Zavřít reklamu

Apple na své zářijové události představil mnoho produktů. Tím úplně prvním byl iPad 9. generace. Jedná se o vylepšený základní tablet, a i když postrádá nový bezrámečkový design, pořád se může jednat o skvělé řešení pro mnoho uživatelů. Řada tabletů společnosti se od uvedení prvního iPadu v roce 2010 výrazně rozrostla. Zatímco v minulosti Apple nabízel pouze jednu variantu, nyní poskytuje různé možnosti pro různé cílové skupiny. Máme zde iPad, iPad mini, iPad Air a iPad Pro. Vzhledem k tomu, že společnost do svých dražších zařízení přidala špičkové funkce, které ne každý využije, je zde pořád základní model, který nemá všechny nejnovější a nejlepší technologie, přesto ale nabízí skvělý zážitek pro ty, kteří chtějí iPad za dostupnější cenu.

Pořád to je iPad s iPadOS 

I když nemá iPad 9. generace tak skvělý bezrámečkový design a chybí mu např. Face ID, je pravdou, že nenáročný uživatel s ním může dělat téměř stejné věci, jako s jakkoli dražším řešením Applu. Nehledě na hardware je totiž operační systém iPadOS shodný pro všechny modely iPadu, i když u vyšších modelů může přihodit nějakou tu funkci navíc. Na druhou stranu může jejich uživatele v jistém ohledu oproti desktopovému systému i limitovat, což u běžného uživatele rozhodně neplatí. Od iPadu 9 po iPad Pro s M1 čipem používají všechny aktuální modely stejný iPadOS 15 a umí také všechny jeho základní funkce, jako je multitasking s používáním více aplikací vedle sebe, widgety na ploše, rychlé poznámky, vylepšený FaceTime, režim Soustředění a další. A uživatelé si samozřejmě mohou jeho funkcionalitu pořád rozšířit nepřeberným obsahem z App Store, jako je Photoshop, Illustrator, LumaFusion a další. 

Pořád je rychlejší než konkurence 

Nový iPad 9. generace je vybaven čipem A13 Bionic, který je stejný, jaký Apple použil v iPhonu 11 a iPhonu SE 2. generace. Přestože se jedná o dva roky starý čip, na dnešní poměry je stále dost výkonný. Ve skutečnosti tak pravděpodobně tento iPad pořád poskytuje lepší výkon než jakýkoli jiný tablet nebo počítač ve stejné cenové kategorii. Od společnosti má navíc zaručenou dlouhou řadu aktualizací systému, takže s vámi bude pořád držet krok. U Applu je výhoda, že si ladí jak hardware, tak software. Z toho důvodu jeho produkty nezastarávají tak rychle, jako ty konkurenční. Společnost navíc zcela jinak pracuje s pamětí RAM. To, co je tedy u konkurence důležitý údaj, Apple vlastně ani neuvádí. Kdyby vás to ale zajímalo, iPad 9. generace má 3 GB paměti RAM, tedy stejně, kolik nabízel předchůdce. Např. cenově shodný Samsung Galaxy S6 Lite obsahuje 4 GB RAM.

Je levnější, než předchozí modely 

Základní tahák základního iPadu je základní jeho stanovená cena. Ta u nás činí 9 990 Kč za 64GB variantu. Jednoduše to znamená, že oproti 8. generaci ušetříte. Cena po zahájení prodeje je sice stejná, jenže letošní novinka dvojnásobně navýšila interní úložiště. Když se loni nezdálo 32 GB jako příliš vhodná koupě, letos je situace jednoduše jiná. 64 GB bude stačit všem méně náročným uživatelům (ostatně i těm náročnějším v kombinaci s iCloudem). Konkurence samozřejmě umí být levnější, ale už se zde nemůžeme příliš bavit o srovnatelném výkonu, funkcích a možnostech, které vám tablet v cenové hladine deseti tisíc Kč přinese. To samozřejmě i s ohledem na fakt, jestli už nějaké zařízení od Applu vlastníte. V jeho ekosystému je totiž neuvěřitelná síla. 

Má cenově dostupnější příslušenství 

Základní produkt nemusí nabízet podporu pro drahé příslušenství. Podpora pro Apple Pencil první generace je tak zcela logická. Podpora pro druhou jeho generaci by naopak nedávala smysl. Proč byste chtěli ušetřit na tabletu, a přitom měli chtít investovat do tak drahého příslušenství? Stejné je to i s klávesnicí Smart Keyboard, která je kompatibilní s iPady od jejich 7. generace a připojíte ji i k iPadu Air 3. generace nebo 10,5palcovému iPadu Pro.

Má lepší čelní fotoaparát 

Kromě vylepšeného čipu inovoval Apple v letošním iPadu základní úrovně i přední fotoaparát. Ten je nově 12megapixelový a ultraširokoúhlý. Samozřejmě tak poskytuje nejen o poznání lepší kvalitu fotografií a videa, ale přinesl i funkci Centrování záběru – funkci, která byla dříve exkluzivní pro iPad Pro a která automaticky udržuje uživatele v centru obrazu během videohovoru. A i když to tak na první pohled nemusí vypadat, iPad je prostě ideální zařízení na „domácí“ komunikaci a konzumaci obsahu. Nejen pro dospělé, ale i pro děti a studenty.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.