, že osobně již několik let píšu o Applu, tak neustále přicházím na věci, o kterých jsem vůbec nevěděl. V tomto článku se společně podíváme na 5 zajímavých věcí, které umí váš iPhone a vy jste o nich dost možná nevěděli. Vrhněme se přímo na věc.

Stálý oční kontakt při FaceTime hovoru

Především v současné koronavirové době většina z nás využívá různé video-komunikátory více než kdykoliv předtím. Riziko nákazy koronavirem je bohužel stále relativně vysoké, a pokud se chcete co nejvíce chránit, měli byste zůstat ideálně doma. Ke spojení s rodinou pak můžete využít hned několik různých aplikací, pro jablíčkáře se každopádně jakožto nejlepší možnost jeví FaceTime. Tato nativní aplikace slouží ke komunikování mezi vícero uživateli, využít můžete jak audio-hovor, tak video-hovor. Při video-hovoru se všichni díváme na displej a nikoliv do kamery, což je naprosto přirozené – druhé straně tohle ale může přijít divné. Apple proto vyvinul funkci, která za pomoci umělé inteligence dokáže upravit oči udržovat stálý oční kontakt. Pro aktivaci této funkce přejděte do Nastavení -> FaceTime, kde přepínačem aktivujte funkci Oční kontakt.

Boční tlačítka pro QuickTake a sekvenci

S příchodem iPhonů 11 kalifornský gigant představil také funkci QuickTake. Jak už název funkce napovídá, tak pomocí ní můžete rychle natáčet videa. Ve výchozím nastavení lze urychleně spustit nahrávání videa tak, že se přesunete do aplikace Fotoaparát, a poté podržíte jedno z bočních tlačítek pro ovládání hlasitosti. Věděli jste však o tom, že si na tlačítko pro zesílení hlasitosti můžete nastavit pořízení sekvence? Ve finále tedy bude tlačítko pro zeslabení hlasitosti sloužit pro rychlé natáčení videa (QuickTake) a pro zesílení hlasitosti pro započetí záznamu sekvence. Chcete-li tuto funkci aktivovat, tak přejděte do Nastavení -> Fotoaparát, kde aktivujte možnost Sekvence tlačítkem zesílení zvuku.

Přidejte iPhonu dvě tlačítka navíc

Nejnovější iPhony disponují celkově třemi tlačítky – konkrétně se jedná o ty pro úpravu hlasitosti a pro zapnutí/vypnutí telefonu. V rámci iOS 14 však přibyla funkce, díky které můžete vašemu iPhonu 8 a novějšímu přidat dvě tlačítka navíc. Samozřejmě se z ničeho nic na těle telefonu neobjeví dvě nová tlačítka, i tak ale dokáže tato funkce mnohým uživatelům usnadnit život. Konkrétně se bavíme o možnosti ovládání zařízení poklepáním na jeho zadní stranu. Tato funkce je k dispozici od iOS 14 a nastavit si můžete, aby se při dvojitém či trojitém poklepání na zadní stranu vykonala nějaká akce. Těchto akcí je k dispozici nespočet, od jednoduchých, až po složitější. Funkci Klepnutí na zadní stranu si můžete nastavit v Nastavení -> Zpřístupnění -> Dotyk -> Klepnutí na zadní stranu, kde si poté zvolte typ poklepání a akci.

Gmail a Chrome jakožto výchozí aplikace

Další skvělou funkcí, které jsme se dočkali s příchodem iOS 14, je možnost pro nastavení výchozí mailové aplikace a webového prohlížeče. To znamená, že nově už nemusí být striktně výchozím mailovým klientem aplikace Mail a webovým prohlížečem Safari. Jestliže patříte mezi zastánce Googlu a pro správu e-mailů a brouzdání po internetu používáte Gmail, respektive Chrome, tak se nastavení těchto aplikací jakožto výchozích rozhodně hodí. V tomto případě stačí, abyste přešli do nativní aplikace Nastavení, kde sjeďte o kus níže až k seznamu aplikací třetí strany. Zde si Gmail a Chrome vyhledejte a klepněte na ně. U Gmailu pak zvolte možnost Výchozí mailová aplikace, kde Gmail vyberte, u Chrome pak klepněte na Výchozí prohlížeč a zvolte Chrome. Samozřejmě takto můžete jakožto výchozí nastavit i jiné aplikace.

Přesouvání se mezi stránkami menu

Čas od času se na vašem iPhonu můžete ocitnout v situaci, kdy se nacházíte někdy hluboko v nějaké aplikaci, nejčastěji v Nastavení. Pokud se chcete vrátit zpět na některou z předchozích obrazovek, tak musíte vlevo nahoře neustále klepat na tlačítko pro navrácení se o jednu obrazovku zpět. Až se příště v takové situaci ocitnete, tak na tlačítku pro návrat v levém horním rohu podržte prst. Chvilku poté se vám zobrazí menu se seznamem všech předchozích stránek, na které se můžete jediným klepnutím přesunout. Nemusíte tak zběsile na tlačítko klepat.

menu přesun mezi stránkami
Zdroj: iOS
.