Zavřít reklamu

Před pár dny Apple na letošní podzimní konferenci představil zbrusu nové jablečné telefony. Konkrétně jsme se dočkali iPhonu 14 (Plus) a iPhonu 14 Pro (Max). Co se týče klasického modelu, tak zde jsme se oproti loňským „třináctkám“ moc vylepšení nedočkali. To ale neplatí u modelů s označením Pro, kde je novinek k dispozici více než dost a rozhodně stojí za to, například z hlediska displeje. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 zajímavostí o displeji iPhonu 14 Pro (Max), které byste měli znát.

Maximální jas je až neuvěřitelný

iPhone 14 Pro disponuje 6.1″ displejem, větší bratříček v podobě 14 Pro Max pak nabízí displej o velikosti 6.7″. Co se týče funkcí, technologií a specifikací, tak se jinak jedná o naprosto stejné displeje. Konkrétně využívají technologii OLED a Apple jim dal označení Super Retina XDR. U nových iPhonů 14 Pro (Max) se displej dočkal vylepšení například u maximálního jasu, který dosahuje typicky 1000 nitů, při zobrazení HDR obsahu pak 1600 nitů a venku až neskutečných 2000 nitů. Takový iPhone 13 Pro (Max) nabízí pro srovnání maximální typický jas 1000 nitů a při zobrazení HDR obsahu 1200 nitů.

Vylepšený ProMotion zajišťuje funkčnost always-on

Jak jistě víte, tak iPhony 14 Pro (Max) přichází s funkcí always-on, díky které zůstává displej zapnutý i po zamknutí telefonu. Aby always-on režim nadměrně nespotřebovával baterii, tak je nutné, aby uměl svou obnovovací frekvenci snížit na co nejmenší hodnotu, ideálně 1 Hz. A přesně tohle zajišťuje adaptivní obnovovací frekvence, která má u iPhonů název ProMotion. Zatímco u iPhonů 13 Pro (Max) dokázal ProMotion využít obnovovací frekvenci od 10 Hz do 120 Hz, tak u nových iPhonů 14 Pro (Max) jsme se dostali právě na rozmezí od 1 Hz do 120 Hz. Pravdou ale je, že Apple na svých stránkách u nových modelů 14 Pro (Max) stále uvádí obnovovací frekvenci od 10 Hz do 120 Hz, takže reálně 1 Hz využívá pouze always-on a není možné se na tuto frekvenci při běžném používání dostat.

Venkovní viditelnost je 2x lepší

Už v jednom z předchozích odstavců jsem se zmínil o hodnotách maximálního jasu displeje, které se u nového iPhonu 14 Pro (Max) výrazně zvýšily. Kromě toho, že vyšší jas oceníte například při prohlížení krásných fotografií, tak jej oceníte také venku při slunečném dni, kdy na obyčejných displejích často právě kvůli slunci není nic moc vidět. Vzhledem k tomu, že iPhone 14 Pro (Max) nabízí venkovní jas až o hodnotě 2000 nitů, tak to prakticky znamená, že při slunečném dni bude displej dvakrát lépe čitelný. iPhony 13 Pro (Max) totiž dokázaly na slunci vyprodukovat maximální jas 1000 nitů. Otázkou však zůstává, co na to řekne baterie, tedy zdali při dlouhodobém venkovním používání dojde k výraznému snížení výdrže.

Display Engine se stará o displej a šetří baterii

Aby bylo možné u telefonu využít always-on displej, tak musí displej využívat technologii OLED. Ta totiž zobrazuje černou barvu tak, že pixely v tomto místě kompletně vypne, takže se šetří baterie. Klasický always-on displej konkurence vypadá tak, že se kompletně zhasne a vyobrazí pouze minimum některých informací, například čas a datum, aby se šetřila baterie. U Applu však i funkci always-on vyšperkovali k dokonalosti. iPhony 14 Pro (Max) totiž displej nevypnou zcela kompletně, ale pouze ztmaví vámi nastavenou tapetu, která je tak i nadále vidět. Kromě času a data se pak dále zobrazují například widgety a další informace. Z toho teoreticky plyne, že always-on displej nových iPhonů 14 Pro (Max) musí velmi negativně ovlivňovat výdrž baterie. Opak je ale pravdou, jelikož Apple do nového čipu A16 Bionic implementoval Display Engine, který se kompletně stará o displej a zaručuje, že nebude nadměrně spotřebovávat baterii, a že nedojde k tzv. vypálení displeje.

iphone-14-display-9

Dynamický ostrůvek není „mrtvý“

Jednou z hlavních novinek, které Apple u iPhonu 14 Pro (Max) představil, je bezesporu dynamický ostrůvek, který se nachází v horní části displeje a nahradil legendární výřez. Dynamický ostrůvek je tedy průstřel ve tvaru pilulky a své jméno si nezasloužil jen tak pro nic za nic. Apple totiž z tohoto průstřelu vytvořil nedílnou součást systému iOS, jelikož se na základě otevřených aplikací a provedených akcí dokáže všemožně roztahovat a zvětšovat a zobrazovat potřebná data či informace, tj. například čas při spuštěných stopkách atd. Mnoho uživatelů si myslí, že je dynamický ostrůvek „mrtvou“ částí displeje, ale opak je pravdou. Dynamický ostrůvek totiž dokáže rozpoznat dotyk a například otevřít příslušnou aplikaci, v našem případě tedy Hodiny.

.