Zavřít reklamu

Velká pozornost byla během pondělní keynote na WWDC věnována iPadům. A to nejen kvůli tomu, že Apple představil očekávaný 10,5palcový iPad Pro, ale zejména s ohledem na významné změny, jež pro jablečný tablet přináší iOS 11. „Monumentální skok pro iPad,“ píše dokonce o novinkách Apple.

Ale pojďme se nejdříve podívat na nové tabletové železo. Apple totiž nespal na vavřínech a nadále vylepšoval už tak velmi výkonné iPady Pro. V případě toho menšího navíc upravil i jeho tělo – do prakticky stejných rozměrů dokázal vměstnat o pětinu větší displej, což je velmi příjemné.

Místo 9,7 palce nově nabízí iPad Pro 10,5 palce a o 40 procent menší rámečky. Rozměrově je nový iPad Pro jen o zhruba pět milimetru širší a deset milimetrů vyšší a ani na váze příliš nepřibral. Třicet gramů navíc lze za pohodlí většího displeje akceptovat. A nyní už se můžeme bavit také o větším, 12,9palcovém iPadu Pro. Následující novinky platí pro oba „profesionální“ tablety.

ipad-pro-family-black

iPady Pro nově pohání čip A10X Fusion a oba mají vcelku významně přestavěné Retina displeje, které posouvají zážitek opět o něco dále. Jednak jsou jasnější a méně odrazivé, ale především přicházejí s mnohem rychlejší odezvou. Technologie ProMotion dokáže zajistit obnovovací frekvenci až 120 Hz pro ještě plynulejší scrollování a přehrávání filmů či hraní her.

Z technologie ProMotion těží také Apple Pencil. Ten díky vyšší obnovovací frekvenci reaguje ještě přesněji a rychleji. Dvacetimilivteřinová latence zajistí co možná nejpřirozenější zkušenost. Nakonec ProMotion dokáže přizpůsobit obnovovací frekvenci aktuální činnosti, což má za následek menší spotřebu energie.

Ještě ale zpět ke zmíněnému 64bitovému čipu A10X Fusion, který má šest jader a není s ním žádný problém stříhat 4K video nebo rendrovat 3D. Nové iPady Pro díky němu mají o 30 procent rychlejší CPU a 40 procent rychlejší grafiku. Přesto Apple nadále slibuje 10hodinovou výdrž na baterku.

apple-pencil-ipad-pro-notes

Ještě lepší jsou nyní iPady Pro také při focení, byť to obvykle není jejich primární činnost. Může se ale hodit, že jsou osazeny stejnými čočkami, jaké mají iPhony 7 – 12 megapixelů s optickou stabilizací vzadu a 7 megapixelů vpředu.

Jakousi daní za větší displej a přepracované tělo malého iPadu Pro je jeho o něco vyšší cena. 10,5palcový iPad Pro začíná na 19 990 korunách, 9,7palcový model startoval na 18 790 korunách. Výhoda o něco většího těla ovšem zase tkví v tom, že i menší iPad Pro může využít plnohodnotně velkou Smart Keyboard (která má konečně i české znaky) jako větší bratříček. A nakonec i stejně velkou softwarovou klávesnici, což na menším displeji nebylo možné.

Mnohé pak bude jistě zajímat i nový kožený návlek, do kterého vedle iPadu Pro můžete uložit také Apple Pencil. Stojí však 3 990 korun. Komu by stačilo jen samotné pouzdro na tužku, může ho pořídit za 899 korun.

iOS 11 mění na iPadech pravidla hry

Jenže tady se ještě zastavit nemůžeme. Hardwarové novinky v iPadech jsou sice taktéž důležité, ale mnohem zásadnější bylo, co se svými tablety Apple udělá po softwarové stránce. A v iOS 11, které vyjde na podzim, se skutečně vyznamenal – několik zcela zásadních novinek má potenciál změnit styl, jakým iPady uživatelé využívají.

V iOS 11 pochopitelně najdeme společné novinky pro iPhone i iPad, ale mnoho změn připravil Apple výhradně pro tablety, aby naplno využil jejich větších displejů a výkonu. A nemůže se zapřít, že se vývojáři iOS 11 v mnoha případech inspirovali v macOS. Začněme dockem, který je nově na iPadu přizpůsobitelný a zobrazitelný kdykoliv.

ios11-ipad-pro1

Jakmile kdekoliv přejedete po obrazovce prstem nahoru, zobrazí se dock, z něhož můžete jak přepínat mezi aplikacemi, tak také spouštět nové vedle sebe, protože velkých změn v iOS 11 doznal i multitasking. Co se týče docku, můžete si do něj přidávat oblíbené aplikace a v jeho pravé části se chytře objevují aplikace aktivované například přes Handoff.

Nový dock se v iOS 11 doplňuje se zmíněným přepracovaným multitaskingem, kdy přímo z něj můžete spouštět aplikace ve Slide Overu nebo Split View a novinkou je Přepínač aplikací, který připomíná Exposé na Macu. V něm se navíc sdružují používané aplikace v rámci tzv. App Spaces, takže můžete podle potřeby velmi snadno přepínat mezi více pracovními plochami.

Pro větší efektivitu při využívání více aplikací najednou přináší iOS 11 také funkci drag&drop, tedy přesouvání textů, obrázků a souborů mezi dvěma aplikacemi. Opět praxe známá z počítačů, která může výrazně ovlivnit a proměnit práci s iPadem.

ios_11_ipad_splitview_drag_drop

A nakonec je tu ještě jedna novinka, kterou známe z Maců – aplikace Soubory. Jde víceméně o Finder pro iOS, který integruje mnoho cloudových služeb a také na iPadu otevírá cestu k lepší správě souborů a dokumentů. Důležité je, že se Soubory zároveň chovají jako vylepšený prohlížeč souborů různých typů a formátů, což se hodí.

Záležet si dal Apple také na rozšíření využití své chytré tužky. Stačí se jen Pencilem dotknout otevřeného PDF a okamžitě anotujete, nemusíte nikde na nic klikat. Podobně snadno můžete i začít psát či kreslit novou poznámku, stačí jen tužkou klepnout na uzamčenou obrazovku.

Anotování a kreslení se týká i Poznámek, které však přidávají ještě další novinku, a tou je skenování dokumentů. Už tak není potřeba používat aplikace třetích stran. Pouze pro iPady pak Apple v iOS 11 připravil ještě klávesnici QuickType, na níž je možné psát čísla nebo speciální znaky pouhým posunutím klávesy dolů.

.