Zavřít reklamu

V úterý 14. září došlo k představení nejočekávanějšího produktu letošního roku – iPhone 13 (Pro). Po jeho boku každopádně došlo k odhalení iPadu (9. generace), iPadu mini (6. generace) a Apple Watch Series 7. Jak je na tom ale takový základní iPad ve srovnání s předchozí (loňskou) generací. Na to si nyní společně posvítíme. Mějte ale na paměti, že zase tolik změn nepřišlo.

mpv-shot0159

Výkon – použitý čip

Po stránce výkonu jsme se, jak je již u Applu zvykem, samozřejmě dočkali značného vylepšení. Apple totiž v případě iPadu (9. generace) vsadil na čip Apple A13 Bionic, díky čemuž je zařízení o 20 % rychlejší než jeho předchůdce, který nabízí čip Apple A12 Bionic. Nutno však podotknout, že díky skvělé provázanosti mezi hardwarem a softwarem fungují obě generace přímo bravurně a jen těžko je dostanete do situací, ve kterých by strádaly. Letošní posilnění výkonu nám spíše dodává jistotu do budoucna.

Displej

I v případě displeje jsme se dočkali menší změny. V obou případech, tedy jak u iPadu (9. generace), tak i u iPadu (8. generace), naleznete 10,2″ Retina displej s rozlišením 2160 × 1620 při 264 pixelech na palec a maximální svítivostí o hodnotě 500 nitů. Nechybí pak samozřejmě ani oleofobní úprava proti šmouhám. V čem si každopádně letošní generace polepšila, je podpora sRGB a funkce True Tone. Právě True Tone totiž dokáže na základě aktuálního prostředí upravit barvy tak, aby displej působil co možná nejpřirozeněji – zkrátka v každé situaci.

Design a tělo

Bohužel ani v případě designu a zpracování jsme se nedočkali žádných změn. Obě zařízení jsou tak na první pohled od sebe prakticky k nerozeznání. Jejich rozměry činí 250,6 x 174,1 x 7,5 milimetrů. Drobný rozdíl se pak nachází u váhy. Zatímco iPad (8. generace) ve verzi Wi-Fi váží 490 gramů (ve verzi Wi-Fi + Cellular 495 gramů), tak nejnovější přírůstek ve verzi Wi-Fi váží o zlomek méně, tedy 487 gramů (ve verzi Wi-Fi + Cellular pak 498 gramů). Samotné tělo je mimochodem vyhotoveno z hliníku, samozřejmě v obou případech.

mpv-shot0129

Fotoaparát

Beze změny jsme i v případě zadního fotoaparátu. Oba iPady tedy nabízí 8Mpx širokoúhlý objektiv s clonou f/2,4 a až 5násobným digitálním přiblížením. Nechybí pak ani podpora HDR pro fotografie. Žádné vylepšení se bohužel nenachází ani u možnosti natáčení videí. Stejně jako loňská generace, tak si i iPad (9. generace) poradí „pouze“ s nahráváním videí v rozlišení 1080p při 25/30 FPS (iPad 8. generace měl však na výběr jen 30 FPS při stejném rozlišení) s trojnásobným zoomem. Nezměnily se ani možnosti pro natáčení zpomaleného slow-mo videa v 720p při 120 FPS či časosběru se stabilizací.

Přední fotoaparát

O něco zajímavější je to pak v případě předního fotoaparátu. Ačkoliv to prozatím vypadá, že je iPad (9. generace) prakticky jen svým předchůdcem s novým názvem, tak naštěstí je tomu jinak, za což můžeme vděčit především přední kameře. Zatímco u iPadu (8. generace) nalezneme FaceTime HD kameru s clonou f/2,4 a rozlišením 1,2 Mpx, případně s možností nahrávání videa v rozlišení 720p, tak u letošního modelu je tomu úplně jinak. Apple totiž vsadil na použití ultra-širokoúhlého fotoaparátu s 12Mpx senzorem a clonou f/2,4. Díky tomu si přední kamera poradí s nahráváním videí v rozlišení 1080p při 25, 30 a 60 FPS a nechybí ani rozšířený dynamický rozsah pro video až při 30 FPS.

mpv-shot0150

To nejlepší jsme každopádně ještě nezmínili – příchod funkce Central Stage. O této funkci jste mohli slyšet poprvé při uvedení letošního iPadu Pro a jedná se tedy o parádní novinku, která je přímo úžasná při videohovorech. Jakmile vás totiž kamera zaostří, tak můžete chodit po celé místnosti, přičemž scéna se bude pohybovat rovnou s vámi – druhá strana tak uvidí vždy jen vás, aniž byste s iPadem museli otáčet. Zároveň nesmíme zapomenout zmínit možnost dvojnásobného oddálení prostřednictvím zoomu.

Možnosti volby

Ačkoliv tedy letošní generace přináší novinky v podobě výkonnějšího čipu, displeje s podporou True Tone či zcela nový přední fotoaparát s Central Stage, tak i přesto jsme o něco přišli. Nový iPad (9. generace) je totiž k dostání „pouze“ ve vesmírně šedém a stříbrném zpracování, zatímco loňský model šlo zakoupit ještě k tomu ve třetí, respektive tedy zlaté barvě.

Další posun kupředu pak ještě přišel v případě úložiště. Základní model iPadu (8. generace) totiž začínal na 32 GB úložiště, zatímco nyní jsme se dočkali zdvojnásobení – iPad (9. generace) tedy začíná na 64 GB. Nadále je možné si nově připlatit za až 256GB úložiště, zatímco vloni maximální hodnota činila „pouze“ 128 GB. Co se jinak týče ceny, tak ta znovu startuje na 9 990 korunách a dokáže se pak vyšplhat na 17 490 korun.

iPad (9. generace) iPad (8. generace)
Typ a jádra procesoru Apple A13 Bionic, 6 jader Apple A12 Bionic, 6 jader
5G ne ne
Paměť RAM 3 GB 3 GB
Technologie displeje Retina Retina
Rozlišení a jemnost displeje 2160 × 1620 px, 264 PPI 2160 × 1620 px, 264 PPI
Počet a typ objektivů širokoúhlý širokoúhlý
Clonová čísla objektivů f/2.4 f/2.4
Rozlišení objektivu 8 Mpx 8 Mpx
Maximální kvalita videa 1080p při 60 FPS 1080p při 30 FPS
Přední fotoaparát Ultraširokoúhlý objektiv 12 Mpx s Central Stage 1,2 Mpx
Interní úložiště 64 GB a 256 GB 32 GB a 128 GB
Barva vesmírně šedá, stříbrná stříbrná, vesmírně šedá, zlatá
.